Indulnak a lakossági pályázatok, de tüzetesebben megnézve az ajánlatokat, egyik sem fenékig tejfel. Először is itt a burjánzó bürokrácia.
A pályázatok beadásához egészen biztosan kell minimum egy modern számítógép, internet-kapcsolat, PDF-olvasó szoftver (ez épp ingyenes), és szkenner vagy digitális fényképezőgép a lakcímkártya, tulajdoni lap és esetleges egyéb dokumentumok csatolásához. Ezek a készülékek már két hűtőszekrény árát is kitehetik.
A kormányzati portálnál ráadásul nehezebben használható, barátságtalanabb, ridegebb, logikátlanabb honlap kevés lehet a Földön. Hozzáférést (ügyfélkaput) egy személyes okmányirodai látogatással lehet szerezni. Aki ezeket a szoftvereket és web-oldalakat képes kezelni, általában nem átlagos nyugdíjas vagy szakmunkás, nem a legrászorulóbb rétegek tagja. (A fizikai munkások bére mintegy fele a szellemi foglalkozásúaknak.)
Csak a hűtőgépcsere-program oldalán 44 oldalnyi útmutató, kitöltendő űrlap, „gyakran ismételt kérdések”, felhívás, nyilatkozat van kilenc PDF-dokumentumban. A kitöltendők ennek ugyan csak kis részét képezik, de előzetes regisztrációra is van szükség. A bürokrácia tovább burjánzik majd a kereskedőknél, akiknek szintén akad kitölteni valójuk. Hogy még bonyolultabb legyen, a pályázatokat ráadásul nem egy időben kell benyújtani, hanem régiónként (pár megyés csoportokban) külön-külön időpontban, október 27-e és november 30-a között lépcsőzetesen.
A hűtőgéppályázat saját honlapja. |
A hűtőgépcserét először csak nyugdíjasoknak és nagycsaládosoknak hirdették meg, azután változtattak a feltételeken, elvileg bárki adhat be pályázatot. De a nyugdíjasok és nagycsaládosok továbbra is előnyt élveznek, nem tudni, másnak jut-e majd a pénzből. Kérdés, megéri-e ennyi adminisztráció 25 vagy – energiatakarékosabb típusoknál– 35 ezer forintért. Mást pályázatírással megbízni ennyiért biztosan nem éri meg.
A nyílászáró-programmal az a baj, hogy úgy néz ki, mintha csak családi házakra, lakóparkokra találták volna ki, illetve kisebb társasházakra. Egyrészt csak homlokzati nyílászárókat lehet kicserélni, mintha oldalablakokon vagy tetőablakon nem szökhetne a meleg. Másrészt kizárólag „legfeljebb 4 lakásból álló, nem iparosított technológiával épített lakóépület részét képező lakás korszerűsítésére” lehet pályázatot benyújtani. Jellemzően tehát zöldövezeti vagy vidéki ingatlanokra. A támogatás 40 százalékos.
A kazáncsere-program a közlemények alapján úgy tűnik, bárki számára elérhető, de ott is csak az tud pályázni, aki jól el van eresztve. A támogatás a beruházás 40 százaléka, 60 százalékot az ügyfélnek kell állnia, és maga a kazán is valahol negyedmillió forintnál kezdődik az internetes árlisták szerint. Ehhez jöhet még a csőrendszer és egyéb tartozékok, nem közmunkásfizetéshez való beruházás ez sem.
A Napi.hu nemrég a pályázatok kapcsán ezt írta: „Érdemes sietni, hiszen az ilyen jellegű pályázatokra általában pillanatok alatt elfogy a pénz. Jó példa erre, hogy tavaly nyáron a téglaépítésű társasházak energetikai korszerűsítésére megszabott 834 millió forintos keretösszeget órák alatt elkapkodták.”