Kevin Keyes és sógora Bob Chambers 30 éve működtetik a Dry Brook Sugar House juharszirup-készítő vállalkozást. A cég Vermont és New York állam határán, juharfaerdők közepén tevékenykedik. Az idei szezon, ami februártól áprilisig tart, jól alakult. Négyezer gallon juharszirupot késztettek – kezdte életképpel a termék és termelői sorsát bemutató összeállítását a CNN.
Mivel egy amerikai vállalatról van szó, Donald Trump elnök Kanadával szemben kirobbantott kereskedelmi háborúja látszólag nem érinti a céget. Valójában azonban a termék előállításához szükséges eszközök a juharszirup őshazájából, Kanadából származnak. A vállalkozás azt feltételezve jött létre, hogy ezeket a berendezéseket vámmentesen lehet importálni az Egyesült Államokba.
Fotó: Depositphotos
Trump márciusban 25 százalékos vámot vetett ki az északi szomszédtól érkező importra, mit sem törődve azzal, hogy a juhaszirup-készítés eszközeinek egy részét évente cserélni kell. Mivel ezzel az üzlettel kisebb vállalatok foglalkoznak, amelyek hajszálvékony profitrátával működnek, biztosan át kell majd hárítaniuk vámterheiket fogyasztóikra – mondta Adam Wild a juharerdőkkel is foglalkozó egyetemi professzor.
A farmerek csendben ülnek lakásukban és tekintetüket Trumpra vetik
David Campbell, egy másik juharszirup-termelő elmondta a CNN riportereinek, hogy úgy tudja, a vámemelésre készülve a helyi berendezésszállító vállalatok árukészleteket halmoztak fel. Teherautószámra hoztak be az Egyesült Államokba a portékájukat. Campbell szerint azonban ez csak rövid távon hidalja át a problémájukat. Az Egyesült Államokban tavaly 5,86 millió gallon juharszirupot termeltek – derült ki a washingtoni mezőgazdasági minisztérium (USDA) adataiból. Ennek azonban két-háromszorosára lenne szükség, a kereslet kiszolgálásához. Így aztán Kanada a legnagyobb exportőre ennek a terméknek a déli szomszédba. Az ott termelt juharszirup 60 százalékát veszik meg amerikai importőrök. A juharszirupot felvásárló áruházláncok azon az áron árulják a terméket, amelyen a kanadai Quebec tartományból beszerzik. Ebben egy államilag támogatott termelői csoport tarja a kezében az üzletet, amelyet szoktak a juharszirup OPEC-ének is minősíteni. Az ottani raktárakban több szirup van, mint az Egyesült Államok teljes éves termelése. Ahogy Trump vámjai hétről hétre változnak, a kis családi farmokból élők nem tehetnek mást, mint hogy várják, milyen sorsot hoz rájuk az amerikai elnök pillanatnyi hangulata. Végül akkor is kénytelenek lehetnek árat emelni, ha nem lenne muszáj, mert nem tudhatják, mit hoz a holnap.