3p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Tegnap megtörtént az első orosz leminősítés: az S&P bóvli kategóriába sorolta az Oroszország adósbesorolást. A lépés annak fényében logikus, hogy túl gyorsan fogy az orosz devizatartalék. Ez nem is mehet így sokáig, mert az már maga lenne a „görög út”.

Az orosz gazdaság elsőszámú éltetőereje az olaj-, és gázexport. Ez így van a Szovjetunió megszűnése óta, és ebben nem is látszik sok változás, vagyis az ország továbbra is teljesen ki lesz szolgáltatva az olajár alakulásának. Erre korábban fel is készültek: nem élték fel a teljes bevételt, hanem annak egy részéből óriási devizatartalékot képeztek.

Az aranykor vége

Amikor a rekord magas olajár esni kezdett, és egyúttal az ukrán konfliktus és a nyugati szankciók is hatni kezdtek az orosz gazdaságra, első reakcióként költeni kezdték a devizatartalékot. Csakhogy a probléma nem egy rövid kis intermezzo volt, hanem most már látszik, hogy egy elhúzódó állapotról van szó. Ezt pedig tartósan nem lehet túlköltekezéssel, a devizatartalék felélésével kezelni, hisz akkor egyszer csak elfogy a pénz, és előáll az 1998-as szituáció.

Ezt Oroszország nem engedheti meg magának, nyilván nem is céljuk. Ezért muszáj lesz olyan gazdaságpolitikát folytatniuk, ami alkalmazkodást jelent a kialakult helyzethez, a tartósan alacsony olajárhoz, mégpedig úgy, hogy egyensúly jön létre, vagyis nem fogy tovább a devizatartalék. Sőt, a bizalom szempontjából az sem ártana, ha egy kicsit növekedne.

Kényelmes volt

Miért is tűnik ez olyan nehéznek? Az olajár 50 dollár körül van, ami ugyan csak a fele az elmúlt pár évben megszokottnak, de magasabb, mint 2000 és 2004 között volt, amikor Putyin konszolidálta az orosz gazdaságot és megkezdte a devizatartalék felépítését. Ha akkor ez sikerült, most miért nem?

A válasz nyilván abban rejlik, hogy az időközben az égben járó olajár kissé elkényelmesítette az országot. Túlzottan csábító volt az életszínvonal növelés, a költségvetési lazítás, és a rubel reálértékének túlzott megnövelése. És most ezektől kell visszalépni, legalább a 2000-es évek eleji szintre – ez biztos roppant nehéz. A görögök is könnyen felszaladtak 2001-től 2007-ig a német életszínvonalra, persze hitelből, és onnan kellett visszaállniuk a gazdaságuk által indokoltra (ami kb. a magyarhoz áll közel).

Elkerülhetetlen

Az oroszok megszorítócsomagot jelentettek be Részletek >>

Mit tehetnek az oroszok ebben a helyzetben? Bármilyen fájdalmas, de gyorsan egyensúlyba kell hozni a költségvetést és a fizetési mérleget. Engedni kell a rubelt leértékelődni, hisz olyan extrémen túlértékelt volt, hogy bőven van tér az esésre. Ez persze inflációt okoz, különösen egy, a fogyasztási javak terén erősen importfüggő országban, de ezt egyszeri sokként el kell viselni. A költségvetés kiadásainak a hirtelen visszaesett bevételekhez való igazítása is óriási megszorításként hat, politikailag ez is roppant fájdalmas minden kormánynak.

A helyzet azonban kényszerű. Ha az olajár tartósan lenn marad, akkor ezek az intézkedések elkerülhetetlenek, hisz egyszerűen nincs alternatíva. Egy ország sem tud tartósan többet fogyasztani, mint amit bevételei lehetővé tesznek, hosszú távon ezt senki nem finanszírozza. Különösen nem egy nagyhatalom esetében.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Varga Mihály megszólalt az inflációs kockázatokról
Privátbankár.hu | 2025. április 29. 16:19
Varga Mihály szerint óvatosságra és stabilitásra van szükség.
Makro / Külgazdaság Donald Trump megint készül valamire – örülhet az autópiac?
Privátbankár.hu | 2025. április 29. 16:04
Enyhítést írhat kedden alá az elnök.
Makro / Külgazdaság Itt az MNB döntése: marad az alapkamat
Privátbankár.hu | 2025. április 29. 14:05
Nincs meglepetés.
Makro / Külgazdaság Mi történt a Balatonon?
Privátbankár.hu | 2025. április 29. 08:37
Megjöttek a számok a hotelekből. 
Makro / Külgazdaság Ez is a forint miatt történt
Privátbankár.hu | 2025. április 29. 08:30
Áremelkedést hozott a március a magyar gyárakban. 
Makro / Külgazdaság Kinek is szállít az Izovac?
Privátbankár.hu | 2025. április 29. 07:17
Van Fehéroroszországban egy vállalat, amelynek technológiája nélkülözhetetlen eleme az okostelefonok és a táblagépek érintőképernyőinek, miközben a cég az orosz hadiiparral is üzletel.
Makro / Külgazdaság Bajban a német ipar? Megkongatták a vészharangot
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 16:41
Egy kulcsfontosságú alapanyag ellátási biztonsága miatt aggódnak.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen nyereséget termeltek a nagy kínai ipari cégek
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 11:46
A több mint 20 millió jüan (2,78 millió dollár) éves bevételű kínai ipari cégek együttes nyeresége 1509 milliárd jüan (206,8 milliárd dollár) volt az idei első negyedévben, 0,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.
Makro / Külgazdaság Lehet-e idén is kétezer milliárdos költségvetési osztogatás? László Csaba lesz a Klasszis Klub Live vendége
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 10:31
A volt pénzügyminiszter május 7-én, szerdán 15 óra 30 perckor lesz a szokás szerint egyórás élő adásunk vendége. Amelyben terveink szerint átbeszéljük, hogy a Donald Trump által kirobbantott vámháború milyen hatásokkal járhat a világgazdaságra és Magyarországra. Természetesen nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt Önök is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Bejelentést tett Peking: így pörgetnék fel a gazdaságot
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 10:01
A kínai kormány új intézkedéscsomagot jelentett be a foglalkoztatás és a gazdaság stabilizálására, valamint a magas színvonalú fejlődés előmozdítására – közölte Csao Csen-hszin, a kínai nemzeti fejlesztési és reformbizottság (NDRC) alelnöke a tárca hétfői sajtótájékoztatóján.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG