Hírek
Cikkek Már látszik a fény az alagút végén? 
Privátbankár.hu | 2009. május 20. 14:17
A globális gazdasági helyzet még romlik, de a hanyatlás üteme lassul - vélekedett szerdán Helsinkiben a Világbank elnöke, észak-európai bankárokkal tartott találkozóját követően
Cikkek Rámegy a németek gatyája a kémekre 
Privátbankár.hu | 2009. május 20. 13:51
Németországnak évente legalább 20 milliárd eurós kárt okoz az ipari kémkedés, potenciálisan pedig akár az 50 milliárd eurót is elérheti ez az összeg. A gazdasági biztonság kérdéseivel foglalkozó ASW cég vezetője egy lapinterjúban elmondta, hogy az elmúlt két évben egyre több német cég esett az ipari kémkedés áldozatául, főként a technológiai iparágakban: a gép-, autó- és gyógyszeriparban, a napenergia hasznosítása és az űrkutatás területén. Az ASW szerint a kémkedés újabban részben az interneten keresztül zajlik, de a hagyományos módszerek sem mentek még feledésbe: az ipari kémek beépülnek egy-egy cégbe, illetve vásárok, gyárlátogatások alkalmával fürkészik ki a vállalati titkokat. Az állambiztonsági elemzések többnyire Oroszországot és Kínát említik az ipari kémkedés főszereplőiként, mindamellett az ASW vezetője szerint szervezetük egyetlen országot sem akar pellengérre állítani. Az ASW elsősorban azt akarja megelőzni, hogy a vállalatokat informálják a potenciális kémveszélyről. A titkos adatokat is viszik a kirúgottak  Kémkedjen üzletfelei után legálisan Minden képzeletet felülmúl a netes bűnözés MTI
Cikkek Bankgaranciával mentené a kormány az élelmiszeripart 
Privátbankár.hu | 2009. május 20. 13:44
A kormány 30 milliárd forintos bankgarancia programmal kívánja segíteni a válság miatt nehéz helyzetbe került élelmiszeripari vállalkozásokat - mondta Budai Bernadett kormányszóvivő szerdán sajtótájékoztatón Budapesten. Budai Bernadett kifejtette: a június 1-jén életbe lépő - 90 százalékos állami kezességgel megerősített - intézkedés a kereskedelmi bankokat kívánja ösztönözni arra, hogy hitelezésükkel segítsék az élelmiszerfeldolgozó cégek működőképességét. A pénzintézetek ezzel hozzájárulhatnak a társaságok versenyképességének növeléséhez, illetve munkahelyeik megtartásához - fűzte hozzá. Kiemelte: a program alapvetően a nagyobb vállalkozásoknak nyújt hatékony segítséget, mivel a legfeljebb öt évre felvehető hitel minimális  összege 200 millió forint, míg a legnagyobb összege 2,5 milliárd forint lehet. A kormányszóvivő kifejtette: a bankgaranciát azok az élelmiszeripari kis- és nagyvállalkozások igényelhetik, amelyek egyebek mellett hús-, zöldség-, és gyümölcsfeldolgozással, valamint -tartósítással, továbbá tejtermék, vagy pékárú előállítással, illetve bortermeléssel foglalkoznak. Kiemelte: a program összesen 37 milliárd forintos forgóeszközhitel felvételét teszi lehetővé, amiből a vállalkozások megvásárolhatják a termeléshez szükséges eszközöket, kifizethetik a társaság fenntartásához szükséges költségeket, így például az elmaradt közüzemi számlákat és béreket. A cégeknek a kereskedelmi bankokhoz kell benyújtaniuk hitelkérelmüket, míg bankgarancia igényüket - a pénzintézetek döntését követően - a Magyar Fejlesztési Bankhoz kell eljuttatni - mutatott rá a kormányszóvivő. Budai Bernadett emlékeztetett arra: a kabinet 2008 novemberében meghirdetett válságkezelő és gazdaságélénkítő csomagja mintegy 1.400 milliárd forintos forrást juttathat közvetlenül a vállalkozásokhoz, és ebből jelenleg már több mint 560 milliárd forint vált elérhetővé a magyarországi cégeknek. Zöldség-gyümölcs középhatalom vagyunk A gazdasági tárca megmentheti a gyulai kolbászt 4 napos munkahét a kapuvári húsgyárban Leépítésbe kezdett a Sága is  MTI
Cikkek Ismét visszavett az ÁKK: 540 milliárdnál járnak 
Privátbankár.hu | 2009. május 20. 13:28
Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) 30 milliárd forint értékben hirdetett meg és 16,082 milliárd forintért vásárolt vissza eredetileg 5 éves és 3 éves lejáratú, 2010-ben, 2011-ben, illetve 2012-ben lejáró államkötvényeket szerdai aukcióján. Az ÁKK mindhárom kötvényt 10 milliárd forint értékben hirdette meg. A benyújtott ajánlatok összege csak a 2012-ben lejáró kötvénynél haladta meg a meghirdetett összeget. Az eredetileg ötéves futamidejű, 2012. június 12-én lejáró 2012/B államkötvényre 22,309 milliárd forint értékben nyújtottak be 29 ajánlatot, az ÁKK ebből 6-ot fogadott el 11,303 milliárd forint értékben. Az aukción 10,13 százalékos átlaghozam alakult ki. A 2012/B kötvénnyel összevethető 2012/C kötvény múlt heti visszavásárlási aukcióján 9,80 százalékos volt az átlaghozam.  A hároméves futamidejű, 2011. április 22-én lejáró 2011/C államkötvényre 5,987 milliárd forint értékben nyújtottak be 10 ajánlatot, az ÁKK ebből 4-et fogadott el 1,179 milliárd forint értékben 9,91 százalékos átlaghozammal. Az elmúlt héten a 2011/C kötvény visszavásárlási aukciója 10,17 százalékos átlaghozamot ért el. A 2010. augusztus 24-én lejáró 2010/D jelű, eredetileg ötéves futamidejű kötvényre 4,298 milliárd forint értékben tettek 8 ajánlatot. Az ÁKK 5 ajánlatot fogadott el 3,60 milliárd forint értékben 9,66 százalékos átlaghozammal. Az ÁKK az idén eddig 540 milliárd forintot fordított kötvény visszavásárlásra. Kezd belejönni a visszavásárlásba az Államadósság Kezelő  MTI
Cikkek Se gerinc, se erkölcs: mivé lett a világ? 
