Az olyan gyógyszerek, melyek hűtést nem igényelnek, szobahőmérsékleten, azaz 15-25 Celsius fok között tárolandóak. A hűvös helyen tárolandó gyógyszereknél 5-15° között, a hűtőszekrényben tárolandóknál 2-8° közötti az előírt hőmérséklet.
A gyógyszerek egy részét fénytől védve is szükséges tárolni. Bizonyos gyógyszerek szedése közben napsugárzás hatására a napfénynek kitett bőrterületeken fényérzékenységi reakciók léphetnek fel.
Ne hagyjuk a kocsiban
Amennyiben külföldre kívánunk utazni, érdeklődjünk kezelőorvosunknál arról, milyen feltételek mellett vihetjük ki szedett gyógyszereinket külföldre – írják még.
A nyári kánikula nem éppen a gyógyszerek barátja. A legtöbbjük ugyan jól eltartható az otthoni szekrénykékben, de ha ki kell vinnünk a melegbe, fokozottan vigyázni kell rájuk – írja a német Focus.de. A napon álló autóban vagy a strandtáskában annyira felmelegedhetnek, hogy összetételük, hatásuk megváltozik.
A fagyasztás sem jó
Sok tabletta 50 fokot is kibír, de egy napra állított autóban 70 fok is lehet – mondja a német gyógyszerészek szervezetének egyik vezetője. A melegnek kitett gyógyszerek hatása csökkenhet, például 100 milligramm hatóanyag helyett csak 90,80 vagy 70 milligramm marad meg.
Utazáshoz, gyógyszerszállításhoz ajánlják a hűtőtáskák, klímaberendezések használatát. Ám közvetlenül a jégakku mellé sem tehetjük, mert a fagyás legalább olyan káros a gyógyszerekre, mint a meleg.
Elszökik a hajszálrepedésen
A tablettáknál általában sokkal érzékenyebbek a különböző cseppek, tapaszok, kúpok, az inzulin és más fehérjealapú készítmények. Ezeket alapvetően hűtőben kell tárolni, de sohasem a mélyhűtőben.
A kúpok a legérzékenyebbek, már 25 fok környékén felolvadhatnak. A spray-k, például az asztmások “puffjainak” szelepe vagy burkolata is megsérülhet a melegtől, a hajszálrepedésen elillanhat a hajtógáz és a hatóanyag.
Mérd a vérnyomásod
Ezen kívül egyes páciensek teste a melegben másképp reagálhat egyes gyógyszerekre. Egyes antibiotikumok és egy szívritmus-zavarra való anyag emelik a fényérzékenységet, egyes gyulladásgátlók bőrreakciókat okozhatnak.
A vérnyomás-csökkentők hatása viszont megnőhet, gyakoribb vérnyomás-mérést javasolnak. Akik pedig vízhajtókat szednek, azoknak fokozottabb folyadék-bevitelre lehet szükségük. Kérdezze meg kezelőorvosát – tanácsolják bármely kérdéses esetben.
Mérgezővé válhat
A kánikula gyorsítja a gyógyszerek lebomlását, egyes szereknél akár mérgező bomlástermékek is képződhetnek, így fontos, hogy megfelelő hőmérsékleten tároljuk a gyógyszereket - hívta fel a lakosság figyelmét az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet korábban. De hőtőben hűteni is csak akkor szabad a gyógyszereket, ha ezt a betegtájékoztató megengedi.