Az eNET és a Telekom közös felmérést készített a munka-magánélet egyensúlyáról. Ma az aktív, dolgozó felnőtt magyar internetezők mintegy 86 százaléka használ okostelefont, közülük 64 százalék pedig ragaszkodik hozzá, hogy munkaidőben is használhassa magánjellegű tevékenységekre telefonját. A magánügyeinket egyébként egyre gyakrabban intézzük az íróasztal mellől, tízből hét válaszadó szokott munkaidejében hetente legalább egyszer magánügyben telefonálni, több mint felük pedig SMS-ezik vagy csetel, ezt közölte az eNet a Privátbankár.hu-val.
A dolognak persze a fordítottja is igaz, hiszen így otthon is egyre több időnk és alkalmunk van munkával foglalkozni. A leggyakrabban a kapcsolatot tartják a munkatársakkal/partnerekkel/ügyfelekkel, ezeknek a személyeknek legalább hetente egyszer otthon is felvesszük a telefont. Emellett főként időbeosztást szervezünk, adatokat gyűjtünk a munkához és dokumentumokat olvasunk a mobilunkon, míg a munkában a felhasználók fele közösségi médiát vagy szórakoztató oldalakat néz, amikor épp van öt percük.
Jó összemosni a kettőt?
Ez viszont óhatatlanul azt okozza, hogy a két, egyébként jól elkülönülő szféra összemosódik, a válaszadók harmada maga is így érez. Ennek ugyanakkor megvannak az előnyei és hátrányai is. Háromnegyedük szerint előny például, hogy azonnal látják a beérkező e-maileket, valamint, hogy fontos ügyekben bármikor rendelkezésre állnak otthonról, a munkában viszont az időbeosztást és a napok tervezését segíti, ha az „üresjáratokban” beszélhetnek az otthoniakkal.
A hátrányokat illetően azonban tízből öt válaszadó tapasztalta, hogy a telefonja miatt a szabadságukon is megtalálják a kollégák, tízből négy pedig úgy érzi, otthon sem tud kikapcsolódni megfelelően, mert mindig attól tart, hogy megszólal a telefon. A dolgozó okostelefon-használók ugyanakkor valamiért ragaszkodnak telefonjukhoz: 78 százalékuk inkább szabadidejében is foglalkozik néha munkával telefonján, csak munkaidőben is használhassa azt magáncélra.
Van azért egyensúly
Ma már számos olyan alkalmazás rendelkezésünkre áll, melyek a munka és a magánélet közötti egyensúly megteremtését hivatottak elősegíteni. Ilyen appokról azonban a dolgozó okostelefon-használóknak csupán 11 százaléka hallott, így jellemzően nem is használják őket. Ehhez hozzájárulhat, hogy az alkalmazások legtöbbje csak angolul érhető el, pedig rengeteg izgalmas, a mindennapi életet megkönnyítő alkalmazás létezik ma már a telefonokra.
Vannak alkalmazások például a fókuszálás támogatására és a zavaró tényezők kizárására (pl. 30/30, OFFTIME), a bizonyos feladatokkal (pl. ATracker), vagy az egyes appokkal töltött idő követésére (pl. BreakFree, Quality Time), az összes családtag teendőinek összerendezésére (pl. Cozi Family Organizer), sőt, még kifejezetten a relaxáció, a stresszcsökkentés elősegítésére, a meditáció megtanulására is (pl. Headspace, Pacifica). Ezek ugyan eltérő módokon és minőségben működnek, de egy kis utánajárással kész kis életmód-trénert faraghatunk az okostelefonunkból - ha már egyébként is állandóan a zsebünkben van.