Privátbankár.hu | 2009. május 20. 13:23
Aggasztó tendenciák mutatkoznak az üzleti etika terén Európában és Magyarországon egyaránt, megrendült a bizalom a gazdasági vezetőkben, sokan az üzleti etika fogalmának létjogosultságát is kétségbe vonják - számol be egy felmérés
Cikkek Betelt a pohár a diákoknál: a bankok helyett az iskolákat pénzeljék! 
Privátbankár.hu | 2009. május 20. 13:08
Német diákok országos megmozdulásokon követelik, hogy a bankok helyett az állam az oktatásnak juttasson anyagi támogatást. "Senkit nem akarunk bántani, s pénzt lopni sem akarunk. És nem hagyjuk magunkat a rendőrség által provokálni. De úgy véljük, csakis a polgári engedetlenséggel tudjuk alátámasztani követeléseinket". Ezzel a sajátos nyilatkozattal jelentették be szerdán Berlinben egyetemi diákok azt a június közepén induló országos akciót, amelynek keretében különböző bankok ellen jelképes "támadásokat" indítanak, pénzintézeteket kívánnak jelképesen "megszállni".  A "Támadás a bankok" ellen elnevezésű akció része annak az országos sztrájkakciónak, amelyet június 15 és június 19 között rendeznek diákok több németországi városban. A megmozdulás mottója: "Pénzt az oktatásra, a bankok támogatása helyett". Információk szerint az országos akcióban mintegy 50 város, köztük Berlin egyetemistái, illetve főiskolai diákjai vesznek részt, s kezdeményezésüket támogatásáról biztosította több szakszervezet, illetve diákszervezet is. A követelések között szerepel egyebek között az oktatási rendszer általános fejlesztése, a tandíj eltörlése, több oktatási férőhely létesítése, továbbá több tanár alkalmazása, illetve kisebb osztályok létrehozása. S hogy mindennek mi köze van a bankokhoz? A diákok mindezt a pénzügyminiszterhez, Peer Steinbrückhöz írt levelükben fejtették ki, utalva arra: a pénzügyi válság bizonyította, hogy a többi között a bankok megsegítésére "pillanatok alatt" több százmilliárd euró mozgósítható. Az oktatás támogatásához legkevesebb százmilliárd euróra lenne szükség - szögezték le a bankok elleni "támadásokra" készülő aláírók. Banktömés: a kishalakat is megetetik Félig már az államé a Hypo bank Megvenné a német kormány az óriásbankotMTI
Cikkek Hatékonyságnövelés a papíralapú kommunikációban 
Privátbankár.hu | 2009. május 20. 12:53
Az egy-egy vállalkozásnál használt dokumentumok mennyisége és sokfélesége sem éppen a hatékonyságnövelés irányba hat. A DocFlow új távlatokat nyit a dokumentumkezelésben (x)
Cikkek Zöldség-gyümölcs középhatalom vagyunk 
Privátbankár.hu | 2009. május 20. 12:45
Magyarország az unión belül a 11. helyen van zöldségtermesztésben és a 9-10. helyen a gyümölcstermesztésben. Az ágazat 600 milliárdos forgalmat generál - fejleszteni kellene a TÉSZ-eket
Cikkek Tombol az aranyláz: nem az ékszerésznél vásárolunk 
Privátbankár.hu | 2009. május 20. 12:36
Az első negyedévben 38 százalékkal 1015,5 tonnára nőtt az aranykereslet a világon - az ékszerpiaci fogyasztás csökkent, az arany mint befektetési eszköz iránti kereslet viszont elszállt
Cikkek Kincstári optimizmus a briteknél 
Privátbankár.hu | 2009. május 20. 12:09
Karácsonyra vége lesz a brit recessziónak - mondta a brit pénzügyminiszter, kitartva a brit jegybankénál és a Nemzetközi Valutaalapénál (IMF) jóval derűlátóbb saját előrejelzése mellett. Alistair Darling a The Timesnak nyilatkozott, és azt mondta, nem változtatja meg az idei pénzügyi év költségvetési tervezetébe beállított prognózisát, és változatlanul bízik abban, hogy az év végére a brit gazdaság ismét növekedésnek indul. Darling a költségvetésben a hazai össztermék (GDP) 3,5 százalékos idei egész évi csökkenését jósolta, azzal, hogy jövőre már 1,25 százalékos növekedés lesz.  Az IMF azonban még 2010-ben is 0,4 százalékos brit visszaesést vár, a Bank of England legutóbbi inflációs jelentésében pedig teljesen bizonytalannak nevezte a jövő évi fellendülés kilátásait. A britek kezdenek hozzászokni a deflációhoz London: szitáló áreső, a frizura égnek áll London: marad a rekord mélység és a deflációMTI
Cikkek Mobiltelefonok: okosodik a piac 
Privátbankár.hu | 2009. május 20. 11:57
A Gartner piackutató első ízben tapasztalt visszaesést az értékesítés szempontjából egyébként általában erős első negyedévben a hagyományos mobiltelefonoknál
Adó Pénteken dőlhet el a cafeteria sorsa 
Privátbankár.hu | 2009. május 20. 11:48
A 2010-es adócsomagot szerdán, a vagyonadó koncepcióját, és annak pontos számait pedig csak csütörtökön tárgyalja a kormány - nagyot ugorhat az adójóváírás összege
Cikkek 60 milliárd fölötti májusi többletre számít a Pénzügyminisztérium 
Privátbankár.hu | 2009. május 20. 11:33
A Pénzügyminisztérium 60,7 milliárd forint államháztartási többletet vár - az önkormányzatok nélkül - májusra - mondta Katona Tamás, a tárca államtitkára. A PM csökkentette a féléves pénzforgalmi hiány prognózisát, 892,7 milliárd forint helyett 844,3 milliárdot várnak, azaz GDP arányosan 3,4 százalék helyett 3,3 százalékot. Az éves prognózist azonban - önkormányzatok nélkül - 736,991 milliárd forintról, a GDP 2,8 százalékáról 993,9 milliárd forintra, a GDP 3,8 százalékára emelte. Az államháztartás - önkormányzatok nélkül - 38,1 milliárd forint hiánnyal zárt áprilisban, az első négy havi deficit 604,1 milliárd forint volt, a GDP 2,3 százaléka. A Bajnai-csomag nem állítja meg az államcsődöt Prága: akkora a hiány, hogy 2014-ig se lesz euró Az új hiánycél nem szól bele az adócsökkentésbeMTI
Cikkek 300-as euró fölött is jó az OTP 
Privátbankár.hu | 2009. május 20. 11:27
Az OTP Bankcsoport működését rendkívül barátságtalan gazdasági környezet nehezítette az első negyedévben, de ami a második negyedből látszik, már sokkal kedvezőbb képet mutat - mondta Urbán László, az OTP Bankcsoport vezérigazgató-helyettese, a bank első negyedévi eredményeit értékelő sajtótájékoztatón. A kedvezőtlen körülmények között első helyen a forint "történelmi rekordleértékelődését" említette a vezérigazgató-helyettes, a második negyedév kedvező folyamatai közül pedig azt emelte ki, hogy az új kormány kiadáscsökkentési lépései hozzájárulnak a gazdasági helyzet stabilizálódásához.     A vezérigazgató-helyettes hangsúlyozta, hogy az év hátralévő részében az árfolyam ingadozása miatt további veszteségek már nem érhetik a bankot, mert olyan ügyleteket hajtottak végre, amelyek alapján 300-305 forintos euróárfolyam felett nem nő a bank vesztesége a nyitott deviza pozíciókon. A gyorsjelentés részletei: A tervre és az elemzőkre is rávert az OTP MTI
Cikkek Most bekukkanthat Simor dolgozószobájába! 
