A nagy élelmiszer- és háztartásitermék-gyártók az elmúlt években az inflációhoz igazodva emelték áraikat, ami lehetővé tette, hogy megőrizzék profitrátájukat. A következő hónapok azonban várhatóan nem ennek a kellemes helyzetnek a fennmaradásáról fognak szólni. Bár az árak elkezdtek szelídülni, a vásárlók továbbra is óvatosak maradtak.
Pénzeső után
Az Egyesült Államokban a koronavírus-járvány idején többször kaptak állami támogatást a zsebükbe az emberek, ám ezeket fokozatosan felélték, miközben a bérek lassan nőnek. Az előbbi segítségével le tudták követni az árak emelkedését, ám mostanra már csak a pénztárcájuk alján maradt egy kis apró.
Az olyan napi fogyasztási cikkeket gyártó óriások, mint például az Arielről vagy a Gillette-ről ismert Procter & Gamble vagy a Kleenex márkájú zsebkendőket forgalmazó Kimberly-Clark haszonélvezői voltak az elmúlt két év folyamatainak, ám úgy tűnik hamarosan szembesülhetnek azzal, hogy "régen" minden jobb volt.
„A napi fogyasztási cikkeket gyártó vállalatoknak számolniuk kell a fogyasztók inflációfáradságával, ami azt jelenti, hogy a vevők nem hajlandók többet fizetni azokért az árukért, amelyeken ismert gyártói márkaneveket látnak” – mondta a Reutersnek Brian Jacobsen, az Annex Wealth Management befektetési cég vezető elemzője.
Ez lesz 2024 egyik nagy kérdése
A matek a következő: a Procter & Gamble árai átlagosan hét százalékkal nőttek 2023 januárjában, ami decemberre 3 százalékra csökkent – derül ki a YipitData adatszolgáltató számaiból. Ugyanez a Colgate-Palmolive-nél 14 és 8 százalék volt ebben a két hónapban.Az áremelések hozzájárulása az infláció hatásának ellensúlyozásához egy ideje csökken – ismerte el Mike Hsu, a Kimberly-Clark vezérigazgatója. Fontos azt is látni, hogy az árak lefelé rugalmatlanok. Azaz a nagyvállalatok nem szívesen viszik majd lejjebb az áraikat, ám lehet, hogy a vevők miatt ezt kénytelenek lesznek megtenni.
Így nem marad más hátra, mint az, hogy elkezdjék lefaragni a költségeiket. Legalábbis a 2024 esztendő nagy kérdése, hogy valóban erről szól majd 2024-es év.
A másik nagy kérdés
További lényeges dolog, hogy az infláció miatt a saját márkás termékek világszerte óriási karriert futottak be az elmúlt időszakban. Olaszországban például tavaly ezeknek az értékesítése a teljes kiskereskedelmi forgalmon belül elérte a 31,5 százalékot, amivel megdöntötték a 2022-es 30,4 százalékos rekordot. Nem sokkal korábban, 2019-ben, a koronavírus- járvány előtti utolsó békeévben 28,3 százalék volt ez az arány.
A saját márkás termékeken belül az olcsóbbak kereslete természetesen gyorsabban nő, mint a drágábbaké – derül ki a TEHA tanulmányából. A kiskereskedők nagy összegeket fordítanak arra, hogy bővítsék ezeknek a termékeknek a kínálatát – mondta Mauro Lusetti, az olasz kereskedők szakmai szervezete, az ADM elnöke.
Persze, sok gyártó állít elő a boltoknak saját márkás termékeket, ezért ez nem feltétlenül rossz hír nekik, az viszont annál inkább, hogy ezeken jellemzően alacsonyabb a haszonkulcs. Ami pedig kérdés, hogy a vásárlók hajlandóak lesznek-e visszatérni a márkás termékekre.
A tőzsdei befektetők a fenti lépések sikerétől függően veszik vagy adják majd a napi fogyasztási cikkeket gyártó vállalatok részvényeit.