Átlagosan hatszor többen kerültek börtönbe tavaly, mint 2011-ben. A Dunántúli Napló szerint akkor havonta 3-4 ezer esetben változtatta a bíróság börtönbüntetésre a ki nem fizetett szabálysértési bírságot, tavaly ez a szám már megközelítette a 23 ezret. Pénzbírságot számos ok miatt szabhatnak ki, többek között közlekedési szabálysértés, vagy például lopás miatt. Tavaly módosították a szabálysértési törvényt, ami jelentős mértékben kibővítette a helyszíni bírságok körét. Mindez azzal járt, hogy több embert büntettek meg, akik közül viszont sokan nem fizetnek határidőre - írja a lap.
A pénzbírság kiszabása után harminc napja van a szabálytalankodónak a fizetésre. Ezután további három munkanapjuk van arra, hogy közmunkára jelentkezzenek, ha nem tudnak vagy nem akarnak fizetni. Ha egyiket sem teszi, akkor dönt a bíróság. Még ekkor is dönthetnek a fizetés mellett a megbírságoltak, sőt később is. Aki kifizeti a büntetést, azt azonnal szabadon engedik.
Sokan ledolgozzák
A Dunántúli Napló szerint országszerte egyre többen választják a közérdekű munkát, jellemzően nem azért, mert nem akarnak, hanem azért, mert nem tudnak fizetni. Az ezt vállaló önkormányzatoknál, közhasznú alapítványoknál, közintézményeknél egyaránt teljesíthető a munkavégzés. Természetesen ezért semmilyen fizetség nem jár, és az érintettek csak szabadidejük vagy szabadságuk terhére tudják teljesíteni.
Megteltek a fogházak
A szabadságvesztésre ítéltek a legenyhébb végrehajtási fokozatnak megfelelő fogházban töltik büntetésüket, a lakóhelyükhöz legközelebb eső büntetés-végrehajtási intézetben. A megnövekedett ítéletek miatt már ütemezni kell a behívást, annak függvényében, hogy hogyan szabadulnak fel a helyek - számol be a lap.