Privátbankár.hu | 2009. május 20. 11:22
A Magyar Nemzeti Bank május 23-án és 24-én újra megnyitja kapuit a nagyközönség előtt – olvasható a jegybank szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében. Az MNB először 2004 májusában rendezett nyílt napokat a jegybank alapításának 80. évfordulóján. Most hétvégén reggel 10 és délután 5 óra között várják a látogatókat, a belépés ingyenes, előzetes regisztráció nem szükséges. A közlemény szerint ezen a két napon az érdeklődők végigsétálhatnak az épület első és harmadik emeletén, bemehetnek a Nagytanácsterembe, ahol a Monetáris Tanács a legnagyobb titoktartásban dönt a jegybanki alapkamatról, sőt bepillanthatnak Simor András jegybankelnök szobájába is. A nyílt napokon a látogatóközpont pénz- és banktörténeti kiállítása is megtekinthető, ahol bárki lemérheti, mennyit ér pénzben és aranyban, megemelhet egy valódi, 24 karátos aranytömböt és kipróbálhatja a "Kamatkirály" nevű játékot, amellyel a vállalkozó kedvű játékosok a Monetáris Tanács tagjainak szerepébe bújhatnak. A nemzeti bank gondol a legkisebbekre is: nekik gyereksarkot rendez be, ahol a kicsik játékos formában ismerkedhetnek meg a pénz világával. MNB: újabb csúcsokra tör a kéthetes Simor: az adótörvények ugrasztják meg az inflációt MNB: a gyatra GDP erősíti a hitelezési szigort MNB: nem bírnak leállni a rekorddöntésselPrivátbankár
Cikkek A többség még bizalmatlan a lízinggel szemben 
Privátbankár.hu | 2009. május 20. 10:51
A válság hatására az IT technológiák finanszírozási piacán felerősödhet az alternatív lehetőséget kínáló lízingfinanszírozás iránti kereslet
Cikkek 100 százalékos előleget a vállalkozásoknak? 
Privátbankár.hu | 2009. május 20. 10:35
A Start Tőkegarancia Zrt. szerint a cégek számára ugyan jól jött, hogy az uniós támogatások esetében már a támogatás 40 százaléka lehívható előlegként, ez azonban nem minden esetben segíti ki a vállalkozásokat
Cikkek Teszthír 
Privátbankár.hu | 2009. május 20. 10:33
Az új szerkrendszerből.
KKV Lopás ellen: a kerékpár biztonságos lezárása 
Privátbankár.hu | 2009. május 20. 10:05
Egy ideális társadalomban erre a cikkre semmi szükség nem lenne. Kerékpárzárra sem. Sajnos nem ilyen közösségben élünk, fõleg nem a nagyvárosok lakói, ahol egy fél percre se hagyhatjuk õrizetlenül szeretett és féltett kerékpárunkat. Mivel sem a boltban, sem az irodában nem látják szívesen közlekedési eszközünket, így az utcán kell lezárni. De nem mindegy, hova, hogyan, mihez és mennyi idõre?
