7p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Sok szó esik mostanában a rezsicsökkentés kapcsán a lakossági energiaárakról, miközben a politikusok annyi sarat dobálnak egymásra, amennyit csak tudnak. Valójában 2010-ig a jobboldali és a baloldali kormányok egymáshoz nagyon hasonlóan emelték a lakossági energia árát – de korántsem passzióból.

A Statisztikai Hivatal (KSH) egészen 1960-ig közli honlapján a pénzromlás mértékét, azon belül pedig a lakossági energiaárak inflálódását, azaz drágulását. Ha ezeket az árindexeket négyévente elosztogatjuk egymással – tehát például a 2010-es értéket a 2006-ossal –, akkor nagyjából megkapjuk, hogy melyik kormány alatt átlagosan mennyivel mentek fel az energiaárak. Azért csak nagyjából, mert volt már példa év közbeni, például júliusi emelésre, amit az éves átlagot tartalmazó statisztikából már nem lehet elkülöníteni.

Ebben győzött az MDF

Íme az eredmény, amint első grafikonunkon látható. Ami feltűnő, hogy a későbbi kormányok emelései szinte eltörpülnek a kilencvenes évek árszáguldása mellett. A csúcstartó a rendszerváltás utáni első, az MDF-kormány, amelynek idejében 248 százalékkal, azaz 3,5-szeresükre emelkedtek a háztartási energiaárak. Nem sokkal maradt le azonban a következő MSZP-kormány sem, amely majdnem pontosan háromszorosra emelt.

 

Arra azért nem árt emlékezni, hogy a kilencvenes évek nagy része a két számjegyű, évi 20-35 százalékos infláció jegyében telt. A rendszerváltás után az addig államilag kézivezérelt gazdaság jelentős része versenyképtelennek bizonyult, gyárak sorát zárták be és százezrek váltak munkanélkülivé, a GDP alaposan visszaesett. A forint folyamatosan veszített értékéből, és sorozatosan le kellett értékelni, ami további pénzromlást gerjesztett. (Első ábránkon a forint/dollár árfolyam is szerepel.)

 

Az a bizonyos piacgazdaságba való átmenet

A másik lényeges tényező, hogy a rendszerváltás előtt az energiaárakat, ahogy sok más termék és szolgáltatás árát is, mesterségesen alacsonyan tartották. Jellemző, hogy 1960 és 1975 között – a fentebb linkelt adatsor tanúsága szerint – egy fillérrel sem emelkedett az árszintjük, később pedig sok évig csak az inflációnál alacsonyabb mértékben emeltek, ami az olajválságok néven is ismert nemzetközi energiaár-robbanás közepette nagyon eltérítette az árakat a gazdasági realitásoktól.

A kilencvenes években tehát nem csak az inflációval, hanem jóval afeletti mértékben is emelni kellett az árakat, hogy végre legalább közelítsenek a világpiaci árakhoz. Korántsem lehet azt mondani, hogy az akkori kormányok ezt úri passzióból tették, egy súlyos anomáliát, a tervgazdaság egyik örökségét szüntették meg vele.

Jobbos, balos dettó emelt

A következő két, jobb- illetve baloldali kormány 1998-2002 és 2002-2006 között majdnem egyforma mértékben, 38-39 százalékkal emelte a lakossági energiaárakat. (Már amit emelt, mert a csökkenő jelentőségű szén és tűzifa ára már régen piaci volt). Ezek közül az első négy évben 39, a másodikban viszont csak 20 százalék volt az átlagos pénzromlás, még mindig nem alacsony, de jóval kisebb, mint korábban. A dollár, amellyel a nemzetközi piacokon számolnak, egyenesen gyengült forintban számolva, ami segíthette az energiahordozók beszerzését.

Évek Átlagos fogyasztóiár-idex vált.
Ebből: élelmiszer Háztartási energia Egyéb cikkek, üzemanyagok Szolgáltatás Nettó bér vált. USD/HUF vált.
2012/2010 9,8% 12,9% 12,3% 13,9% 6,5% 8,7% 5,9%
2013/2010 11,7% 16,1% 2,8% 14,4% 10,3% 12,4% 3,4%
2010/2006 25,3% 32,4% 61,5% 19,7% 23,0% 19,5% 8,9%
2006/2002 20,4% 20,7% 38,3% 15,9% 25,1% 42,9% -14,9%
2002/1998 38,9% 34,8% 38,9% 45,4% 47,1% 71,9% 2,8%
1998/1994 114,2% 106,7% 204,4% 105,6% 120,7% 93,0% 97,9%
1994/1990 141,7% 132,1% 248,3% 163,9% 166,9% 131,7% 80,1%
(Forrás: KSH, MNB, MSZOSZ)






Ezután 2006-tól 2010-ig ismét valamivel jobban megugrottak az árak, több mint 60 százalékkal négy év alatt. Összességében a sokat kárhoztatott „elmúltnyolcévben”, 2002-től 2010-ig 99,8 százalékkal, tehát lényegében duplájára emelkedtek, ez azonban egy dupla ciklus, ha felezzük, nem kiugróan magas az emelkedés az előzményekhez képest.

