5p

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Nemcsak az abszurd, milyen történelmileg alacsony szinten vannak a kamatok, állampapír-hozamok egyes országokban, az sem mindegy, hogy mely futamidőnél mi a helyzet. Ma az amerikai részvénypiac azért pánikol, mert a hosszú futamidejű kötvények hozama a rövidek hozama alá süllyedt. Miért rossz ez, és hogyan juthat el a hatása egészen Magyarországig?

A tegnapi jókedv után, amit az USA Kínával szembeni vámpolitikájának ideiglenes lazítása okozott, ma megint csúnyán néznek ki a tőzsdeindexek. A német DAX 2,2, a hazai BUX index 1,4 százalékkal esett. Az OTP 2,4, a Mol és a Richter 1-1 százalékos esést kellet elkönyveljen.

Az USA vezető indexei az európaiaknál is nagyobb, 2,5-3,0 százalék közötti mínuszban vannak este. Az esésnek számos oka lehet, délelőtt még főleg a német és a kínai gazdaság lassulása volt a fő téma. Az amerikaiak azonban új mumust is találtak, mégpedig az államkötvény-hozamokat.

Mit nekünk az amerikai államkötvények hozama itt, Európában, hát még Magyarországon – gondolhatnánk. De sajnos könnyen egészen idáig érhet a probléma. Az, hogy a tíz éves államkötvények hozama több éve nem látott, de egyébként is csak ritkán előforduló mélypontra érkezett, az csak egy dolog. (Lásd az első ábrán.)

1. A tíz éves amerikai államkötvények hozama (Grafikon: Tradingview.com)

Jeges fuvallat

Az ijedtség oka az, hogy a rövidebb és a hosszabb futamidejű állampapírok hozama között eltűnt a különbség, a rövidebbeké ma már egy időre meghaladta a hosszabbakét. Vagyis inverzzé vált a hozamgörbe. Ez pedig nem más, mint a recesszió és a tőzsdei árzuhanások előszele.

Utoljára 2006 januárjától 2007 nyár elejéig volt egy ilyen időszak, amit először 2007-től szelídebb pangás, majd a nagy pénzügyi válság vagy Lehman-válság néven emlegetett tőkepiaci összeomlás követett 2008 őszétől. (A második ábrán a középső piros nyíl.)

2. Ábra: A tíz éves és a két éves amerikai hozamok különbsége (százalékpontban) (Grafikon: Tradingview.com)

Az előtt pedig 2000-ben volt egy ilyen periódus, ami a dotkom-őrület végének, a dotkom-lufi kipukkadásának előestéje volt. Igaz, ekkor a gazdaság visszaesése nem volt komoly, inkább stagnálás következett be.

Begyűrűzik

Az pedig mai globalizálódott világunkban szinte nyilvánvaló, hogy ha az amerikai gazdaság bukdácsol, akkor azt kontinensünkön is megérzik a gazdaságok, a vállalatok. A tőzsdék is hajlamosak ilyenkor világszerte egy irányba mozogni, ha esetleg különböző mértékben is.

Normális esetben a hosszabb futamidejű állampapírok hozama azért magasabb a rövidebbeknél, mert minél tovább köti le valaki a pénzét, annál nagyobb politikai, gazdasági és kamatkockázatoknak van kitéve. Ezért cserébe pedig magasabb hozamot várnak el a befektetők.

Önbeteljesítő jóslatok

Ám ha arra számítanak, hogy a hozamok csökkenni fognak, akkor alacsony hozammal is hajlandóak hosszú kötvényt venni. Ilyen eset leginkább a recesszió, amikor a jegybankok rendszeresen kamatot csökkentenek, vagy más módon friss pénzzel árasztják el a piacokat. De az is lehet, hogy a befektetők rossztól tartva a kockázatosabb eszközökből a biztonságos menedékek felé tartanak.

Most akkor azért csökken a kötvényhozam, mert recesszióra számítanak, vagy azért számítanak recesszióra, mert csökken a kötvényhozam? – merülhet fel a kérdés. A várakozások sokszor önbeteljesítő jóslatként hatnak.

Már 2018 végétől félnek

Másrészt a gazdasági szereplők, pénzemberek, vállalatok rendelkezhetnek olyan bennfentes információkkal, ami biztonságos kikötő felé hajtja őket. A nagyközönség vagy a statisztika viszont ezekről még nem tud semmit.

Egyébként ez a félelem nem igazán új keletű. Amint a második ábrán látható, már 2018 végén is eléggé közel volt a nullához a tíz éves és a két éves hozamok különbsége. Már akkor is fel-felütötte a fejét ez a félelem a gazdasági sajtóban.

Eltorzított árak

A Marketwatch.com azt írja, hogy az inverz hozamgörbe általánosan elfogadott recessziós indikátor. Az utóbbi hét recesszió mindegyikét előre jelezte. Ám lehet, hogy a befektetők most túl korán nyomták meg a pánik-gombot.

A recesszió bekövetkezte nem vehető biztosra, a hozamgörbe akár évekig is inverz maradhat. Amiben a jelenlegi helyzet más, mint a korábbiak, az az, hogy a jegybankok óriási mennyiségben vásárolták fel a piacról az államkötvényeket. Ez eltorzította az árakat, mesterségesen lenyomta a hosszú futamidők hozamait.

A jövőt árazzák, de melyiket?

Vannak, akik szerint a lapos hozamgörbe most azt jelenti, hogy a Fed-től kamatcsökkentéseket várnak. Ám ha ez így lesz, az megelőzheti a recessziót, és az indikátor így végül tévesnek bizonyuló riasztást adhat.