Makro / Külgazdaság Még mindig túl gyorsan és öv nélkül vezetünk 
Privátbankár.hu | 2009. május 20. 10:02
A közúti közlekedési balesetek száma az első negyedévben 2008 15%-kal csökkent - a balesetek kimenetele is kedvezőbben alakult
Cikkek Legfeljebb a 275-ös szint okozhat gondot a forintnak 
Privátbankár.hu | 2009. május 20. 09:52
Szerda reggel erősödött a forint, az eurót 276,85 forinton jegyezték a bankközi kereskedelemben, míg kedden délután négy órakor 279,50 forint volt az árfolyam. Az európai kereskedési hangulat alapvetően pozitív, a térségbeli devizák árfolyamát emelő befektetői hangulatban indult, a zloty, a cseh korona és a forint egyaránt emelkedő árfolyam tendenciát mutat.     A kereskedők szerint változatlanul a nemzetközi piacon uralkodó kockázatvállalási hajlandóság a fő befolyásoló tényezője a forint és a térségbeli devizák árfolyam-alakulásának. Úgy vélik, a forint erősödésével szemben 275 forintos euró árfolyamnál képződhet komolyabb ellenállás. Legfrissebb devizaárfolyamokMTI
Cikkek Lendvai nem tart gyors kilépési hullámtól 
Privátbankár.hu | 2009. május 20. 09:33
Lendvai Ildikó szerint nem kell aggódni amiatt, hogy az adótörvények fő céljaiban vita lenne az MSZP és az SZDSZ között, hiszen a kormány koncepciója megfelel a liberálisok elképzeléseinek
Cikkek Felpakolhatnak a Horvátországba utazók 
Privátbankár.hu | 2009. május 20. 09:22
Jelentősen enyhülnek Horvátországban a beviteli vámszabályok, így a magyar állampolgárok is az eddiginél jóval nagyobb mennyiségben vihetnek magukkal élelmiszert
Cikkek Pluszba fordulhat a nap folyamán a BUX 
Privátbankár.hu | 2009. május 20. 09:03
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 80,02 pontos csökkenéssel, 14.903,04 ponton nyitott szerdán. A keddi záró értékéhez képest így a mutató 0,53 százalékkal gyengült. Elemzői vélemény szerint egyébként a mai nap folyamán folytatódik a pozitív hangulat a Budapesti Értéktőzsdén. A BUX 66,56 pontos, 0,45 százalékos emelkedéssel, 14.983,06 ponton zárt kedden. A részvénypiac forgalma 33,8 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest. Friss tőzsdei árfolyamokMTI
Cikkek Londoni tőzsde: megtisztítva szebb a kép 
Privátbankár.hu | 2009. május 20. 08:27
A londoni értéktőzsdét üzemeltető LSE Group Plc 250,8 millió fontos adó előtti veszteséget tett közzé a márciussal zárult pénzügyi évéről. Az előző évben 227 millió font volt az adó előtti eredménye. A beszámoló szerint ez egyértelműen a Bors Italiana tavalyi megvételével járó arculatérték-leírások és más egyszeri tételek következménye, ezek nélkül 18 százalékkal 304,7 millió fontra nőtt volna a profit. Az üzemi eredmény is javulást tükröz: 17 százalékkal 338,6 millió fontra emelkedett.     A bevétel 23 százalékkal 671,4 millió fontra gyarapodott. Ennek nagyrésze a Borsa Italiana tavalyi beolvasztásából származott, de a bevétel szervesen is nőtt, 1 százalékkal. A pénzügyi évben egyébként 21 nemzetközi kibocsátás volt, ezzel az LSE tartotta világelső helyezését a beszámoló szerint. A kibocsátó cégek 106 milliárd fontot vontak be, ez rekord az LSE történetében. A londoni tőzsdesztori: Amikor még vérüket is adták a hazáért a brókerek Friss tőzsdei árfolyamokMTI
Cikkek Bruttó 15 ezerért lehet szavazatot számlálni 
Privátbankár.hu | 2009. május 20. 08:14
Az európai parlamenti választásra 4,1 milliárd forintot biztosítottak - a pártok olcsóbbá tehetik a választást, ha a szavazatszámláló bizottságokba delegáltakat küldenek
Cikkek Obama 2016-ra teszi a 6 literes plafont 
Privátbankár.hu | 2009. május 20. 07:50
Szigorú üzemanyag-fogyasztási, egyben első ízben károsanyag-kibocsátási normákat jelölt ki az új amerikai autókra az amerikai elnök
Cikkek 4-es metró: Ön is megnézheti, mi folyik itt 
Privátbankár.hu | 2009. május 20. 07:32
A főpolgármester szerint az Európai Unió támogatja a 4-es metró második szakaszát, Demszky Gábor szerint a létrejött elvi megállapodás garantálja a beruházás stabil finanszírozását
Cikkek A tervre és az elemzőkre is rávert az OTP 
Privátbankár.hu | 2009. május 20. 07:13
Az OTP csoport közel 42 milliárd forintos adózott profitot ért el az év első három hónapjában - a szám önmagában kedvező, elemzői vélemények szerint ugyanakkor érdemes mélyebbre ásni
Cikkek Alkoholtilalom a XI. kerületben 
Privátbankár.hu | 2009. május 20. 06:45
Szerdától alkoholtilalom lépett életbe bizonyos vendéglátóhelyeken a főváros XI. kerületében este tíztől reggel hatig - számol be róla a Magyar Hírlap és az index.hu. Az érvénybe lépett önkormányzati rendelet nem vonatkozik az első és második kategóriájú, a szabadtéri zenés szórakozóhelyekre, a benzinkutakra és a bevásárlóközpontokra, a kisebb kocsmákban és kávézókban azonban nem lehet alkoholt árulni az említett időszakban és a zárlat érvényes az élelmiszerüzletekre is - olvasható a Magyar Hírlapban.       Mint az Index beszámol róla, az önkormányzat 50 ezer forintos bírságot is kilátásba helyezett a kocsmák és a kisboltok tulajdonosainak, ha megszegik a tilalmat. Az intézkedés 90 különböző színvonalú szórakozóhely és üzlet működését korlátozza, a kiskereskedők állítólag petíciót írnak.  A Magyar Hírlap szerint is több ezren tiltakoznak a rosszul sikerült önkormányzati rendelet ellen, a boltokat milliós kár fenyegetheti.     Az olcsó berúgási lehetőségeket és az ezzel járó hangoskodást akarta megszüntetni a XI. kerületi önkormányzat, amikor nagy többséggel elfogadta a rendeletet – mondta az Indexnek Domonkos Csaba. Újbuda önkormányzatának sajtófőnöke elmondta: sok kerületi lakos reklamált az éjszakai randalírozások miatt, amelyek elsősorban az alkoholárusításra specializálódott üzletek környékét jellemezték. A dohányosok fizessenek többet! Nagy a baj: már sört se isznak a németek Aki dohányzik vagy csak kávézik, nem kap segélyt? Zéró tolerancia: hőbörögtünk, pedig nagyon is jó MTI, Magyar Hírlap, Index
Cikkek Megint drágább a benzin 
Privátbankár.hu | 2009. május 20. 06:39
Ma bruttó 5 forinttal emelte a 95-ös benzin literenkénti nagykereskedelmi árát a Mol, a gázolaj ára nem változott. A benzin ára legutóbb április végén változott, akkor a társaság 4 forinttal emelte. A Mol a gázolaj árát két hete változtatta meg, akkor bruttó 4 forinttal csökkentette.     A mostani emeléssel a benzin átlagára 272 forintra emelkedett, a gázolajé 253 forint maradt. A kutaknál 10-25 forintos árkülönbséget is tapasztalhatnak az autósok. Júniusi benzinár az APEH-től Benzinár: újabb 5-öst tesz rá a Mol Viheti a Shell a Tesco-kutakat - ki a legolcsóbb?MTI, Privátbankár
Cikkek Így adja vissza az áfát az APEH 
Privátbankár.hu | 2009. május 20. 06:05
Az adózók önellenőrzés keretében kérhetik vissza a 2004-2005-ös időszakban az akkor érvényes magyar szabályok miatt esetlegesen elbukott általános forgalmi adót - az önellenőrzés benyújtásának napjáig a jegybanki alapkamattal megegyező mértékű kamat is jár
Makro / Külgazdaság Sarkozy beugrott egy pusziért 
Privátbankár.hu | 2009. május 19. 19:53
Újabb videón csámcsognak a franciák, az elnök egy magán rendezvényen lepte meg feleségét, majd közölte, szívesebben maradna, minthogy egy iraki delegációval találkozzon
KKV Vigyázat: az UV-index is elbánhat velünk! 
