4p
KKV
Nem igazán tudja segíteni a hazai versenyképességet a magyar oktatási rendszer – az oktatási és iskolázottsági (tudás, képesség) mutatókban hazánk rosszabbul teljesít, mint ahol Magyarország a nettó versenyképességi rangsorban helyet foglal – mondta el Varga Júlia, az MTA tudományos munkatársa a Privátbankár.hu konferenciáján.

Tudomásul kell venni, hogy a gazdaság fejlődésével párhuzamosan a dolgozók készségeivel kapcsolatos elvárások komoly mértékben megváltoztak. Ahhoz, hogy egy ország sikeres legyen, ezeket a készség-elvárásokat viszonylag gyorsan le kell követnie az oktatásnak.

Leszerepeltünk a PISA-n

A jelen időszakban a korábbiaknál jóval komolyabb súllyal esnek latba a kommunikációs és a problémamegoldó-képességek. A 2012-es PISA-teszt szerint a hazai gyerekek 38 százaléka a legalacsonyabb besorolást kapta a problémamegoldás terén, míg a legjobban teljesítők aránya nagyon csekély.

Varga Júlia szerint téves képzelés, hogy a szakiskolai képzést kellene erősíteni, hiszen az, hogy ma milyen szakmára van szüksége a gazdaságnak, aligha felel majd meg annak, hogy a jövőben milyen szakmákra lesz kereslet. Erre már csak azért sem lehet alapozni, mert a cégek 3-5 éves időtávra rendelkeznek üzleti tervvel, és igen kicsiny részük bármilyen létszámtervvel – ezen az alapon aligha lehet jogos az az elvárás, hogy a saját jövőjükkel sem tisztában lévő cégek nyilatkozzanak a jövő szakiskolai képzésének irányáról.

Mi a baj a szakképzéssel?

A magyar szakképzés alapvető gondja, hogy nem fordít kellő figyelmet az alapkészségek elsajátítására. Mindez azért furcsa, mert statisztikailag bizonyított, hogy a cégek megfizetik a magasabb általános végzettséget (érettségit) azonos munkakörben dolgozók között is (bár a többletfizetés aránya az alacsonyabb végzettséggel bíró dolgozókkal szemben csökkent az elmúlt évtizedekben).

Ugyancsak furcsa, hogy a keresett szakmák és a romló pozícióban lévő szakmák lényegében átfedik egymást – ez szintén az alapképzettség hiányára vezethető vissza: a hiányszakmákban azért van folyamatos munkaerő-kereslet, mert a jelentkezők (jó eséllyel az alapképességek hiánya miatt) még az ottani elvárásokat sem ütik meg.

A magyar szakmunkások számos területen komoly lemaradásban vannak a nyugat-európai kollégáikhoz képest: a magyar szakmunkások 0,8 százaléka beszél angolul, a dán szakmunkások között 65 százalékos ez az arány. Míg az átlag magyar szakmunkások 14 százaléka vett már részt képzésben, Dániában ez az arány 53,5 százalék.

Nincs is diplomás túlképzés?

A másik vitatott téma a felsőfokú túlképzés kérdésköre, ám Varga Júlia szerint itt is tévedésben vagyunk: a diplomások arányában az OECD-országok alsó ötödében vagyunk –  fiatalok között is –, miközben a gazdaságban sikeres országokban a (fiatal) diplomások aránya többszöröse a hazainak. 
Pedig a cégeknek szükségük van a képzett munkaerőre: az OECD országok közül a második legnagyobb a bérprémiuma a hazai diplomásoknak a középiskolai végzettséggel bírókkal szemben.

Az MTA munkatársa szerint azt, hogy rossz a hazai felnőttképzés kibocsátási aránya, azok az adatok cáfolják, amely szerint viszonylag átlagos minden felsőoktatásból kikerült diplomás elhelyezkedési ideje. S bár a „buliszakokon” végzők között az átlagosnál nagyobb a nem a szakterületen elhelyezkedők aránya, ezt ugyanakkor magyarázza, hogy a pályaelhagyó fiatalok átlagosan 4 százalékkal magasabb jövedelmet vihetnek haza, mint a szakmában maradók.

