Recep Tayyip Erdogan elnök támogatóihoz beszél Isztambulban 2016. július 16-án. (MTI/EPA) |
Frank-Walter Steinmeier egy interjúban kiemelte, hogy a vízummentesség megadásának feltételeit valamennyi érdekelt ismeri, és Törökország vállalta, hogy megteszi a feltételek teljesítéséhez szükséges lépéseket. Ez azonban nem történt meg maradéktalanul, van még munka Törökország előtt, az Európai Bizottság pedig pontosan ellenőrzi majd, hogy Ankara teljesítette-e a követelményeket.
Az viszont teljesen világos - tette hozzá a német diplomácia vezetője -, hogy az EU-nak és Törökországnak is a közös megoldás az érdeke, és kölcsönös ultimátumokkal és fenyegetésekkel nem megyünk semmire.
A helyzetet meg kell oldani
A miniszter nem vesz részt találgatásokban B-terv forgatókönyvekről a megállapodás esetleges bukásával kapcsolatban.
A megállapodást be kell tartani, vagyis az EU-nak pénzt kell biztosítania a Törökországban élő menekültek elhelyezésére és oktatására, Ankarának pedig gondoskodnia kell ezekről az emberekről - tette hozzá Frank-Walter Steinmeier, hangsúlyozva, hogy Törökország tiszteletet érdemel, amiért rövid idő alatt rendkívül nagy számban fogadott be menekülteket.
A halálbüntetés üti az uniós tagságot
A törökországi puccskísérletről szólva hangsúlyozta, hogy ugyan örömteli a kísérlet meghiúsulása, de az ankarai vezetés reakciójának egyes elemei minden határon túlmennek.
Az osztrák külügyminiszter sem vette jó néven a fenyegetőzést. >>> |
Elfogadhatatlannak nevezte, hogy állami tisztségviselők, tanárok és bírók tízezreit elbocsátják, iskolák és oktatási intézményeik ezreit bezárják, és újságírók tucatjait őrizetbe veszik anélkül, hogy felismerhető volna bármiféle közvetlen kapcsolat a puccskísérlettel. Mint mondta, Németország elvárja, hogy a felelősség kérdését jogállami eljárás keretei között tisztázzák minden egyes esetben.
A külügyminiszter szerint a halálbüntetés visszaállítása az uniós csatlakozási tárgyalások felfüggesztésével járna, mert a halálbüntetés nem fér össze az európai értékekkel.