Privátbankár.hu | 2009. május 19. 19:08
Csak Budapesten 2007-ben 16 olyan nap volt, amikor az UV-index 7,5 fölött volt - ilyen érték mellett 15 percnél többet nem ajánlott kint tölteni. Egyre erősebb a sugárzás, figyeljünk oda!
Cikkek Amerikai cégek érdeklődnek a Nabucco iránt 
Privátbankár.hu | 2009. május 19. 18:28
Amerikai cégek és bankok is részt vehetnek a Nabucco-projektben - mondta Jeffrey D. Levine amerikai ideiglenes ügyvivő az MTI kérdésére kedden Budapesten. A vezeték építésében amerikai cégek is közreműködhetnek. Ha pedig amerikai cégek is részt vesznek a munkálatokban, akkor biztos, hogy a finanszírozásba bekapcsolódik az amerikai Export-Import Bank vagy más, ehhez hasonló pénzügyi szervezet - hangsúlyozta az ügyvivő a kedden tartott sajtóbeszélgetésen. Az Egyesült Államok álláspontja szerint a Déli Áramlattal szemben a Nabucco jobban szolgálja az energiabiztonságot és a források diverzifikálását. Ugyanakkor az amerikai adminisztráció nem szeretné, ha a régióval kapcsolatos energiakérdések negatív hatással lennének az Oroszországgal folytatott viszonyukra - mutatott rá. Az Egyesült Államok nem szeretné, ha a Nabucco kérdése Oroszország elleni üggyé válna - mondta a diplomata. Az Egyesült Államok szerint azonban átlátható üzletekre van szükség, és nem értenek egyet a monopóliumokkal. Szerencsére Magyarországnak és az Európai Uniónak is megvannak az eszközei az átláthatatlan és versenyellenes ügyletek ellen - tette hozzá. A múlt héten Bayer Mihály Nabucco-nagykövet is arról beszélt az MTI-nek, hogy amerikai és akár kínai bankok is finanszírozhatják a Nabucco-gázvezeték megépítését. Az Európai Unió országai által támogatott Nabucco lényege, hogy elkerüli Oroszországot, így csökkentené Nyugat-Európa függőségét az orosz gázmonopóliumtól. A tervek szerint a Közel-Keletet és Közép-Ázsiát az Európai Unióval Törökországon és Dél-Európán keresztül összekötő Nabucco-csővezeték összesen 3300 km hosszú lesz, évi 31 milliárd köbméter gázt szállíthat, a beruházás tervezett költsége pedig megközelíti a nyolcmilliárd eurót. "Kétlem, hogy a Nabucco valaha is megépül"  Találtak gázt a Nabuccóba: most jön a feketeleves?  Csalóka kép? 80%-ot vesztett a Gazprom Előznek az oroszok: aláírták a Déli Áramlat szerződését A Gazprom elhappolja a Nabucco forrásait? Gázvezetékek: jó lenne, ha nem csak a szánk járna Gyurcsány belassítja a Déli Áramlatot  MTI
Cikkek Medvegyev szemet vetett az Északi-sarkra 
Privátbankár.hu | 2009. május 19. 18:08
Dmitrij Medvegyev az Északi-sark gazdasági kiaknázásában és az Arktisszal kapcsolatos egyéb kérdésekben egyeztetett álláspont elfoglalására szólította fel Jens Stoltenberg norvég kormányfőt, aki kedden Moszkvában tárgyalt, elsősorban gazdasági kérdésekről. Az orosz államfő Moszkva melletti rezidenciáján fogadva a norvég vezetőt, úgy vélte, a két ország szorosan egyeztetett politikájától függ egész régiók sorsa. A Stoltenberg moszkvai találkozóiról kiadott hírek nem tértek ki rá, de a megbeszéléseken minden bizonnyal igyekeztek megállapodni az Északi-sark vitatott területeiről. Oroszország arra hivatkozva, hogy az Északi-sark egy része a kontinentális talapzathoz, s ezzel Oroszországhoz tartozik, bejelentette igényét e területre az ENSZ illetékes szerveinél, de azok még további tudományos bizonyítékokat várnak. Oroszok két éve orosz zászlót helyeztek el a Jeges-tenger alján, s Moszkva és Oslo a tengeri felségvizek közös határairól szóló szerződés kidolgozásán fáradozik. Oroszország számára különösen fontos a Barents-tenger mintegy 175 ezer négyzetkilométeres része, ahol orosz becslések szerint mintegy 10 milliárd tonna kőolaj, norvég kutatások szerint a Föld tartalékainak 1 százaléka aknázható ki, de a területre igényt tart Oslo is. Előzetes megállapodást értek el 1992-ben a terület északi és központi részéről, de az energiahordozókban leggazdagabb déli részről nem tudtak megegyezni. Moszkva a Barents-tenger energiahordozóit Norvégiával együttműködve szeretné kiaknázni.    "Kétlem, hogy a Nabucco valaha is megépül" A Gazprom elhappolja a Nabucco forrásait?  Chavez államosította az olajipart Gázvezetékek: jó lenne, ha nem csak a szánk járna Energiacharta: uniós-orosz adok-kapok? MTI
Cikkek Stressz-tesztek: Európa fél belevágni? 
