Három nap alatt több mint kétmilliárd forintnyi fogyott az új kincstárjegyből
Az első héten, május első, csonka hetében 2,134 milliárd forintért jegyeztek a befektetők az új fél éves lakossági kincstárjegyből. Az utóbbi hetekben látványosan megélénkült a kereslet az egy éves Kamatozó Kincstárjegy iránt, a lejegyzett összeg többször is elérte a heti tízmilliárd forintot.
Közzétették, hogy a jegyzés első, csonka hetében, május 2-től 4-éig 2,134 milliárd forintért jegyeztek a befektetők az új fél éves lakossági kincstárjegyből. A 7,5 százalékos kamatozású (7,34 százalékos maximális hozamú) papíroknál ez nem tűnik rossz kezdetnek, mivel új termékről van szó és az ünnepek miatt sokan vettek ki szabadságot.
Annak fényében sem tűnik rossz eredménynek, hogy az évtizedes múltra visszatekintő kamatozó kincstárjegyek, amelyek nagyon hasonlóak a Féléves Kincstárjegyhez, csak egy évesek, sokáig csak hetente 1-3 milliárd forint értékben keltek el (lásd grafikonunkat). Az utóbbi hetekben ugyanakkor határozott felfutás tapasztalható, a jegyzési ajánlatok értéke márciusban és áprilisban három héten is meghaladta a tíz-tízmilliárd forintot.
Valószínűleg nem függetlenül történt ez attól, hogy február 13-tól a papírok kamatát évi nyolc százalékra emelték, ami már számos banki akciós kamattal is versenyképes. Az utóbbi két évben, tavaly őszig 5-6 százalék között volt a Kamatozó Kincstárjegyek hozama, azóta lényeges emelkedés történt (lásd második ábránkat). Az ÁKK (Államadósság Kezelő Központ) deklaráltan nagyobb hangsúlyt fektet a lakossági állampapírok értékesítésére.
Érdekes, hogy miközben a Féléves Kincstárjegyeket 7,34 százalékos hozammal kínálják, addig a hasonló futamidejű diszkont kincstárjegyeket csak 6,75-6,77 százalékon adják a Kincstár kötvénypénztáraiban.
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Az ÁKK kismértékben átalakította a 2025-re tervezett kibocsátás szerkezetét, a korábbinál nagyobb összegre számít az intézményi piacról, kevesebbre a lakosságtól.
Ritkán látott jelenség figyelhető meg most, az intézményi befektetőknek kibocsátott állampapírok hozama a szabadpiacon meghaladja egyes lakossági kötvényekét. Ez azonban nem jelenti azt, hogy rohanni kell ezeket megvenni, mert a magasabb hozamhoz magasabb kockázat is tartozik. Lehet, hogy mindig azt érdemes venni, aminek a feltételeit az állam épp rontani fogja?
540 milliárd forintos összegű kamatfizetés és lejáró állampapírok mellé még bő 300 milliárd forint értékű állampapír-visszaváltás is jöhet egyetlen hét alatt.
A két számjegyű infláció ugyan egyre mérséklődött, amely miatt a pénzromlást lekövető állampapírok kamata is nagyot esett, a most a világban és nálunk meglévő nagyfokú bizonytalanság miatt továbbra is jó választásnak tűnik – vélte lapunk főszerkesztője, Csabai Károly a Trend FM hétfő délelőtti műsorában.
Az újra 5 százalék fölé emelkedett infláció miatt mégis érdemes lehet megtartani a pénzromlásnál mindig magasabb kamatot fizető Prémium Magyar Állampapírt.