Az elvándorlás és az alacsony bérek miatt rendkívül magas a munkaerőhiány az ágazatban, a kereskedelmi láncok azonban nem hajlandóak a nyereség terhére emelni a béreket, így ezt a költséget átterhelnék a fogyasztókra, írja a Magyar Idők. Egy korábbi sajtóhír szerint akár 5-10 százalékos áremelést is terveztek, az Országos Kereskedelmi Szövetség szerint azonban erről szó sincs.
A piacon ugyanis óriási az árverseny, így a boltok inkább elkerülik az áremelést, a munkabéremelés költségét inkább más kiadások átcsoportosításával, átütemezésével, illetve lefaragásával gazdálkodják ki – akár a nyereség terhére is, ezt közölte a szövetség a Privátbankár.hu-val. Az egyes vállalkozások között hatalmas (akár 50-100 ezer forintos) különbségek vannak a bérekben, általában a nagyobb áruházláncoknál többet keresnek a dolgozók.
Kis üzlet, nagy hátrány
Ebben a helyzetben a kisebb boltok kényszerülnek nagyobb béremelésre, amit azonban igyekeznek óvatosan kezelni, hiszen ha árat emelnének, még nagyobb versenyhátrányba kerülhetnek. A vasárnapi nyitva tartás többletköltségeit viszont nem terhelik a vásárlókra a kereskedők, itt is elsősorban költség átcsoportosítással enyhítik a feszültséget. A többletköltségek egy részét pontosan a korábban tervezett nyereség terhére számolják el az áruházláncok.