Privátbankár.hu | 2009. május 19. 18:04
Magas szinten sürgetik Európában az amerikaihoz hasonló banki-pénzintézeti stressz-tesztek elvégzését az óceán innenső partján is, hogy a kormányzatok bizonyoságot nyerhessenek: a térséget a jelek szerint még egy ideig sújtó recesszióban a bankok, biztosítók képesek lesznek-e fennmaradni, főleg támogatások nélkül. Az alaphangot legutóbb José Joaquín Almunia, az EU gazdasági és pénzügyi kérdésekért felelős biztosa adta meg, aki hétfőn adott interjújában újólag kiemelte: az unió bankjainak szüksége van a tesztekre, és az európai bankrendszert meg kell tisztítani a mérgező elemektől, mert ez elemi feltétele a gazdasági fellendülésnek. Ha az európai bankok mérlegei nincsenek tisztába téve, nem történnek meg a szükséges korrekciók, akkor a megfelelő hiteláramlás sem állhat helyre. Az európai biztosítók fő felügyeleti szervének egyik vezetője kedden bejelentette, hogy a harminc vezető európai biztosítóintézetnél sorra kerülnek majd a stressz-tesztek jövőre, ellenőrizendő, mennyire képesek ellenállni a pénzügyi válsághelyzetnek. Az illetékes szerint jelenleg ugyan stabil lábakon állnak ezen intézmények, de ahogy egyre nyúlik a gazdasági-pénzügyi válságidőszak, ez egyre nagyobb hatással lehet majd a biztosítókra. Néhány biztosító tesztje már nemzeti keretek között folyik - emlékeztet a Reuters hírügynökség, de az ellenőrzéseket az egész európai biztosítói szektorra ki kell terjeszteni, új tesztelési módozatokat kell kidolgozni, hogy felmérhessük, mennyire vannak kitéve a pénzpiaci válságoknak - mondta az illetékes, Thomas Steffen. A biztosítók igen sebezhetők ettől a válságtól, mivel jelentős befektetéseket hajtottak végre a részvények, az adósságok piacán. Mindeközben az emberek életbiztosítási és nyugdíjbiztosítási befizetéseit kockáztatják. Almunia viszont elsősorban az uniós tagállamokat sürgette, hogy folytassák le stressz-tesztjeiket bankjaikon, mivel úgymond az EU bizottsága nem erőltethet rájuk ilyen programot. Csak bátorítjuk őket ezek elvégzésére - mondta. Helyettese, Ewald Nowotny, az osztrák jegybank elnöke ugyancsak azt mondta: jó lenne a 20-25 legnagyobb európai bankra elvégezni a stressz-tesztet. Ausztriában már rendszeresen folynak ilyenfajta vizsgálatok. Ugyanakkor célszerűnek tartja, hogy a teszteredményeket az egyes bankokra ne hozzák nyilvánosságra, nem úgy, miként az Egyesült Államok 19 nagybankja esetében, amelyeknél kiderült, hogy összesen még 75 milliárd dollárt kell beléjük pumpálni. Európa is stressz tesztre készül   Leleplezték a bankokat, nincs mitől félni    Megnyugtató a bankok stresszhelyzete  MTI
Cikkek Önként adóznának a német gazdagok 
Privátbankár.hu | 2009. május 19. 17:52
Átmeneti időre szóló vagyonilleték kivetését javasolja a német tehetősekre 23 gazdag német, enyhítendő a gazdasági válságnak a legszegényebbeket sújtó következményeit. Mint a "Vagyonosok a vagyonilletékért" elnevezésű kezdeményezés egyik képviselője kedden Berlinben elmondta: javaslatuk célja, hogy két éven át 5 százalékos illetéket fizessenek be az államkasszába mindazok, akiknek összvagyona meghaladja a félmillió eurót. Bruno Haas szerint ezáltal legalább 50 milliárd euró folyhatna be; a pénzt a kormány oktatásügyi és környezetvédelmi beruházásokra, valamint a munkanélküli segélyek és az állami ösztöndíjak összegének emelésére fordíthatná. A 23 név között nem akad közismert német milliomos: sem az Aldi üzlethálózatot birtokló Albrecht fivérek, sem a BMW legnagyobb részvényese, a Quandt család nem csatlakozott (még) a kezdeményezéshez. Az aláírók többsége orvos, pedagógus és magánzó; vagyonukat többnyire örökölték. A vagyon pedig felelősséggel is jár - hangoztatja Haas. A kezdeményezéséhez hasonló követeléssel állt elő nemrég a szakszervezeti szövetség (DGB), a Baloldal pártja, a Zöldek, valamint a szociáldemokrata párt (SPD) balszárnya. A gazdagok azonban tovább mennek, mint a pártok, hiszen a német parlamenti pártpaletta balszélén elhelyezkedő Baloldal is csupán egymillió euró fölött vetne ki 5 százalékos különadót a nagy vagyonokra. Az egyre súlyosbodó gazdasági válság miatt hatalmas nyomás nehezedik a szövetségi és a tartományi költségvetésekre. Az apadó bevételek nyomán elkerülhetetlennek tűnik a kiadások lefaragása, miáltal tovább nyílhat a szegények és gazdagok jövedelme közötti olló - mutatott rá Haas. Ennek fényében felháborítónak nevezte, hogy a konzervatív pártok (CDU, CSU) és a liberális FDP adócsökkentési ígéretekkel szédítik a polgárokat a szeptemberben esedékes parlamenti választások előtt. Durvább a német recesszió - ez minket is hazavág  10 németből 8 stresszes -van rá okuk?   Bajban: ürül a német államkassza  Miért akarnak minket a német cégek? Már nyugaton is rettegnek a nyomortól MTI
Cikkek Kegyetlen Moody"s: megint kaptak a magyar bankok 
Privátbankár.hu | 2009. május 19. 17:34
Rontotta több magyar bank besorolásait kedden a Moody´s Investors Service hitelminősítő - egyes esetekben több fokozattal -, arra a véleményére hivatkozva, hogy a működési környezet gyors romlása jelentős nyomást gyakorol az érintett pénzintézetek önálló hitelképességi mutatóira. A cég hangsúlyozta, hogy a leértékelés a magyar szuverén adósság korábbi osztályzatrontását követi. A nemzetközi hitelminősítő keddi londoni bejelentése szerint a visszaminősítések az OTP Bank, az OTP Jelzálogbank, a CIB Bank, a K&H, az MKB, az Erste Bank Hungary, a Budapest Bank és az MFB besorolásait érintik. Az FHB osztályzatát a Moody´s megerősítette, de a besorolásra érvényes kilátást stabilról leminősítés lehetőségére utaló negatívra módosította. Egy év után elmenekül a HSBC Bank Az IMF lökést adott: bíznak a magyar adósságban Zárt végű alapot a bedőlt hiteleknek! MNB: újabb csúcsokra tör a kéthetes Most az FHB vásárolt magából MTI
Cikkek Bokros: az évtized vesztesei vagyunk! 
