Az idén 15 éves Masterplast-csoport 2011-ben alakult nyilvánosan működő részvénytársasággá, papírjait tavaly ősszel vezették be a Budapesti Értéktőzsdére – írja a cég közleménye. (A részvényeknek március végétől van tényleges forgalma – a szerk.) A kelet-közép-európai régió egyik vezető hőszigetelőanyag-gyártó- és forgalmazó vállalatának értékpapírjaiból március 21-én intézményi befektetőknek értékesítettek, jelentős túljegyzés mellett hét intézményi befektetői csoport vásárolt. A tranzakciót követő tőkeemelés eredményeként 1,1 milliárd forint friss tőkéhez juttatták a vállalatot.
Május 23-án a Budapesti Értéktőzsde aukciós modulján keresztül legfeljebb 2,86 millió darab, korábban már nyilvánosan forgalomba hozott és a Budapesti Értéktőzsdén, a részvények B kategóriájában jegyzett, száz forint névértékű, dematerializált törzsrészvényt értékesítenek a Concorde Értékpapír Zrt. közreműködésével. A magyar tőkepiacon ritkán alkalmazott módszer célja, hogy a lakossági befektetők is hatékonyan, kényelmesen, saját befektetési szolgáltatójukon keresztül tudjanak vásárolni a Masterplast Nyrt. részvényeiből - írják.
Az aukció során értékesített részvények ellenértékéből a vállalat 1,2 milliárd forintig terjedő alaptőke emelést hajt végre, az értékesített mennyiséget megfelelő kereslet esetén a vállalat jelenlegi két legnagyobb tulajdonosa összesen legfeljebb 600 millió forint saját részvényeladással egészítheti ki. Az újabb tőkebevonás célja, hogy a Masterplast tovább folytathassa korábban megkezdett regionális terjeszkedését és piacépítését, hiszen a vállalat közép- és hosszú távú tervei között jelentős akvizíciók és gyártóbázis-fejlesztések szerepelnek.
A részvényvásárlási ajánlat megtételének feltétele, hogy a befektető a BÉT részvényszekciójának valamely tagjánál értékpapírszámla-vezetési szerződéssel rendelkezzen és a részvények megvásárlására érvényes megbízást adjon. A Masterplast célja, hogy az aukciót követő alaptőke-emeléssel kibocsátandó új részvények egyedi kibocsátási ára a társaság március 23-i alaptőke-emelése során elfogadott részvényenkénti kibocsátási értéket, 630 forintot a lehető legmagasabb mértékben meghaladja. A maximumárat azonban 693 forintban szabták meg, ami tíz százalékkal magasabb a március 23-i kibocsátási értéknél.
A Masterplast az intézményi tőkeemelésből befolyt összeget új beruházások finanszírozására fordítja. A romániai Sepsiszentgyörgyön a német Schwenk Csoporttól vásárolt ragasztógyárat, amelyben ez év márciusában kezdte meg a ragasztóanyag gyártását, valamint szintén Sepsiszentgyörgyön mintegy 1,6 millió eurós befektetéssel új üzemet is létesítenek, ahol polisztirol alapanyagú hőszigetelő termékek gyártását kezdik meg. Az ukrajnai Lembergben további, mintegy 1,4 millió eurós befektetéssel polisztirollap-gyárat alapít a vállalat, ahol várhatóan 2013 tavaszán indítja meg a polisztirol alapanyagú hőszigetelő lapok gyártását.
A Masterplast 1997-ben alakult. Mára Kelet-Közép-Európa meghatározó építőipari szigetelőanyag-gyártó és forgalmazó vállalata, amely 13 országban rendelkezik leányvállalattal, köztük Oroszországban, Ukrajnában és Romániában. A vállalatcsoport forgalmának túlnyomó részét a saját gyártású vagy a saját márkanév alatt bérgyártatott termékek teszik ki. A vállalat igazgatóságát, illetve igazgatótanácsát Bojár Gábor, Szőnyi J. András és Dr. Gara Iván erősítik, akik már több mint négy éve változatlan felállásban segítik a cég működését - írják.
Nemrég az Est Media rendezett aukciót részvényeire, amely azonban nem volt sikeres.