Lantos Csaba. Fotó: Bánkuti András - mfor.hu |
Ki kell egyezni az orvoslobbival
Nem a hálapénz a legkártékonyabb a hazai egészségügyi ellátási rendszerben, hanem a lakásrendelők működése. Ahol az orvos magánjövedelme képződik, miközben a költségek az állam által fenntartott intézményeket nyomják, mert az ottani eszközökkel folyik a gyógyítás - mondta az Mfor.hu-nak adott interjúban Lantos Csaba. Az üzletember évek óta a hazai magánegészségügy egyik legnagyobb befektetője.
Lényeges kérdés, hogy sok partikuláris érdekcsoport által őrzött kicsi status quókhoz hozzá mer-e nyúlni valaki. Lantos Csaba szerint azonban az okos politikus nem legyőzni akarja az orvoslobbit, hanem kiegyezik vele - érdekeltté kell tenni őket, hogy az egyébként szükségszerű változásokat támogassák.
Fordulópont: lekörözte a magánszektor az állami járóbeteg-ellátást
Lantos úgy számol: ma a magánszektorban nagyságrendileg 300 milliárd forint fordul meg - szerinte pénzügyileg a járóbeteg-szakrendelések magánpiaca tavaly óta nagyobb, mint az állami ellátás. Több pénz van benne, még úgy is, hogy az orvos-beteg találkozások száma az állami ellátórendszerben magasabb. A kezeléseket ugyanis alacsonyabb összeggel téríti meg az állam, a legtöbb terület alulfinanszírozott.
Bár a magánszolgáltatókat valóban elsősorban a nagyvárosi polgárság veszi igénybe, ma már a kisvárosi polgárok sem mennek el az állami ellátórendszerbe - a nem súlyos egészségügyi állapotban lévők körében egyre nő a magánegészségügy népszerűsége.
Jó árat adtak a Róbert Károly Magánkórházért
Az interjúból az is kiderül: Lantos Csaba a Róbert Károly Magánkórházat nemrég azért adta el, mert olyan ajánlatot kapott, amit befektetőként nem lehetett visszautasítani. Jelenleg érdekeltsége van egyebek mellett egy hematológiai laborkészülék-gyártóban, valamint egy humán gén szekvenáló vállalatban, amelyik a világpiacon értékesíti transzplantáció előtt a donor genomtérképét. A járóbeteg-ellátásba egyelőre nem tér vissza befektetőként, mivel a Róbert Károly Magánkórház értékesítésről szóló szerződésben volt egy klauzula, amely nem engedi, hogy a következő időszakban visszalépjen erre a piacra.
Lantos Csaba az Mfor.hu-nak beszélt a magyar gazdaság kilátásairól és a kormány demográfiai programjáról is - a teljes interjút itt olvashatja >>