Mindkét oldalról meglenne az igény

Úgy fest, hogy ma Magyarországán a felsőoktatás igyekszik kitölteni azt az űrt, amit az alapoktatás hiányosságai hagynak a rendszerben – vélekedett Györgyi Zoltán, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet kutatója. Szerinte a komolyabb tudás iránt a fiatalok körében is ott az igény, hiszen ők maguk szembesülnek azzal, hogy a munkaerőpiac elégedetlen a jelenlegi teljesítményükkel.

Komáromi Róbert, a Nemzeti Munkaügyi Hivatal igazgatója szerint hazánkban a fiatalok (15-24 évesek) munkanélküliségi rátája a Dunántúlt leszámítva 25 százalék feletti, ám ha arról gondolkodunk, hogy hova is mehetnek a hazai fiatalok, érdekes adat, hogy olyan nagy, akár célpiacnak látszó városok, mint Brüsszel, London vagy épp Róma magasabb munkanélküliségi rátával bírnak a fiatalok között, mint bármely magyar régió.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

KKV Még mindig lehet pályázni elektromos autó vásárlására
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:55
Több, mint 6 ezer támogatási szerződést írtak alá eddig, a 30 milliárdos keretből 26,8 milliárd forintot ítéltek oda. 
KKV Nagy Mártonék megnyitották a pénzesőt: a cégek sorban állnak
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 16:17
Érkeznek a támogatások, tartják a markukat a cégek.
KKV Megnyitották a pénzcsapot, jó hírt kaptak a cégek
Privátbankár.hu | 2025. május 22. 14:21
Megnyílt a lehetőség.
KKV Itt egy lehetőség, ami még jól jöhet a magyar cégeknek
Privátbankár.hu | 2025. május 5. 15:32
Két új termék.
KKV Aggasztó számokat találtunk: bajban vannak a magyar cégek
Kollár Dóra | 2025. április 30. 05:59
A kiberbűnözés alapvetően a modern kor jelensége, a dübörgő digitalizáció miatt minden eddiginél többen lesnek a gyanútlan felhasználókra az interneten. A támadók azonban nemcsak a magánszemélyeket, hanem a cégeket is támadják.
KKV Megnyílt út a magyar cégek előtt: könnyebben elérhetők az uniós hitelek
Privátbankár.hu | 2025. április 14. 17:04
Tovább egyszerűsödött az uniós források elérése a vállalkozások számára, egyre többen használják ki a lehetőséget.
KKV Milliókat is megspórolhat, aki jókor észbe kap
Privátbankár.hu | 2025. március 22. 10:08
A Széchenyi Kártya Program államilag támogatott beruházási hiteleinek kamata február 17-től további fél százalékponttal csökkent, így ezek már 3 százalékos kamatozással elérhetőek. Ennek köszönhetően egy százmillió forintos beruházási kölcsön hitelterhe több millió forinttal csökkenhet.
KKV Pénzeső vár a kkv-kra
Privátbankár.hu | 2024. december 4. 16:49
A hazai kkv-k eddigi legszélesebb köre juthat tőkefinanszírozáshoz a Demján Sándor Tőkeprogram segítségével.
KKV Már néhány perc alatt megtudhatja, vállalkozása megfelel-e a pályázati feltételeknek
Natív tartalom | 2024. november 13. 11:21
A pályázási folyamatot megkönnyítő, új digitális előszűrő szolgáltatás érhető el októbertől az MBH Csoport mikro-, kis- és középvállalatoknak szóló BUPA platformján. A cégek azonban nemcsak a pályázatokhoz, hanem teljes életútjuk során asszisztenciát kaphatnak a digitális felületen.
KKV Hogyan lett kis garázscégből milliárdos vállalkozás?
Privátbankár.hu | 2023. december 19. 11:41
Állócsillagok és újhullámos trónkövetelők.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG