A cikk szerint a halálozások növekedésének mintegy felét magyarázza a vényköteles fájdalomcsillapító gyógyszerek túlzott használata, a velük való visszaélés, ami a fehér lakosság körében elterjedtebb jelenség. Ezen kívül a dohányzással kapcsolatos rákfajták, légzési nehézségek súlya is magasabb lett, de kimutatták az öngyilkosság, a közlekedési balesetek és a gyilkosságok magasabb számát is.
A halandóság növekedése a szegényebb és kevésbé iskolázott fehér nők körében a jellemzőbb, ahogy egyébként is általános jelenség, hogy a szegényebbek életesélyei rosszabbak. A kutatók most attól tartanak, hogy az eddigi tendencia, amely sok éve a várható élettartam növekedését tükrözte az USA-ban, a közeljövőben megfordulhat.
Meglepő módon átlagosan két évvel tovább élnek a latin-amerikai származású nők, mint az európai származású, általában átlagosan jobb körülmények között élő társaik az USA-ban. Hogy miért, arra pár évvel korábban adták meg a választ. A kutatások szerint a rejtély kulcsa, hogy a „latinok” mintegy 40 százaléka bevándorló. Márpedig kivándorlásra általában egészséges, vállalkozó kedvű, életerős lakosok adják elsősorban a fejüket. Ráadásul a beteg bevándorlókat az USA hatóságai nagyobb eséllyel toloncolják vissza később eredeti hazájukba. (A leggyakoribb esetben Mexikóba.)