Újabb intő jel – még mindig nem tudni, mikor lesz vége az abszurd kamatvilágnak
Nemcsak az abszurd, milyen történelmileg alacsony szinten vannak a kamatok, állampapír-hozamok egyes országokban, az sem mindegy, hogy mely futamidőnél mi a helyzet. Ma az amerikai részvénypiac azért pánikol, mert a hosszú futamidejű kötvények hozama a rövidek hozama alá süllyedt. Miért rossz ez, és hogyan juthat el a hatása egészen Magyarországig?

A tegnapi jókedv után, amit az USA Kínával szembeni vámpolitikájának ideiglenes lazítása okozott, ma megint csúnyán néznek ki a tőzsdeindexek. A német DAX 2,2, a hazai BUX index 1,4 százalékkal esett. Az OTP 2,4, a Mol és a Richter 1-1 százalékos esést kellet elkönyveljen.
Az USA vezető indexei az európaiaknál is nagyobb, 2,5-3,0 százalék közötti mínuszban vannak este. Az esésnek számos oka lehet, délelőtt még főleg a német és a kínai gazdaság lassulása volt a fő téma. Az amerikaiak azonban új mumust is találtak, mégpedig az államkötvény-hozamokat.
Mit nekünk az amerikai államkötvények hozama itt, Európában, hát még Magyarországon – gondolhatnánk. De sajnos könnyen egészen idáig érhet a probléma. Az, hogy a tíz éves államkötvények hozama több éve nem látott, de egyébként is csak ritkán előforduló mélypontra érkezett, az csak egy dolog. (Lásd az első ábrán.)
![]() |
1. A tíz éves amerikai államkötvények hozama (Grafikon: Tradingview.com) |
Jeges fuvallat
Az ijedtség oka az, hogy a rövidebb és a hosszabb futamidejű állampapírok hozama között eltűnt a különbség, a rövidebbeké ma már egy időre meghaladta a hosszabbakét. Vagyis inverzzé vált a hozamgörbe. Ez pedig nem más, mint a recesszió és a tőzsdei árzuhanások előszele.
Utoljára 2006 januárjától 2007 nyár elejéig volt egy ilyen időszak, amit először 2007-től szelídebb pangás, majd a nagy pénzügyi válság vagy Lehman-válság néven emlegetett tőkepiaci összeomlás követett 2008 őszétől. (A második ábrán a középső piros nyíl.)
![]() |
2. Ábra: A tíz éves és a két éves amerikai hozamok különbsége (százalékpontban) (Grafikon: Tradingview.com) |
Az előtt pedig 2000-ben volt egy ilyen periódus, ami a dotkom-őrület végének, a dotkom-lufi kipukkadásának előestéje volt. Igaz, ekkor a gazdaság visszaesése nem volt komoly, inkább stagnálás következett be.
Begyűrűzik
Az pedig mai globalizálódott világunkban szinte nyilvánvaló, hogy ha az amerikai gazdaság bukdácsol, akkor azt kontinensünkön is megérzik a gazdaságok, a vállalatok. A tőzsdék is hajlamosak ilyenkor világszerte egy irányba mozogni, ha esetleg különböző mértékben is.
Normális esetben a hosszabb futamidejű állampapírok hozama azért magasabb a rövidebbeknél, mert minél tovább köti le valaki a pénzét, annál nagyobb politikai, gazdasági és kamatkockázatoknak van kitéve. Ezért cserébe pedig magasabb hozamot várnak el a befektetők.
Önbeteljesítő jóslatok
Ám ha arra számítanak, hogy a hozamok csökkenni fognak, akkor alacsony hozammal is hajlandóak hosszú kötvényt venni. Ilyen eset leginkább a recesszió, amikor a jegybankok rendszeresen kamatot csökkentenek, vagy más módon friss pénzzel árasztják el a piacokat. De az is lehet, hogy a befektetők rossztól tartva a kockázatosabb eszközökből a biztonságos menedékek felé tartanak.