De még ha recesszió is lesz, lehet, hogy nem egyhamar. A Bank of America Merrill Lynch elemzésére hivatkozva a Marketwatch azt írja, hogy a múltban az inverzitás kialakulása után átlagosan 15 hónapba telt, míg a recesszió bekövetkezett. (A tőkepiacok általában a jövőt igyekeznek beárazni – a szerk.)

A harminc, tíz, öt és két éves amerikai kötvényhozamok. Ahol közel csúsznak egymáshoz, ott recesszió jön? (Grafikon: Tradingview.com)

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 24410 24330 24640 -0,57% 0 0 8 814 696 770 HUF 2025-02-21 17:13:44
MOL 2974 2866 2980 +0,27% 0 0 3 243 016 670 HUF 2025-02-21 17:05:38
MTELEKOM 1458 1432 1476 +1,39% 0 0 740 699 524 HUF 2025-02-21 17:14:00
RICHTER 10700 10660 10790 +0,56% 0 0 3 409 673 840 HUF 2025-02-21 17:12:32
OPUS 621 616 633 -0,16% 0 0 196 873 291 HUF 2025-02-21 17:09:39
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Állampapír / Kötvény Szeretne háromhavonta kamatot kapni? Jön az új lehetőség!
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 15:16
Lezárja a 2028/P és 2029/N sorozatú Bónusz Magyar Állampapírok értékesítését az Államadósság Kezelő Központ. Az új 2028/R és 2030/N sorozatok továbbra is a 3 hónapos diszkont kincstárjegyek hozama feletti kamatot fizetnek majd, 1,25 százalék kamatprémiummal, az első kamatperiódusban évi 7,25 százalékot.
Állampapír / Kötvény Kibukott az inflációkövető kötvény két nagy hibája
Eidenpenz József | 2025. február 21. 05:42
A PMÁP, amelyből jókora összegek szabadulnak fel mostanában, csak nagy késéssel követi a pénzromlást, így emelkedő inflációs környezetben kifejezetten kedvezőtlen tud lenni. A jelenlegi alacsony kamatprémiuma miatt még stagnálás esetén sem túl kedvező, eleve alacsony reálkamat van a konstrukcióba beprogramozva. Igazán jó jelentősen eső inflációnál lenne, de erre most kevés esély látszik. Mi marad helyette?
Állampapír / Kötvény Mégis van pénzük a magyaroknak? Érdekes adatok érkeztek
Privátbankár.hu | 2025. február 7. 14:08
Nagy Márton beszédes számokat közölt.
Állampapír / Kötvény Mibe fektesse a pénzét a visszahívott OTP kötvények után?  Itt van néhány jó tipp!
Privátbankár.hu | 2025. február 7. 12:57
Az OTP kötvényvisszahívása után a befektetők új lehetőségeket keresnek.
Állampapír / Kötvény Kihívásokkal kénytelenek szembenézni az állampapír-tulajdonosok
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 09:13
A következő hetekben dől majd el, hogy a 2021-24-ben kiépített lakossági állampapír penetrációt sikerül-e tartósan megtartani, vagy valóban csak az elmúlt időben kimagasló infláció miatt megugró hozamok meglovagolását látjuk az állampapír-portfoliókban
Állampapír / Kötvény Apu, mi a szösz az az állampapír-portfólió?
Eidenpenz József | 2025. február 2. 06:32
A felszabaduló megtakarításaik befektetésén töprengőknek nem könnyű a választás, mibe fektessenek, de gyakran ajánlják nekik, hogy állítsanak össze állampapír-portfóliót. De mi is tulajdonképpen a portfólió, azon belül miféle jószág az állampapír-portfólió, és miért jó az nekünk? Konkrétan milyen verziók között választhatunk?
Állampapír / Kötvény Állampapír-kamatok: ezt mindenképpen tudnia kell!
Privátbankár.hu | 2025. január 24. 14:01
2025-ben 1700 milliárd forint kamatkifizetés érkezik a lakossági állampapírok után. Megmutatjuk, hogyan használhatjuk fel költséghatékonyan az összeget.
Állampapír / Kötvény Rástartoltak a bankok az állampapír-tulajdonosok pénzére, de nem bontják ki az igazság minden részletét
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 11:55
Rövid távú lekötésre viszonylag magas kamatot kínál már most is néhány pénzintézet. A kiugró szám azonban ne tévesszen meg senkit, ebből a kamatból jelentős mennyiségű forrásadót kell levonni, és az idő előtti feltörés is sokba kerülhet annak, aki ezt választja.
Állampapír / Kötvény Mit tegyünk, ha nem jön jobb inflációkövető kötvény?
Eidenpenz József | 2025. január 22. 05:44
Ha nem érkezik jobb inflációkövető kötvény az állampapírunk lejáratáig, kamatfizetéséig, akkor is van mentsvár, vannak más változó kamatozású kötvények. Ezek hozama kedvező esetben sokkal többet tehet hozzá az inflációhoz, mint a jelenlegi inflációkövető papíroké. Új papírokra azonban mindenképpen számíthatunk.
Állampapír / Kötvény Mégis érdemes állampapírban hagyni a nagy kamatzuhanás után is a pénzeket?
Privátbankár.hu | 2025. január 20. 14:27
Erről is beszélt lapunk főszerkesztője, Csabai Károly a Trend FM hétfő délelőtti műsorában. Annak apropóján, hogy ezekben a napokban kezdenek kifutni a nagy 2023-as inflációt követő állampapír-kamatok, s lesznek helyettük a már csak a 2024-es 3,7 százalékhoz igazodók. Az adás első részében ugyanakkor egy másik fontos aktualitásra is jutott idő. Nevezetesen annak kivesézésére, hogy milyen intézkedések várhatók a második ciklusát hivatalosan elkezdő új amerikai elnöktől, azoknak milyen hatása lehet a világgazdaságra és a magyar gazdaságra.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG