A Nemzeti Adó- és Vámhivatal ismét felhívta a figyelmet a vámkezelés ügymenetére, ez ugyanis akár hosszú napokkal is megtoldhatja a csomag megérkezésének dátumát – ez pedig akkor különösen bosszantó, ha egyébként valaminek időre kellene érkeznie. Az Európai Unión belülről érkező csomagok – köszönhetően Schengennek – nem esnek a vámkötelezettség alá, ha azonban valamit messzebbről rendelünk (pl. Ázsiából vagy Amerikából), azokat már kötelező jelleggel vizsgálják, ezt közölte a NAV a Privátbankár.hu-val.
A csomagokat azonban értékhatárig vizsgálják. Általánosan elmondható, hogy 22 euró alatt semmit sem vámolnak, efelett azonban elindítják a vámkezelési eljárást, de csak akkor, ha beazonosítható annak címzettje, ismer az áru valós értéke és a beérkezett áru egyértelműen meghatározható – vagyis a feladó pontosan töltötte ki az árulevelet. Ha ezek rendelkezésre állnak, a Magyar Posta automatikusan megindítja a vámeljárást, a NAV pedig megvizsgálja és dönt annak elfogadása, illetve elutasítása felől. A vámeljárás lezárása után a küldeményt kiszállítják a címzettnek. Ha az Unión kívülről magánszemély küld nekünk csomagot – ajándékként –, úgy az értékhatár 45 euró.
Áruvizsgálat történhet:
|
Van, ami még így is lassan ér ide
Ugyanakkor az interneten jellemzően távol-keleti, illetve tengeren túlról megrendelt áruk átfutási ideje akár 50 nap is lehet, az Európai Unióból jellemzően néhány nap, míg a magyar webáruházból megrendelt – raktárról kiszállítható – áru 1-2 nap alatt jut el a megrendelőhöz, ahogy erről már korábban is írtunk.
Annak érdekében, hogy időben megérkezzen a csomag, érdemes minél előbb elindítani a megrendeléseket, így még a vámkezeléssel együtt is biztosabb, hogy időben megérkezik. A külföldi rendelések esetében, amennyiben lehetséges a vásárláskor ezt megtenni, célszerű a regisztrált postai küldemény lehetőséget választani, mivel csak az ilyen küldemények esetében követhető a megvásárolt áru útja a kézbesítésig - hívja fel a figyelmet a NAV.
Az áru megrendelése után a csomag megérkezése előtt - a kapott ragszámra hivatkozva a Magyar Posta Zrt. részére kell benyújtani postaimport@posta.hu e-mail címre vagy a +36/1/297-11-74-es fax számra az alábbiakat:
- vámkezelési nyilatkozat (letölthető a posta internetes oldaláról)
- számla
- paypal igazolás
- rendelés-visszaigazolás (pl.: ebay)
A vámmentes értékhatárok felett az alábbi fizetési kötelezettség keletkezik:
Cég és magánszemély között |
0-22 euróig: vám- és adómentes |
22,1-150 euró: vámmentes, de 27% ÁFA terheli a küldeményt |
|
150,1 euró felett: kereskedelmi vámtarifa + 27% ÁFA |
|
Magánszemély-magánszemély között |
0-45 euró: vám- és adómentes |
45,1-150 euró: vámmentes, de 27% ÁFA terheli a küldeményt |
|
150,1-700 euró: vagy a vámtarifa szerinti vámtétel, vagy – kérelem alapján – fix 2,5%-os vám + 27% ÁFA |
|
700 euró felett: kereskedelmi vámtarifa szerinti vám + 27% ÁFA |
Van, amit mindenképp tilos
Persze, vannak termékek, amiket értékhatártól függetlenül tilos fogadnunk. Így például nem rendelhetünk hamis gyógyszereket, vagy egyáltalán bármilyen gyógyszert – ezek behozatalához az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet engedélye szükséges. Nem rendelhetünk emellett nemzetközileg védett növényeket és állatokat, valamint ezekből készített vagy ezeket tartalmazó termékeket (ezekhez külön engedély szükséges, pl. CITES). A kábítószerek szintén nem vámkezelhetőek, ezeket lefoglalják.
Szabályok vonatkoznak a kivitelre is. Az uniós tagállamokba vámkezelés nélkül küldhetünk csomagot (persze a fent említett értékhatárig), ám nem mindegy, hogy mit rejt a doboz. Így Magyarországról nem küldhetünk más országokba: műkincseket, alkoholt, dohányterméket, kábítószert vagy azt tartalmazó gyógyszereket nem adhatunk fel.
Érdemes arról is tájékozódni, hogy az egyes fogadó országokban milyen szabályok érvényesek – Amerika egyes államaiban és Mexikóban például szigorú szabályok vonatkoznak az élelmiszerek fogadására, így pl. nem küldhetünk csak úgy egy magyaros szeretetcsomagot a kint élő ismerősöknek. Akkor sem, ha csak egy csomag Negrót és pirospaprikát akarunk küldeni. Ezekről a szabályokról az adott országok posta- és vámszolgálati honlapjain tudunk tájékozódni.