Migráció-ellenes tüntetők Chemnitzben 2018. szeptember elsején. EPA/MARTIN DIVISEK |
A németek 66 százaléka szerint negatív irányba változott hazájuk az utóbbi három évben, és mindössze 17 százalékuk lát pozitív fejlődést, derül ki a Bild am Sonntag megbízásából készült felmérésből.
A kutatást abból az alkalomból készítették, hogy Angela Merkel kancellár három éve, 2015. augusztus 31-én tette híressé vált kijelentését, amely szerint Németország megbirkózik a menekültválsággal. Négy nappal később Werner Faymann akkori osztrák kancellárral úgy döntött, hogy Ausztrián keresztül Németországba utazhatnak a Magyarországon az osztrák határ felé gyalog elindult menedékkérők. (Az erről szóló háttéranyagunkat itt olvashatja.)
Seehofer: megváltozott Németország
Az utóbbi három év "megváltoztatta az országot" - mondta a Bild am Sonntagnak Horst Seehofer szövetségi belügyminiszter, aki kezdettől fogva élesen bírálta a kancellár 2015. szeptemberi döntését.
Azóta "a tolerancia szintje süllyedt, a migráció kérdése körüli félelmek és aggodalmak pedig felerősödtek, és a téma megosztja a társadalmat" - mondta Horst Seehofer az MTI szerint.
Az Emnid közvélemény-kutató intézet felmérése alapján a németek 82 százaléka úgy érzi, jelentősen megromlott a társadalmi légkör 2015 szeptembere óta, és csupán 11 százalék nem tapasztal ilyen változást. Minden második német úgy érzi, hogy túl sok menedékkérő érkezik az országba, és mindössze 4 százalék tartja túl alacsonynak az érkezők számát.
Erősödik a félelem
A migráció mint veszélyforrás 2015-ben jelent meg a német társadalom félelmeinek sorában. Ez a fajta félelem 2016-ban volt leginkább jellemző: akkor a német lakosság 66 százaléka érezte úgy, hogy a menedékkérők beáramlása túlterheli az államot és a társadalmat. Tavaly enyhült az aggodalom, de a menedékérők által elkövetett késes támadásokról és gyilkosságokról szóló hírek révén erősödik a félelem valamennyi idegentől - mondta a lapnak Borwin Bandelow pszichiáter.
A göttingeni egyetem félelmek kutatására szakosodott professzora szerint ez nem lesz tartós állapot, az idegenek helyét előbb-utóbb átveszi egy másik félelemforrás. Szerinte a németek eleve hajlamosabbak a félelemre, mint más nemzetek.
Nincs gyors megoldás
Horst Seehofer szerint viszont a migráció tartós probléma lesz. "A migráció kihívása sok évig foglalkoztat majd még bennünket" - mondta a miniszter. Szerinte a Németországba érkező menedékkérők száma ugyan visszaesett, "de a migrációs nyomás fennmaradt, ezért sürgősen európai megoldásra van szükség, amelytől sajnos még mindig nagyon messze vagyunk".
A menekültek munkaerőpiaci integrációja ugyanakkor jobban halad, mint a korábbi menekülthullámok idején - mondta a Bild am Sonntagnak Herbert Brücker, a szövetségi munkaügyi hivatal kutatóintézetének szakértője. A menekültek 28 százaléka már el tudott helyezkedni, és foglalkoztatottságuk a következő két évben elérheti az 50 százalékot.
A Bild am Sonntag a többi között arra is kitért, hogy a bűnözési statisztika alapján "Németország biztonságosabbá vált" a migrációs válság elmélyülése óta. Tavaly 5,76 millió bűncselekményt regisztráltak, ami a legalacsonyabb szám 1992 óta.
Igaz, az erőszakos bűncselekmények, különösen az emberölések és a szexuális bűncselekmények száma jóval magasabb, mint 2015-ben. A veszélyes iszlamisták száma pedig a 2015-ben regisztrált 330-ról 774-re emelkedett.
Hétvégén is tüntettek Chemnitzben
A hétvégén tovább folytatódtak az összecsapások a szélsőjobb és az antifasiszta, szélsőbaloldali csoportok, valamint a rendőrök között a kelet-németországi Chemnitzben. Mindkét oldalon több ezren vonultak fel.
A rendőrség hatalmas erőkkel, csaknem kétezer fővel biztosította a helyszínt, így a konfliktus eszkalálódását sikerült megakadályozni. Azonban még így is támadás ért újságírókat. Szombaton legkevesebb kilencen megsérültek.
A tüntetéseket, majd ellentüntetéseket kiváltó chemnitzi gyilkosságról szóló háttéranyagunkat itt olvashatja.