A fejlett világ gazdaságai jól teljesítenek, a feltörekvők gyengélkednek. Bekapcsolták a porszívót, azaz a fejlődő országokból a fejlettek felé áramlik a tőke a fejlett térség kamatemelkedésének következtében. A feltörekvő országok jegybankjai kénytelenek kamatot emelni. Kezdte Brazília még tavaly, Törökország és Oroszország pedig például az utóbbi időben volt kénytelen lépni – mondta el Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója újságíróknak.
Mi lesz veled, növekedés?
A szűkebb és drágább likviditás miatt a feltörekvő országoknak le kell küzdeniük az adósságproblémát. A magasabb kamatok ugyanis elszívják a hitelezésre, fogyasztásra fordítható pénzeket, lassul a gazdasági növekedés, ahogy az nálunk is ismerős probléma. A gyengülő feltörekvő devizák viszont segítik az alkalmazkodást.
Míg az elmúlt években Magyarország sereghajtó volt, most több tényező segíti a növekedésünket. Például itt a Növekedési Hitelprogram, élénkül a háztartások kereslete, a külső adósságállomány csökken, de még mindig nagyon magas. Emiatt sebezhetők vagyunk, ha nem is annyira, mint 2007-2008-ban. Magyarország versenyképessége viszont az utolsó 1-2 évben romlott a World Economic Forum listája szerint.
(Forrás: K&H Alapkezelő) |
Sokáig alacsony maradhat a kamat
Az ukrajnai helyzet hatása Magyarországra, hogy az egész régiónk kockázati megítélése romolhat, így a kötvénybefektetők itteni befektetési kedve is visszaeshet, tőkekivonás történhet. A régióban jelen levő bankok kockázatviselő képessége, hajlandósága is lecsökkenhet. Komoly reálgazdasági kockázat, hogy hogyan jutna el hozzánk az orosz kőolaj és földgáz, ha a helyzet romlana.
(Forrás: K&H Alapkezelő) |
A piaci elemzők konszenzusa már az év közepétől-végétől kamatemelkedést vár Magyarországon. A K&H Alapkezelő szerint azonban a jegybank 2,5 százalékig fogja vágni a kamatot, és azután sokáig ott maradhat, csak nagyon komoly külső sokk esetén mozdulhat el onnét. A feltörekvő piacok gyengesége számunkra gyenge forintot jelent.
A bikapiacok kitarthatnak
Horváth István Sir John Templetont idézte, aki szerint „a bikapiacok pesszimizmusban születnek, szkepszisben fejlődnek, optimizmusban érnek és eufóriában halnak meg.” Ami a nemzetközi részvénypiacokat illeti, az optimizmus a fejlett világban általános, a részvények értékelése a hosszú távú átlag fölé emelkedett. Ám még messze nem tartunk az eufória állapotánál, van még tere ennek az emelkedésnek. A kedvező növekedési számok és a jegybankok támogató politikája is segítik a piacokat.
(Forrás: K&H Alapkezelő) |
Az alapkezelő előrejelzése szerint itthon marad a gyenge forint az idén a világgazdasági folyamatok miatt, a hosszú kötvényekben is hozamemelkedés várható az év végéig. A nemzetközi tőkepiacok az év egészében pozitívan fognak alakulni, ezen belül azonban a feltörekvők gyengébben, a fejlettek erősebben fognak húzni.
Tanulnak a kisbefektetők
A csökkenő kamatkörnyezetben csökken az érdeklődés a betétek iránt, és nő a befektetési alapok felé – mondta el Zobor Zsuzsanna, az alapkezelő vezérigazgatója. A részvényalapokat továbbra sem kedvelik, inkább a vegyes és az abszolút hozamú alapokat választják, ami még mindig egy viszonylag óvatosabb magatartás. A kisbefektetők ugyanis ezzel lényegében a szakemberekre bízzák a döntéseket, amikor aktívan kezelt alapokba teszik a pénzüket.
Sok kisbefektető most találkozik először a befektetési alapokkal, amelyek sokkal aktívabb szemléletet követelnek meg, mint a betétek. Egyfajta tanulási folyamaton mennek át a kamatcsökkentések hatására, tapasztalatokat szereznek.
A vegyes alap lett a sláger
Most a K&H Alapkezelő szerint az „árfolyamvédett vegyes alapok” jelentik a slágert, tavaly 80 milliárd forint áramlott ezekbe a bankcsoportnál. Ezen újabb generációs vegyes alapok lényege, hogy évente egyszer egy évre előre egy meghatározott árfolyamot szabnak meg, amely védelmére törekszik az alapkezelő. Ez általában az aktuális árfolyam 90-95 százaléka.
(Forrás: K&H Alapkezelő) |
Ehhez egy automatikusan működő matematikai modellel szabályozzák a részvények, kötvények, pénzpiaci eszközök arányát. A részvényeken, kötvényeken belül alkalmaznak csak aktív vagyonkezelést. A legrégibb ilyen konstrukció, a 2007-ben indult K&H Vagyonvédett Portfólió December pályafutása alatt évi 7,2 százalék körüli hozamot ért el. Az alapkezelő szerint ennek az alapfajtának van most jövője és van rá érdeklődés.
Minden ötödik hajlandó kockáztatni
A befektetőknek Magyarországon körülbelül 20 százaléka hajlandó kockázatosabb megoldásokat választani. Ennyi legalábbis azok aránya, akik a Mifid szabvány szerinti négy kockázati kategóriából a felső kettőbe tartoznak – mondta el Zobor Zsuzsanna.
K&H Vagyonvédett Portfólió December Alap (Forrás: K&H Alapkezelő) |