Kozmetikum vásárlásánál elsősorban az árcímke és a termék összetétele alapján döntenek a magyar nők: a válaszadók 83 százaléka jelölte meg az árat fontos vagy nagyon fontos döntési szempontnak, a felhasznált alapanyagokra pedig 72 százalékuk figyel kiemelten. Ezeket a tényezőket a termék eredete, származási helye követi a fontossági sorrendben 62 százalékkal, majd a különböző védjegyek és jelzések - például állatokon nem tesztelt, bio, vegán, alumíniumsó-mentes stb. - megléte 53 százalékkal.
A középkorúak a legfigyelmesebbek?
Érdekesség, hogy az életkorral párhuzamosan jelentősen erősödik a vásárlói tudatosság a nők körében: míg a 19-29 éves korosztálynál 55 százalék azoknak az aránya, akik odafigyelnek a termékek összetételére az átlagos 72 százalékkal szemben, addig a 30-39 éves generáció hozza az átlagot, a 40-49 évesek körében viszont már 81 százalék számára fontos vagy nagyon fontos döntési szempont az összetétel.
Akármit nem kennek fel
Előbbiek fényében nem meglepő, hogy a felmérés szerint a vásárlók 76 százaléka állítja, hogy elolvassa az összetevők listáját a kozmetikumok csomagolásán. A válaszadók 26 százaléka mindig tanulmányozza ezt, mert érdeklik a szépségápolási termékekben felhasznált alapanyagok, 50 százalékuk pedig néha szokta elolvasni az összetevőket tartalmazó, úgynevezett INCI-listát. Ez esetben is tetten érhető, hogy az életkor előrehaladtával egyre jobban odafigyelnek a magyarok az összetevőkre, az 50-59 év közötti korosztályból ugyanis már 30 százalék azok aránya, akik mindig megtekintik az összetevőlistát a kozmetikumvásárlásnál.