Durván elszállt a piaci ár

Akinek a pénztárcája bánja, és amúgy is alig van pénze, annak persze éppen elég kiugró ez a duplázódás, főleg, hogy a nettó átlagbérek ez idő alatt „csak” 62-63 százalékkal nőttek (nominálisan, 77 653 forintról 132 620 forintra). Valamint feltételezhetjük, hogy ha a kilencvenes években bőven az infláció felett emelték az energiaárakat, akkor előbb-utóbb csak el kellett érniük egy gazdaságilag elfogadható szintre, meg kellett volna szakadnia a nyakló nélküli emelések sorozatának. Vajon akkor, 2006-2010-ben már tényleg nem volt indokolt ekkora emelés, vagy volt valami más is emögött?

(Forrás: Wikipedia, EIA)

A Wikipedia oldalán is megtalálható, egy amerikai kormányhivatal által készített régebbi grafikon szerint, legalábbis a gázárak területén, igen, volt. Látható, hogy a Nagy-Britanniai szállítású földgáz ára 2007-2008-ban rövid idő alatt két-háromszorosára emelkedett. (Barna vonal, a másik kettő Európában nem mérvadó.) Vagyis durván elszállt a földgáz európai piaci ára. (Két további grafikon a témában a Statoil honlapján, illetve az ENI honlapján, mindig az európai gázár lényeges.)

A Gazprom is emelt

Magyarország persze nem ugyan onnét kapja a nem éppen könnyen szállítható földgázt, mint a britek, hanem nagyrészt ugyanattól a szereplőtől, a világpiactól némileg elzárva, Keletről, a Gazpromtól, csővezetéken. Az árak az egyéni tárgyalásokon is múlnak, de hosszabb távon a világpiaci folyamatoktól sem lehetnek teljesen függetlenek – a világpiac igenis begyűrűzik előbb vagy utóbb a hazai gázárakba is, hacsak valaki ki nem fizeti a különbséget. Ahogy a szocializmus „nem gyűrűzik be”-politikája sem volt örökkön örökké tartható, bár kétségtelen, hogy sokáig bírta.

Tanulságos a brit The Economist idei cikkének ábrája, amely tartalmazza a Gazprom által Európa-szerte – tehát nem csak Magyarországon – elért gázárat (sötétkék oszlopok), és kiderül belőle, hogy az is hasonló, talán valamivel kisebb emelkedésen ment keresztül, mint az északi-tengeri gázár.

A cikk egyébként arról szól, hogy az európai fogyasztók hogyan harcolnak a Gazprom hegemóniája ellen, alkudják le az árakat, keresnek alternatív beszerzési forrásokat. Az utóbbi években ezzel sikerült elérniük, hogy a Gazprom által a piaci ár felett kért felár jelentősen csökkenjen.

A többiek is megjárták, nem csak mi

Érdekes a Magyar Energetikai és Közműszabályozási Hivatal archív grafikonja is, amelyből kitűnik: 2005 és 2009 között a kelet-európai térség és a Balkán szinte minden államában két-háromszorosára nőtt a lakossági gázár. Ami persze szintén nem vigasztalja azokat, akiknél kikapcsolják a gázt vagy a villanyt.

(Forrás: Magyar Energetikai Hivatal, Mekh.hu)

A rezsicsökkentés átmenetileg nyilván könnyebbséget jelent, kérdés, hosszabb távon mennyire tartható fenn. Ha már a világpiacnak ki vagyunk szolgáltatva, akkor az lenne a legjobb, ha a bérek is utolérnék, vagy legalább közelítenék az EU-átlagát, amitől azonban még nagyon mesze vagyunk. Magasabb bérből vagy nyugdíjból nyilván sokkal könnyebb lenne kifizetni ugyanazt a számlát.