Most akkor azért csökken a kötvényhozam, mert recesszióra számítanak, vagy azért számítanak recesszióra, mert csökken a kötvényhozam? – merülhet fel a kérdés. A várakozások sokszor önbeteljesítő jóslatként hatnak.
Már 2018 végétől félnek
Másrészt a gazdasági szereplők, pénzemberek, vállalatok rendelkezhetnek olyan bennfentes információkkal, ami biztonságos kikötő felé hajtja őket. A nagyközönség vagy a statisztika viszont ezekről még nem tud semmit.
Egyébként ez a félelem nem igazán új keletű. Amint a második ábrán látható, már 2018 végén is eléggé közel volt a nullához a tíz éves és a két éves hozamok különbsége. Már akkor is fel-felütötte a fejét ez a félelem a gazdasági sajtóban.
Eltorzított árak
A Marketwatch.com azt írja, hogy az inverz hozamgörbe általánosan elfogadott recessziós indikátor. Az utóbbi hét recesszió mindegyikét előre jelezte. Ám lehet, hogy a befektetők most túl korán nyomták meg a pánik-gombot.
A recesszió bekövetkezte nem vehető biztosra, a hozamgörbe akár évekig is inverz maradhat. Amiben a jelenlegi helyzet más, mint a korábbiak, az az, hogy a jegybankok óriási mennyiségben vásárolták fel a piacról az államkötvényeket. Ez eltorzította az árakat, mesterségesen lenyomta a hosszú futamidők hozamait.
A jövőt árazzák, de melyiket?
Vannak, akik szerint a lapos hozamgörbe most azt jelenti, hogy a Fed-től kamatcsökkentéseket várnak. Ám ha ez így lesz, az megelőzheti a recessziót, és az indikátor így végül tévesnek bizonyuló riasztást adhat.
De még ha recesszió is lesz, lehet, hogy nem egyhamar. A Bank of America Merrill Lynch elemzésére hivatkozva a Marketwatch azt írja, hogy a múltban az inverzitás kialakulása után átlagosan 15 hónapba telt, míg a recesszió bekövetkezett. (A tőkepiacok általában a jövőt igyekeznek beárazni – a szerk.)
![]() |
A harminc, tíz, öt és két éves amerikai kötvényhozamok. Ahol közel csúsznak egymáshoz, ott recesszió jön? (Grafikon: Tradingview.com) |
Esést vár a piacokon? Nálunk akkor is kereshet! Apple részvényeket venne, esetleg a Google és a Microsoft érdekli? Bízik az elektromos autókban: a Teslában vagy inkább a Mercedesben? Vagy inkább hazai pályán maradna? Ha a világ legnagyobb tőzsdéin, vagy 120 devizapárral kereskedne, adott a lehetőség. Tesztelje rendszerünket kockázatmentesen! |
Címlapon
A kereskedelmi megállapodás és az MNB-kamatdöntés mozgathatja a piacokat

Az USA és Kína közötti paktumra a befektetők első reakciója pozitív volt, noha még fontos részletkérdések várnak tisztázásra. Idehaza az lehet érdekes, hogy a monetáris tanács keddi kamatdöntő ülésén – ha nem is az irányadó ráta csökkentésével, de – egyéb eszközökkel reagál-e a novemberben magasabb inflációs adatra.
- Új számítások – még több magyar dolgozóra lesz szükség Ausztriában?
- Mi fog megölni? A pálinka, vagy a zsír?
- Már megint csődbe ment egy bank
- Mély válságban a muszlim világ, ki bontaná a gyűlölet falát?
