A digitális átállás minden háztartást érint, vannak azonban olyanok, akiknek semmi teendőjük nincs az átállással. Részletek >> |
2013. július 31-én, szerdán 12.30 perckor az ország 14 megyéjében megtörténik a digitális átállás, és leáll az analóg televíziós műsorszórás. A digitális átállás elsődleges érintettjei azok, akik jelenleg kizárólag az M1, az RTL Klub és a TV2 analóg műsorait fogják.
A másodlagos érintettek pedig azok, akik otthonukban második-harmadik televíziókészülékükön az analóg adásokat fogják vagy a nyaralójukban, hétvégi házukban ezt a vételi módot használják. Ők július 31-e után csak úgy tudnak ingyenesen televíziózni, ha meglévő készülékükhöz egy beltéri egységet és egy antennát kapcsolnak. A modern televíziók többségéhez még külön egység sem kell, mert azt beépítve tartalmazza a készülék.
Ki kell dobni az antennát?
A digitális átállás közvetlenül azokat érinti, akik jelenleg hagyományos szoba- vagy tetőantennával nézik az analóg földfelszíni adást. Az analóg lekapcsolás után ugyanis előfizetési díj nélkül hagyományos szoba- vagy tetőantennával és régi típusú televízióval csak akkor lesznek elérhetőek a jelenlegi csatornák (valamint az analóg sugárzásban nem fogható további csatornák), ha:
- vagy olyan új tévékészüléket vásárolnak, ami a megfelelő vevőegységet, úgynevezett set-top-box-ot már beépítve tartalmazza,
- vagy egy különálló set-top-box-ot szereznek be, amelyet a régi típusú televíziókészülékhez kell csatlakoztatni. A vételi viszonyok esetleg szükségessé tehetik antenna vásárlását és csatlakoztatását is.
A másik megoldás, ha valamilyen előfizetéses szolgáltatást vesznek igénybe (kábel-, műholdas vagy IPTV), hiszen ez esetben lényegében semmilyen tennivaló nincsen, mivel a digitalizálást a szolgáltató végzi el.
Augusztus végéig kérhető a támogatás
Az első lekapcsolási ütemben felmért 220 ezer háztartás közül 55 ezren igényelték a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) segítségét az átálláshoz. Az NMHH minden általa felmért és támogatásra jogosult háztartásban beszerelte a szükséges digitális vételi eszközöket vagy biztosította a kedvezményes előfizetéses csomaghoz való hozzáférést.
Az első ütem területén élők ugyanakkor továbbra is jelezhetik támogatási igényüket, és az átállás után még egy hónapig kérhetik a digitális vételi eszközök telepítését. A hatósághoz naponta mintegy 600 kérelem érkezik. Az NMHH továbbra is mindenkinek segít az átállásban, folyamatosan bírálja el a kérelmeket, és a jogosultak háztartásaiban az analóg lekapcsolás után is folytatja a beszereléseket.
Majdnem 100 százalékos a digitális lefedettség
Az NMHH széles körű információs kampánnyal is segíti a gördülékeny átállást, amit a második lekapcsolási ütemben is folytat. Az érintettek tájékoztatása érdekében, a digitális átállás kampányban július 31-ig országszerte több mint 6 ezer óriásplakáttal, több száz sajtómegjelenéssel találkozhattak az érdeklődők, valamint 1300 darab tévés és 1000 darab rádiós szpot volt látható és hallható az országos, illetve helyi médiumokban.
Az NMHH ingyenesen hívható Digitális Átállás Call Centerébe 200 ezer hívás érkezett, a digitalisatallas.hu oldalt pedig mintegy 45 ezer látogató kereste fel eddig.
Az ingyenes digitális földfelszíni televíziós szolgáltatás (MinDig TV) már az ország lakosságának 98 százalékához eljut, tehát az átállással egyáltalán nem kell megvárni az analóg lekapcsolás napját. Az Antenna Hungária (AH) elkötelezett a digitális technológia iránt, a digitális televíziós és rádiós hálózatok kiépítésére több éves beruházás keretében összesen 25 milliárd forintot költ.
Újabb átjátszókat építenek
Az AH már eddig is az analóg hálózatot meghaladó lakossági lefedettséget biztosított a MinDig TV esetében, de az eredeti kötelezettségét túlteljesítve az év végéig az NMHH kérésére további 25 átjátszóadót indít, ezzel a digitális telephelyek száma 90-re bővül. Az első hat digitális átjátszó (Bakonyszentkirály, Bakonyszentlászló, Csobánka, Pásztó, Perőcsény, Szentgotthárd) augusztus 1-jén kezdi meg működését. A cég felkészülten várja a digitális átállás utolsó szakaszát, az analóg lekapcsolást, ezt követően az új kapacitások rendelkezésre állásával tovább fejleszti a digitális földfelszíni szolgáltatásokat és a csatornakínálatot.