Horvátország a Magyarországhoz legközelebb fekvő tengerparttal is rendelkező, mediterrán úticél. Nagyon szeretik a magyar utasok, hiszen a legközelebbi tengerpartot 5-6 órás vezetéssel könnyen el lehet érni. Ma már autópálya vezet a legtöbb nyaralóközpontba, így nem okoz különösebb problémát a Horvátországba lejutni.
A Magyarországhoz legközelebbi úticélok a legnépszerűbbek, így a Krk szigetre, Pulára és környékére, Crikvenicára illetve Zadarba járnak a leginkább a magyarok. Horvátországban fizető kapuk vannak az autópályákon, vagyis a pálya elején behajtunk egy sorompón, jegyet húzunk, majd a pályaszakasz végén, amikor lehagyjuk az autópályát, akkor kell kifizetni az autópályadíjat.
Sok kérdés merül fel autópályadíjakkal kapcsolatban, mivel Horvátországban van egy alap pályadíj és van egy nyári kalkuláció, mely körülbelül 5%-kal magasabb mint a normál pályadíj. Nagyságrendileg azt lehet mondani, a Magyarországhoz közeli úticélokat 150 – 180 kuna (6500-8000) közötti útdíjjal lehet elérni.
A szállásdíj a legnagyobb tétel
Akárhonnan is nézzük, a horvátországi szállásdíj, ami a legjobban meghatározza a nyaralásunk költségvetését. Ha egy nagyon forgalmas helyen, a városban, vagy rögtön a tengerparton, medencés vagy privát jakuzzis szállást bérlünk, annak csillagászati ára lesz. Azt lehet mondani, június utolsó hetében – amikor már teljesen nyárias idő van Horvátországban – egy 2 fős apartmant 100 ezer forint környékén tudunk bérelni egy hétre, egy 4 fős családi apartman 120-130 ezer forint körül van. Ahogy a főszezon felé haladunk, vagyis július második hetéhez, másfél, majdnem duplájára mennek fel a szállásbérlési díjak. Ennek megfelelően egy 2 fős apartman bérlési díja 150-160 ezer forintra megy fel, egy családi lakásé pedig 180-200 ezer forint.
Ha magasabb minőségű szálláshelyet keresünk, vagyis új építésű, új berendezéssel rendelkező lakást, ott egy családi apartman a főszezonban simán eléri az 100 eurót. A horvátok is alkalmazkodnak a magasabb minőségi követelményekhez, így saját privát jakuzzis szobát, apartmant, mini villát is bérelhetünk. Ezek olyan 100 ezer forintos napi bérleti díjjal rendelkeznek.
Érdemes a Horvátországinfó szállás oldalán is körbenézni, hiszen itt több kategóriában találunk szállásajánlatokat például: Magyarországhoz közeli- homokos tengerpari- közvetlen tengerparti- luxus szálláshelyek, illetve több népszerű szűrő segít kiválasztani a nyaralásunk helyszínét.
A nagyon olcsó már senkinek sem kell
Szintén nagy általánosságban elmondható, hogy az előző rendszerből megmaradt, fel nem újított, szocreál jellegű szállások – bármennyire is olcsóak – már nem annyira vonzók. A magyar utasok inkább az erős 3 csillagos, újszerű apartmanokat, szállodai szobákat keresik. Ha spórolni szeretnénk, a nyaralás hosszán kurtítunk, így az eddigi tipikus egy hetes nyaralásokból, 5-6 napos nyaralások lettek.
Éttermi költések & kirándulások
A horvátországi lenti költések összege nagyjából azonos. Egy szendvics 25-30 kuna, egy pizza 35-40 kuna, illetve egy tál főétel 60-80 kuna már évek óta. Rövid hajós kirándulások 100 kuna körül vannak, az egész naposakért 3-400 kunát kérnek el a horvátok. Azzal érdemes számolni, hogy 100 ezer forint költőpénz (élelmiszer vásárlásokkal együtt) 2 főre elegendő. Ha gyere(ke)kkel utazunk, minimum 150 ezer forint költőpénzt vigyünk magunkkal, plusz legyen feltöltve a bankkártyánk.
Összességében
Utazásra elköltünk 60 ezer forintot, szállást bérlünk 200 ezer forintért, majd lent elköltünk további 150 ezer forintot. Ha gyere(ke)kkel nyaralsz, olyan 4-500 ezer forint egy horvátországi nyaralás teljes költségvetése, mivel nem biztos, hogy találunk 200 ezer forintért hozzánk illő apartmant. Ha kettesben utazunk, 3-400 ezer forinttal érdemes számolni.