- Beütött a kedvezményes lakásáfa-pánik: az utolsó pillanatban elkezdtek izomból fizetni az emberek
- Nincs több idő - üzenték a kórházi beszállítók a kormánynak
- Orbán folytatja a balkáni hódítást, helyzetben a NER-barát cégek
- Az Orbán-kormány a sportakadémiákat nyomatja
- Már a Microsoft és a Facebook is gátat vetne az online gyerekmolesztálásnak
További cikkek
-
20 éves lejáratú állampapírt dob piacra Magyarország
-
Ha tényleg a készpénzt szerették volna csökkenteni, akkor bukás a MÁP+
-
Óriási károkat okoz Surányi György szerint a MÁP+
-
Mostantól 10 évig az adófizetők viselik a NER-nagyvállalatok kockázatát
-
A MÁP Plusztól a matuzsálemkötvényekig – érdemes még kamatra vadászni?
-
Valutázol még? Több milliárd eurót tettek félre a magyarok
-
Varga Mihály leugrott a postára szuperállampapírt venni
-
Jegybanki forrásból cserélheti olcsóbbra bankhiteleit Orbán Viktor vejének cége
-
Apu, tulajdonképpen mi az az állampapír?
-
Miért kellett a postai MÁP Plusz, és miért teljesített jobban Franciaország?
-
Mutatjuk a szuperkötvényt kinyomtatva – nem várt előnyére bukkantunk
-
Kinyomtatják a szuperkötvényt az internettel nem rendelkező befektetőknek
-
Lakás helyett már az új állampapírra repülnek rá a befektetők
-
Ki nem találnád, kiknek a kezében van a legtöbb amerikai állampapír
-
Tovább tarol a szuper állampapír
-
Teljes tiltás a válasz a MÁP Pluszos trükközésre
-
Már több mint 7 ezer milliárdnyi állampapíron ül a lakosság
-
Zöld jelzés az Appeninn növekedési kötvényeinek
-
Tényleg recesszió lesz? Akkor mibe fektessen, aki nyugdíjra takarékoskodik?
-
Tovább zsugorodtak a lakossági betétek, a háttérben a MÁP Plusz állhat

Utánajártunk
Mi mozgatja a befektetők fantáziáját
-
Trump megint az égbe lőtte az indexeket
2019. december 13., 11:21Sokadszor ígérte meg Donald Trump, hogy immár tényleg megállapodtak Kínával, és megkötik a kereskedelmi megállapodást, a tőzsdék pedig ismét kilőttek a hírre.
- Öthetes csúcson a forint, megvan a szaúdi herceg álma
- Nem nyúlt a kamatokhoz a Fed, sőt jövőre sem fog
- Nem lesz amerikai-kínai megállapodás, mégsem bánkódnak a befektetők
Hírlevél
Feliratkozáshoz kérjük adja meg e-mail címét:
Heti várható események, adatok
- március 4
KSH: Külkereskedelmi mérleg
március 5KSH: Kiskereskedelmi forgalom
Szolgáltatóipari BMI
Szolgáltatóipari BMI
GDP
Kiskereskedelmi forgalom
ISM szolgáltatóipari index
március 6Bézs könyv
március 7KSH: Ipari termelés
Deutsche Post (2018 Q4)
GDP
EKB kamatdöntés
Friss és tartós munkanélküli-segély kérelmek
március 8KSH: Fogyasztói árindex
Államháztartási egyenleg
Munkanélküliségi ráta
Exkluzív interjúk
-
Ahol a portfoliómenedzserek szabad kezet kapnak – Köves Benedek
-
Mit tegyen most az, aki lakásra szeretne spórolni? – Török Lajos
-
Ha nincs magyar reálkamat, fektessünk más devizába – Kovács Szilárd
-
Az orosz medvéből orosz bika lesz? – Pálfi György
-
2020-2021 vízválasztó lehet a hazai bankrendszerben – Jelasity Radován
-
Nem kell félni szembemenni a piaccal – Czifra Gábor
-
Nem sikervállalkozóból, hanem sikerbefektetőből van igazán kevés – Oszkó Péter
-
Száz vállalati bankot is elbírna a magyar piac – Kovács Levente