Folytatódik a rezsicsökkentés: a következő, 10 százalékos mérséklést mindenképpen meglépi a kormány - mondta Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter.
Ahogy a Privátbankár korábban megírta, Németh Lászlóné szerint a szolgáltatóknak futja az újabb csökkentésre. Részletek >> |
Hangsúlyozta: a kormány elsődleges célja, hogy a külföldi tulajdonú energiaszolgáltatókkal megteremtse egy hosszú távú együttműködés lehetőségét, és a kabinet úgy véli, ezek a cégek is részt vállalhatnak az ország stabilizálásának terheiből, és eldönthetik, hogy "tovább jönnek-e velünk azon az úton, amit elkezdtünk".
Van, aki üzletet kötne
Németh Lászlóné kérdésre válaszolva elmondta, hogy eddig két cég jelezte: tárgyalni szeretne a kormánnyal a további együttműködés feltételeiről. Hozzátette: az egyik cég szándéka az, hogy ha az állam a veszteséges területet kivásárolja, akkor ennek fejében más befektetéseket hajt végre Magyarországon.
A miniszter szerint 2002 és 2010 között a gáz ára háromszorosára, a villanyé kétszeresére emelkedett.
Németh Lászlóné elmondta: az energiaellátási lánc minden szereplőjével tárgyalnak a további rezsicsökkentés lehetőségéről.
A tervek szerint - mint arról beszámoltunk - a rezsicsökkentést kiterjesztik, és nemcsak a lakosság kiadásai mérséklődhetnek.
Az uniós pénzekről...
Németh Lászlóné hangsúlyozta: Magyarország jó pozícióból várja a 2007-2013-as európai uniós fejlesztési időszak zárását. Kiemelte: a számok és az eredmények önmagukért beszélnek, a rendelkezésre álló keret 95-97 százalékát már meghirdették, a döntések pedig jó ütemben születnek. Idén május közepéig 475 milliárd forintot sikerült kifizetni, és a miniszter bizakodó a tekintetben, hogy ebben az évben a tervezett 1500 milliárd forintot le fogja tudni hívni Magyarország.
A következő, 2014-2020-as időszakról elmondta: jó esély van arra, hogy az Európai Bizottság jóváhagyja az operatív programok új struktúráját, amely lehetővé teszi a gazdaság beindítását. A kormány célja, hogy a következő fejlesztési periódusban a források 60 százalékát közvetlenül gazdaságfejlesztésre, 40 százalékát pedig infrastruktúra, környezetvédelmi és humán erőforrás fejlesztési célokra használja fel.
Emlékeztetett arra, hogy a pályázati eljárásokat egyszerűsítették, a dokumentáció kevesebb lett, tavaly nyáron pedig létrejött a nemzeti fejlesztési kormánybizottság, amelynek célja, hogy a döntések gyorsan, ütemesen szülessenek. Németh Lászlóné hozzáfűzte: lehetővé vált, hogy minden operatív programnál jóvá tudták hagyni a túlvállalást a keretek biztosabb kihasználása érdekében.
A miniszter az uniós források felhasználásának gyorsítása kapcsán hangsúlyozta: a szállítói előleget is elérhetővé tették, önerőalapot hoztak létre az állami szféra nyertes szervezeteinek a fejlesztések elindításához.
Németh Lászlóné szólt arról is, hogy 2014 és 2020 között összesen 7080 milliárd forint uniós fejlesztési forrás áll az ország rendelkezésére.