Privátbankár.hu | 2009. május 19. 17:25
Magyarország felzárkózásához a "reformok kritikus tömegének" bevezetése, vagyis egyidejű költségvetési-, adó-, közigazgatási- és egészségügyi reform szükséges - jelentette ki Bokros Lajos kedden Egerben. Ez abban az esetben valósítható meg ha "közpolitika" váltja fel a pártpolitikát. Előbbit az különbözteti meg, hogy rendelkezik szakmai tartalommal - közölte az MDF Európa Parlamenti (EP) listájának vezetője az egri főiskolán megtartott hallgatói fórumon. Mindez azért sürgető, mert a XXI. század első évtizedét véglegesen elvesztette Magyarország a felzárkózás szempontjából. Nem csupán Nyugat-Európához, hanem az uniós taggá váló, volt szocialista országokhoz képest is - tette hozzá a közgazdász politikus. Habsburg: megmutathatjuk, mire képes az ország Bokros: Bajnai csak félmunkát végez Meg sem tilthatjuk: 3 párt turkál az adatainkban   Papírjuk is van már róla: ellenzéki párt az SZDSZ Orbán: prüszköl a baloldal az elszámoltatástól  EP-választás: az SZDSZ és az MDF esélytelen MTI
Cikkek Malév-ügy: az oroszok még mindig nem fizettek 
Privátbankár.hu | 2009. május 19. 17:18
Az orosz állami Vnyesekonombank még nem fizette meg a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. által lehívott, a Malév privatizációjához kapcsolódó bankgaranciát - közölte Tátrai Miklós, az MNV vezérigazgatója az MTI kérdésére kedden Budapesten. Az MNV az után hívta le az összes, 32 millió euró bankgaranciát - közölte a vezérigazgató egy hónappal ezelőtt -, hogy a februárban a Malév tartozásai fejében lekért négymillió eurót az orosz bank nem fizette ki. A Malév privatizációs szerződésében kötötték ki a bankgaranciát. A garantőr azóta a Malév közvetett kisebbségi tulajdonosa lett. A Malév 100 százalékát birtokló AirBridge Zrt.-ben az orosz bank 49 százaléknyi részvényt vett át Borisz Abramovics orosz üzletembertől. A tulajdonosváltással a Malév stratégiai partnere az Aeroflot orosz légitársaság lett. Vizsgálatot követelnek Oszkótól a Vagyonkezelő ellen  Már a teljes bankgarancia a Malév mögött Martin Gauss a Malév új vezére Az oroszoknak a Malév nem stratégiai kérdés MTI
Cikkek ELMŰ: eltűnt a profit kétharmada 
Privátbankár.hu | 2009. május 19. 17:16
Az ELMŰ Budapesti Elektromos Művek Nyrt. adózott eredménye az első negyedév végén 3,080 milliárd forint volt, 67 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól - közölte a társaság konszolidált, a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok (IFRS) szerinti, nem auditált gyorsjelentésében kedden, a BÉT honlapján. Az értékesítés árbevétele a bázisidőszakhoz képest 5,57 százalékkal 69,7 milliárd forintra csökkent, az üzemi tevékenység eredménye a 2008 első negyedévi, mintegy 10 milliárddal szemben csak 89 millió forint volt. A tőkemódszerrel elszámolt vállalkozások eredményéből származó részesedés azonban több mint négyszeresére, 3,8 milliárd forintra emelkedett. 22 milliárd forint veszteség az INA-nál A CIB-nél is érzik a válságot  Majdnem 100 százalékos profitvesztés az Allianznál Még mindig mínuszban az ING   MTI
Adó Szja: mentse ki magát, mert fizethet! 
Privátbankár.hu | 2009. május 19. 17:00
Szerdán éjfélig lehet benyújtani a személyi jövedelemadó bevallásokat és rendelkezni az adó 1+1 százalékáról - aki nem menti ki magát, akár 200 ezres bírságot is fizethet
Cikkek Erősdött a forint - már nem lesz komolyabb gyengülés? 