Közmunkások és menedzserek

Ahogy a Guruló Hordó energetikai és közgazdasági blog szerzője írja: „A termékek egy jó részének, és az energiának is nagyrészt nemzetközi ára van, így hiába alacsonyabb nálunk a bérszínvonal 60%-kal, mint Németországban, a plazmatévét nem adják nálunk annyival olcsóbban. És a kenyeret sem. Mint ahogy egy gyerekeit egyedül nevelő közmunkás nő sem kapja olcsóbban a kenyeret a pékségben, mint az Audiból kipattanó menedzser.”

(Forrás: Magyar Energetikai Hivatal, Mekh.hu)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vásárló Visszaküldhető flakonok és biológiailag lebomló tisztítószerekkel hódít a Biobubi
Natív tartalom | 2024. november 22. 11:48
Fenntartható és hatékony tisztítószereket árusít Háromfai Balázs és felesége Százhalombattáról. A flakonvisszaváltó rendszert is üzemeltető magyar vállalkozás 2019-es indulása óta mára országos ismertségnek örvend. A sikert megalapozó vízkőoldó mellett folyamatosan nő a biológiailag lebomló anyagokból készült termékek palettája, mosószer, mosogatószer, duguláselhárító, ablaktisztító, zsíroldó, felmosószer és kávégép tisztító is helyet kapott a könnyen kezelhető webshopban.
Vásárló Hogyan őrizd meg az egyensúlyt otthoni munkavégzés mellett?
Márkázott tartalom | 2024. november 18. 09:36
Az otthoni munkavégzés ma már nem csak egy lehetőség, hanem sokak számára a mindennapi valóság. A home office vonzereje a rugalmas időbeosztásban, a kényelmes otthoni környezetben és az ingázással megspórolt időben rejlik.
Vásárló Kaptak egy újabb tockost a bolti kasszák
Privátbankár.hu | 2024. november 17. 15:48
Van olyan ország Európában, nevezetesen Spanyolország, ahol a vásárlók jelentős része még mindig idegenkedik attól, hogy az önkiszolgáló pénztáraknál fizessen az áruházakban.
Vásárló Garantáltan ki fogja borítani a szülőket az egyik legnépszerűbb karácsonyi gyerekjáték
Buksza blog | 2024. november 17. 08:19
Próbára teszi a szülők türelmét, amikor gyermekük a karácsonyra kapott mentőautóval napokon át nínózik, ám az idei ünnepek alatt nem csupán hangot, hanem szagot is kibocsáthat a legnépszerűbb játék.
Vásárló Méregdrága termék diszkontból: megjött közel 2 millió forintos edénykészlet
Buksza blog | 2024. november 17. 08:12
Az amerikai Costco a tagsági díjas diszkontkereskedelem mintapéldánya, ám rendszeresen előáll luxustermékkel is. A vásárlók körében általában nagy tetszést aratnak méregdrága csecsebecséi.
Vásárló A “mentes” trend előretörése a szépségápolásban
Márkázott tartalom | 2024. november 15. 10:14
A különböző divathullámok nemcsak a ruhaiparban ütik fel a fejüket az egyes korszakokban, hanem a szépségápolásban is. Nincs ez másképp a jelenben sem, amikor is a “mentes” trenddel találkozunk úton-útfélen.
Vásárló A boltláncok hadat üzennek az éttermeknek
Buksza blog | 2024. november 11. 12:58
Az európai fogyasztók Magyarország éves GDP-jének négy és félszeresét költik élelmiszerekre és italokra. Ennek egy részét vagy vendéglőben fogyasztják, vagy áruházban veszik, és otthon felmelegítik.
Vásárló A Lidl összes boltja bezár december 24-én
Buksza blog | 2024. november 11. 12:36
December 23-án sokáig lesznek nyitva a Lidl-boltok, utána jön a háromnapos szünet. 
Vásárló Egy hét alatt kiürítették a boltokat, de a Lidl tartja magát
Buksza blog | 2024. november 11. 11:57
Romániában az Ukrajnából importált olcsó tojás okoz gondot a termelőknek, Szlovákiában pedig a madárinfluenza miatt keletkezett tojáshiány. Magyarország északi szomszédjánál rossz a helyzet.
Vásárló Bajban a színes palackok, hirtelen jött az 500 százalékos áremelkedés a szlovákoknál
Buksza blog | 2024. november 11. 10:32
A vásárlóknak elvileg mindegy, hogy az üdítő, amit az áruházakban megvesznek színes vagy fehér műanyagpalackban van-e, ám kiderült, hogy gyakorlatilag a színes palackos innivaló drágább.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG