Milyen területeken keresnek jelenleg munkaerőt a megrendelők?
Elsősorban a gyártás, kereskedelem, mezőgazdaság területére betanított munkákra keresnek diákokat, emellett valamennyi ágazatban kínálnak irodai adminisztratív munkákat, várják a jelentkezőket nyelvtudást vagy számítógépes ismereteket igénylő szakmai feladatokra, gyakornoki programokba, valamint marketing, promóciós és hostess munkákra. Ilyenkor nyáron a mezőgazdasági munkák aránya emelkedik meg leginkább, de a szabadságolások miatt minden ágazatban több diákot vesznek fel.
Mennyi is az annyi?
Ki vállalhat diákmunkát?- diákmunkán az iskolaszövetkezeten keresztül történő foglalkoztatást értjük - 15 éves kortól lehet csatlakozni az irodákhoz - 16 év alatt csak szünidőben lehet dolgozni - 16 és 18 év közötti fiatalok nem vállalhatnak éjszakai műszakot - a 18 évnél fiatalabbak csak szülői hozzájárulással dolgozhatnak - alapvető feltétel a nappali tagozatos tanulói/hallgatói jogviszony |
Nyelvismerettel, szakmai tudással a legkönnyebb elhelyezkedni, és többnyire az ilyen elvárásokat támasztó munkákért kínálják a legjobb fizetéseket. Ha valaki ezek birtokában van, Budapesten 1000-1500 forintot is kereshet óránként, és szinte egész évben talál magának feladatokat. A programozók iránt például különösen nagy a kereslet, ráadásul az ilyen jellegű munkákat akár otthonról is lehet végezni. Hasonlóan szerencsések azok, akik magas szinten beszélnek egy-két idegen nyelvet, és szívesen fordítanak. Vidéken a 800-900 forintos órabérek már jónak számítanak, ám a kevesebb ismeretet igénylő munkáknál 200-300 forinttal is alacsonyabbak a juttatások írja közleményében a Magyarországi Diákvállalkozások Országos Érdekképviseleti Szövetsége (DIÁKÉSZ).
Ha valaki nem válogatós, akkor az iskolaszövetkezetek munkatársai szerint egész biztosan talál állást: árufeltöltői, bolti eladói vagy betanított kisegítői munkát szinte mindig kínálnak. Ezekkel többnyire a minimálbért lehet megkeresni, ami óránként bruttó 564 forintot jelent. Körülbelül ennyit fizetnek a szórólapozásért, mezőgazdasági munkákért, pakolásért és egyéb könnyű fizikai munkákért is. Adminisztratív és hostess állások is akadnak szinte egész évben, ezekért általában 600-800 forintot fizetnek óránként, csakúgy mint az ügyfélszolgálatos és telemarketinges feladatokért, amelyek szintén nagyon népszerűek.
Hogy szerezzek munkát?
Mivel egyre több diák szeretne dolgozni nyaranta, és a lehetőségek nem szaporodtak, így azok a fiatalok találnak a legkönnyebben állást, akik év közben is tudnak időnként munkát vállalni, ahova a szünidőben is visszavárják őket. De azok sincsenek elkésve, akik eddig nem léptek.
A legkézenfekvőbb megoldás, ha a diákok felkeresnek egy iskolaszövetkezetet. A legtöbb ilyen iroda honlapján rendszeresen frissíti az álláslehetőségeket, illetve a közösségi oldalakon is fent vannak, sőt, már okostelefonos alkalmazásban is kiküldik az aktuális ajánlatokat, így könnyen lehet értesülni az újdonságokról. A másik fontos érv, ami az irodák mellett szól, a biztonság. Azok a fiatalok, akik ezt a megoldást választják, nem járhatnak pórul, kapnak szerződést, és a fizetésük is megérkezik hozzájuk - írja a DIÁKÉSZ.
Külön utakon
Persze azoknak sem kell megijedniük, akik úgy döntenek, hogy külön úton járnak, és egyénileg próbálnak meg boldogulni. Ám nekik mindenképpen körültekintőbben kell eljárniuk. Érdemes odafigyelniük például arra, hogy feltétlenül kössenek szerződést a munkába állás előtt, és térjenek ki annak részleteire is. Nem árt résen lenni, mert lehetnek buktatók. Egyebek közt jó, ha tudják, hogy amikor egy vállalkozás bejelenti őket, akkor elveszítik a pályakezdőknek járó kedvezményeket, és ez mondjuk egy egyhónapos munka esetében inkább hátrány, mint előny.
A jogszabály szerint a munkaszerződés fontosabb tartalmi elemei a munkavállaló alapbére, munkaköre, a munkavégzés helye és a munkaviszony tartama. Ez utóbbi lehet határozott vagy határozatlan idejű, bár a nyári munka esetén ez mindenképpen határozott idejű, hiszen 1-2 hónapig tarthat. Az alkalmi munka összesen legfeljebb öt egymást követő napig és egy hónapon belül legfeljebb tizenöt napig létesíthető. Fiatal munkavállalók esetében figyelni kell arra is, hogy náluk éjszakai munka vagy rendkívüli munkaidő nem rendelhető el. A napi munkaidejük pedig a nyolc órát nem haladhatja meg. A fenti szabályok figyelembevételével elkerülhetjük, hogy gyermekünk már az első alakalommal rossz tapasztalatot szerezzen a munka világában.
Mitől lesz legális a nyári munkavállalás?
Annak érdekében, hogy a diákok nyári munkája legális is legyen, fontos tudni, hogy a munkakapcsolat ebben az esetben is a munkaszerződés vagy megbízási szerződés aláírásával jön létre. Javasoljuk, hogy semmi esetre se kezdjék meg a munkát úgy, hogy a munkáltató egy-két nappal későbbre ígéri a szerződés aláírását. Az a biztonságos, ha minden esetben a szerződés aláírása után kezdődik a munkavégzés - javasolja a DIÁKÉSZ.