2013. január 10-én vettük nyakunkba az Auchan, a Tesco és az Interspar egy-egy áruházát, hogy hetvenkettedszer is összeírjuk, hogyan alakult 30 termékből álló élelmiszerkosarunk ára. A szokásos év végi árcsökkenés ugyan elmaradt, az év eleji áremelkedés viszont úgy tűnik, nem - ennek köszönhetően 2007. februárja óta tartó felmérésünkben most először szökött 17 ezer forint fölé az Árkosár értéke.
A körképben résztvevő hipermarket-láncok közül mindháromban emelkedtek az árak az előző kosárhoz és az egy évvel ezelőtti árkosárhoz képest is. Az egy hónappal ezelőtti felméréshez képest az Interspar volt a legvisszafogottabb, itt 2,2 százalékkal kellett volna többet fizetnünk, míg a Tescóban 4, az Auchanban 4,6 százalékkal emelkedtek egy hónap alatt az árak.
Egy év alatt az Auchan 7,3, a Tesco 7,2 százalékkal lett drágább - az Intersparnak ez még csak az ötödik hónapja a felmérésben, a Cora távozásával került be az Árkosárba.
Összességében a három áruház átlaga 17 595 forint lett, ez 3,6 százalékkal több, mint egy hónapja. Az árak a tavalyi évhez képest - az Auchan és a Tesco árainak átlaga alapján - 7,2 százalékkal emelkedtek.
Persze ha minden élelmiszert ott vettünk volna meg, ahol épp a legolcsóbb, 15 593 forintból is megúszhattuk volna a vásárlást - ehhez azonban három helyen is fel kell vonulnia a beszerzőknek, ami extra költségeket és időt jelenthet.
Már duplázott a krumpli
A KSH mezőgazdasági termelőiár-felmérései a burgonya árának gyorsuló ütemű emelkedéséről tanúskodnak - a statisztikai hivatal adatait a Privátbankár Árkosár is igazolja.
A krumpli árának alakulása - volt már azért rosszabb is a helyzet |
Az előző hónaphoz hasonlóan ismét 8 százalékkal emelkedett a krumpli ára havi összehasonlításban, a tavalyi felméréshez képest viszont több mint kétszeresére drágult az Erdélyben egyébként pityókaként is ismert növény - az éves árindex megközelíti a 140 százalékot.
Mi lett olcsóbb? Mi drágult?
A KSH kedden közli az infláció decemberi és egész éves alakulásával kapcsolatos adatait. |
10 százalékot meghaladó árcsökkenést a múlt hónaphoz képest egyedül a rizsnél mértünk, miközben a kávé és a tea bő 30 százalékkal drágább, mint legutóbb. 20 százalékot meghaladó mértékben drágult a banán, bő 10 százalékot a tészta, a margarin, a sajt és a csokoládé.
Ha az egy évvel ezelőttihez képest vizsgáljuk az árak alakulását, szerencsére valamivel több termék komolyabb árcsökkenéséről is beszámolhatunk: a cukor például 7,6 százalékkal lett olcsóbb, a rizs 14,3 százalékkal, a kávé pedig 23,7 százalékkal (még úgy is, hogy az előző hónaphoz képest komolyabbat is nőtt az ára).
Éves árindex
A már említett burgonyán kívül a tészta lett az éves áremelkedésben a listavezető (+57 százalék), de 10-20 százalékkal drágább lett az ásványvíz, a sör, a tejföl, a Túró Rudi, a margarin, a csirkemell, az olaj, a chips, a tojás, a kenyér és a liszt is.
Havi legolcsóbbak
Ezúttal is kiválsztottunk 3 terméket, és megnéztük, hogy minőségre, márkára való tekintet nélkül hol szerezhetjük be őket a legolcsóbban. A zsemle például az Auchanban volt a legolcsóbb (11 forint), a Tescóban 12 forintba került, az Intersparban a szendvicszsemle 19 forint volt.
Ananászt a Tescóban 399 forintért találtunk, az Intersparban 499 forintba került, az Auchanban ottjártunkkor viszont csak bébiananász volt, ami lehet, hogy zsengébb és finomabb, de egyrészt 799 forintba kerül, másrészt pucolás után csak néhány jó falat marad belőle.
Hogyan számoltunk? Kosaras módszertan >> |
Aki a napi ebédet ebben a hóhelyzetben konzervek segítségével, olcsón tervezi megoldani, az számítson babgulyásra. Az Auchanban kilónként 622 forint a Fish&Food babgulyása, bár ugyanennyiért sajátmárkás marhás raviolit is találtunk. Az Interspar S-Budgetes babgulyása épp annyiba kerül kilónként, mint a Tescóban a Foodtrade-termék - a teszkós termék azonban sertéshúst, a sparos pedig kolbászt ígér feltétnek.