MTI Fotó: Szigetváry Zsolt |
Mi történik majd, ha a Törökország felmondja az EU-val között menekültügyi megállapodást? – kérdezte a német Die Welt című lap Fabrice Leggerit, a Frontex nevű EU-s határvédelmi szervezet vezérigazgatóját. Szerinte akkor a menekültek száma emelkedhet, de annak nem látja jelét, hogy már most több menekültet küldenének a törökök Európába.
Egész júliusban 1800 menekült érkezett Görögországba, annyi, mint amennyi februárban és márciusban egyetlen nap alatt. A júliusi török puccskísérlet sem látszik érdemben befolyásolni a menekültek számát. A vezérigazgató szerint Törökország a menekültügyi egyezmény életbe lépése óta nagyon jól együttműködik a Frontex-el és Görögországgal is. A bűnözők, mint embercsempészek és útlevél-hamisítók ellen is hatékonyan fellép.
A „migrációs nyomás” azonban változatlanul nagyon erős a vezérigazgató szerint, részben s szíriai polgárháború, részben az Iszlám Állam észak-afrikai terjeszkedése, részben pedig a világ jelentős részét uraló szegénység miatt.
Leggeri szerint a menekültáradat csökkenésében a döntő momentum az volt, amikor Macedónia lezárta határait. Arra a kérdésre, hogy a kerítések meg tudják-e állítani a menekültáradatot, egyszerűen nemmel válaszolt. Jelenleg Bulgária panaszkodik arról, hogy arra felé térnek ki a migránsok, a Frontexnek már 112 alkalmazottja van ott, de még legalább százat készülnek az országba küldeni. Szóba került, hogy az EU-tagországok a múltban is kevesebb embert küldtek a külső határok védelmére a szükségesnél, erről azt mondta: kimerültek, a schengeni belső határokon bevezetett ellenőrzésekre sok erőforrás megy el.
Az áradat szétterül, a migránsok és a csempészek új utakat találnak – mondta Leggeri. Ám nem tapasztalnak olyan parttalan áradatot, mint tavaly.
A vezérigazgató szerint a határőrizet és a legális bevándorlási lehetőségek nem zárják ki egymást, hanem egymást kiegészítő tényezők. A földközi-tengeri utat, Líbiából és Egyiptomból több mint 25 ezer ember választotta az idén, ami szerény, 3 százalékos emelkedés volt a tavaszi év hasonló időszakához képest. Jelenleg erre koncentrál a Frontex, míg a Görögországban dolgozó alkalmazottai számát csökkentette.
„A Frontex felveszi a menekülteket a tengeren és biztonságosan Olaszországba, Görögországba szállítja őket” – hangzik egy gyakori kritika. A vezérigazgató szerint jelenleg Líbia túlságosan veszélyes ahhoz, hogy ott rendes parti őrséget alakítsanak ki, de dolgoznak azon, hogy ősztől megteremtsék azt. A Frontexnek legnagyobb szüksége egy operatív, bárhol gyorsan, pár nap alatt bevethető egységre lenne szüksége, ehhez Leggeri 1500 új alkalmazottat szeretne kapni. Úgy tűnik, szükségesnek tartja azt is, hogy a Frontexet akár egy EU-s tagállam akarata ellenében is be lehessen vetni, erről azt mondta, lesz lehetősége a javaslatai előterjesztésére. Ha ez meg is valósul, akkor is EU-s politikai döntésre lesz hozzá szükség.