A McDonald’s azt fontolgatja, hogy elindít egy 5 dolláros - 1790 forintos - menüt az Egyesült Államokban. Ez nagyjából azt jelentené, hogy egy nagyobb hamburger áráért adnának komplettebb ennivalót. A lépésre azért lehet szükség, mert a vendégek elmaradoznak a gyorsétteremláncok vendéglőiből, mert túlzásnak tartják a magas árakat. Ezért inkább otthon főznek a mekizés helyett.
Ez már sok
Egy tavalyi összehasonlításból azt derült ki, hogy 5 dollárért csak egy Big Macet lehetett vásárolni. Pontosabban attól függően, hogy a vendég az Egyesült Államok bármelyik államában tért be egy McDonald's-étterembe, 4-5,3 dollárért - 1430-1900 forintért - tolhatta be ezt az alapvető hamburgert. A Big Mac menüben már 17-18 dollár (6090–6440 forint) közötti áron volt kapható. Ez még az amerikai vásárlónak is sok, amennyiben a kispénzűek közül kerül ki és családostul akar gyorsétteremben étkezni.
Márpedig a gyorsétteremláncok közül a McDonald’s az, amely vendégei között a legnagyobb arányban fordulnak elő olyanok, akik szerény jövedelemmel rendelkeznek. Ennek a tőzsdén is érezhető következményei vannak, amit nem hagyhatott annyiban a vállalat. A McDonald’s globális árbevétele legutóbb már az egymást követő negyedik negyedévben csökkent, azaz az elmúlt egy évben egyenes vonalú szánkázást produkált a cég.
„Fontos felismerni, hogy minden jövedelmi réteg keresi a lehetőséget, hogy jó ár/érték arányon jusson hozzá ahhoz, amire szüksége van” – mondta ezzel kapcsolatban Chirs Kempczinski, a cég vezérigazgatója áprilisban a vállalat legutóbbi profitfigyelmeztetésének bejelentésekor.
A vállalat részvényeinek ára az amerikai piacon extra olcsónak számító menü bejelentése után a múlt pénteki kereskedési napon 2 százalékkal közel 273 dollárra drágultak. Az elmúlt egy évben egyébként elég nagy hullámvölgyeket jártak be a McDonald’s papírjai. A tavaly júniusi 300 dolláros szint után októberben benéztek 250 dollár alá. Idén januárban újra megjárták a 300 dolláros magasságot. Az utóbbi időben 270 dollár körül alakult a részvényár. (via Reuters, Yahoo Finance)