Privátbankár.hu | 2009. május 19. 16:52
Erősödött a forint a bankközi devizapiacon kedden: az eurót 279,50 forinton jegyezték délután négy órakor, míg hétfőn ugyanekkor 283,00 forint volt a jegyzés. Már az éjszakai, tengerentúli adásvétel is a hétfő délutáni szint alatt, 280,50-281 forint között zajlott, ám a kora reggeli kötésekkel hamar 279 forintig jutott az árfolyam,  fél tízkor pedig már 278,61 forint volt. A kereskedők az alapvetően pozitív nemzetközi befektetői hangulatnak tulajdonítják a térségbeli devizák megújult árfolyamerősödési trendjét. A forint esetében emellett megnyugtató hatással volt a költségvetési hiánycél megemelése és az IMF hitelkeret újabb részletének lehívhatóvá tétele, amit a piac nem a feltételek fellazításaként, hanem a megváltozott körülményekhez igazodó egyensúlyteremtő intézkedésként értékelt. Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron Kedden az európai kereskedési szakasz tőzsdei hosszal indult az emelkedést mutató amerikai határidős indexek hatására, ami  lendületet adott a térségbeli devizáknak is. Az euró eközben egészen 1,3640-ig emelkedett, tükrözve a javuló kockázatvállalási hajlandóságot. A forint ekkor 277 forintos euróárfolyamig is eljutott. Kora délután az amerikai házépítési adatok váratlan visszaesésének láttán a tartózkodóbb befektetői magatartás kerekedett felül a nemzetközi piacon, ismét a biztonságosabbnak tekintett dollárba terelve a befektetéseket. Az euró/dollár ekkor 1,3600 alá tért vissza, és a térségbeli devizák is korrigálták kissé nyereségeiket. Összességében az elkövetkező napokra a forint árfolyamát a nemzetközi kockázatvállalási tényezők függvényében látják mozogni a kereskedők, kevés indokát látva komolyabb gyengülésnek, az erősödés várható mértékében azonban megoszlanak a vélemények. A dollárt délután négy órakor 205,99 forinton jegyezték, szemben az előző délutáni 209,83 forinttal. Az euró/dollár délután négykor 1,3564, hétfőn délután 1,3489 volt. A svájci frankot 184,47 forinton jegyezték a hétfői 187,28 forint után, 100 japán jent pedig 214,09 forinton jegyeztek a hétfő délutáni 219,18 forinttal szemben. Az állampapírok másodpiacán a forint erősödésével párhuzamosan csökkentek a hozamok: a három éves lejárat ÁKK referenciahozama 10,14 százalék (-46 bázispont), az 5 évesé 10,17 százalék (-44 bázispont), a 10 évesé 9,97 százalék (-41 bázispont). Az ÁKK keddi 3 hónapos diszkont kincstárjegy aukcióján az előző aukciókénál jóval nagyobb érdeklődés mellett 6 bázisponttal 9,43 százalékra csökkent a hozam.MTI
Cikkek Rekord mélységben a lakásépítés 
Privátbankár.hu | 2009. május 19. 16:48
Nem következett be a várt fordulat az amerikai lakáspiacon: a megkezdett építkezések és az engedélyek száma is rekord mélységbe süllyedt. A kereskedelmi minisztérium adatai szerint az újonnan kiadott építési engedélyek száma 3,3 százalékkal 511 ezerről 494 ezerre csökkent éves szinten, miközben elemzők 530 ezerre számítottak. A megkezdett építkezések száma 12,8 százalékkal 525 ezerről 458 ezerre esett, elemzők 520 ezret vártak. Mindkét adat közel fél évszázada a legrosszabb. A csökkenés hátterében az áll, hogy a több lakásból álló házak építésének csökkenését nem tudta ellensúlyozni az, hogy nekilódult a családi ház építés. A világ jövőre visszanyeri a veszteségét Lehúzzák a rolót a GM-kereskedések  A befektetők újra bíznak Amerikában MTI
Befektetés A gyorsjelentés megtörte a Mol lendületét 
Privátbankár.hu | 2009. május 19. 16:46
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 66,56 pontos, 0,45 százalékos emelkedéssel, 14.983,06 ponton zárt kedden. A Mol árfolyama 3,58 százalékkal 13.450 forintra csökkent, az OTP részvények ára 2,01 százalékkal 3.050 forintra erősödött. A részvénypiac forgalma 33,8 milliárd forint volt kedden, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest. Kedd délelőtt még folytatódott az előző napi pozitív hangulat, délután azonban leginkább a kedvezőtlen amerikai lakáspiaci adatok hatására profit realizálás indult meg az európai tőzsdéken - mondta el Sőre Balázs, a Buda-Cash Brókerház határidős üzletkötője. Hozzátette, hogy a nap végére a külföldi tőzsdék visszakorrigáltak, és bár a magyar piac is pluszban zárt, a BUX a fél százalékos emelkedésével lemaradónak számított. A nyereség realizálás leginkább a Mol piacán látszódott, bár a többi vezető részvény ára is lefelé mozgott délután. A kereskedő szerint a Mol gyengülésében szerepet játszott az olajtársaság reggel közzétett gyorsjelentése is, az első negyedéves eredmények értékelésében ugyanis megosztottak a befektetők. A Mol Nyrt.-nek 114,8 milliárd forint nettó vesztesége volt az első negyedévben, szemben az egy évvel korábbi 65 milliárd forint profittal. Az eredményt 147,1 milliárd forint nem realizált árfolyamveszteség is befolyásolta. A csoport 632,6 milliárd forint bevételt ért el az első három hónapban, ami 20 százalékkal kisebb a tavalyi 786,1 milliárd forintnál. A gázüzletág jól teljesített, a finomítói üzletág eredménye viszont elmaradt a várttól. A Mol árfolyama 500 forinttal, 3,58 százalékkal 13.450 forintra csökkent, 9,9 milliárd forintos forgalomban. Az OTP részvények ára 60 forinttal, 2,01 százalékkal 3.050 forintra erősödött, forgalmuk 18,7 milliárd forintot tett ki. A Magyar Telekom árfolyama 22 forinttal, 3,68 százalékkal 620 forintra nőtt, forgalma 2,4 milliárd forint volt. A Richter papírok árfolyama 350 forinttal, 1,13 százalékkal 31.350 forintra emelkedett, a részvények forgalma 1,6 milliárd forintot ért el. A másik gyógyszeripari részvény, az Egis 671,3 millió forintos forgalom mellett 715 forinttal, 4,77 százalékkal 15.715 forintra drágult. A kis és közepes részvények indexe, a BUMIX 1.623,99 ponton zárt kedden, ez 12 pontos, 0,74 százalékos emelkedés a hétfői záráshoz viszonyítva. Nézze meg, hogyan zártak részvényei! MTI
Cikkek Júniusi benzinár az APEH-től 
Privátbankár.hu | 2009. május 19. 16:44
Az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) közzétette a június 1-je és június 30-a között, a fogyasztási norma szerinti üzemanyagköltség-elszámolással kapcsolatban alkalmazható üzemanyagárakat. A 95-ös ólmozatlan motorbenzin literenként 269 forinttal, a gázolaj 260 forinttal, a keverék 293 forinttal, az autógáz pedig 156 forinttal számolható el a jövő hónapban. Ha a személyi jövedelemadó törvény hatálya alá tartozó magánszemély az üzemanyagköltséget a közleményben szereplő árak szerint számolja el, nem szükséges az üzemanyagról számlát beszereznie. Benzinár: újabb 5-öst tesz rá a Mol  MTI
Cikkek A Bajnai-csomag nem állítja meg az államcsődöt 
Privátbankár.hu | 2009. május 19. 16:39
Az emberek többsége bizalmatlan a kormány tervezett intézkedéseivel szemben, szerintük a program nem alkalmas arra, hogy az ország elkerülje a államcsődöt - derül ki a Gallup friss felméréséből
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG