Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) a magyar gazdasági növekedés jelentős visszavágását az EU-IMF tárgyalások időzítéséből és jellegéből fakadó bizonytalanságokkal indokolta. Hozzátette, hogy a forint védelmében hozott kamatemelések is a gazdasági növekedés lassulásának irányába hatnak.
Az EBRD jelentése szerint az új alkotmány elfogadása, valamint új jogszabályok bevezetése, melyek csorbítják a központi bank függetlenségét, és egyéb gazdaságpolitikai kezdeményezések vezettek el odáig, hogy az IMF-fel és az EU-val egy újabb pénzügyi programról kell, hogy tárgyaljon a kormány. A jelentés szerint mindeközben a szuverén adósságkockázati besorolás is spekulatív kategóriába került, és több sikertelen belföldi kötvényaukció is növelte a bizonytalanságot.
A jelentés szerint növekvő bizonytalanságra utalnak az emelkedő hozamok és a forint gyengülése is. Az EBRD mindezekhez hozzátette, hogy a bankszektorral kötött megállapodás, és a háztartások devizaadósságának mérséklésének ellenére az ország továbbra is rendkívül érzékeny a forint gyengülésére. Az EBRD kiemelte, hogy az MNB több kísérletet is tett a valuta leértékelődésének megállítása érdekében, utalva itt a tavaly év végi összesen 100 bázispontos kamatemelésre, a bank szerint ez azonban ugyancsak depresszív hatást gyakorol a magyar a gazdaság növekedési ütemére.