3p
Argentínát ugyanolyan problémák sújtják, mint Törökországot, de megpróbálják teljesen máshogy kezelni a válságot - hiába azonban a tankönyvi válasz a problémákra, egyelőre semmi sem működik, az ország az IMF-től most kéri a későbbre ígért 50 milliárd dollárt, hogy elkerülje az államcsődöt. A lakosság 2001-ben már átélt ilyet, most mindenki attól fél, hogy megint lakatot tesznek a bankszámlákra.

Az argentin kormány váratlanul az IMF segítségét kérte: az egyre mélyülő gazdasági válság miatt azt kérik a Valutaalaptól, hogy korábban folyósítsák az 50 milliárd dolláros hitelt, írja a BBC. Mauricio Macri elnök azt mondta, ezzel a lépéssel szeretnék visszaszerezni a befektetők bizalmát. Az IMF jelezte: megkezdték az átütemezés előkészítését. Christine Lagarde IMF-igazgató azt mondta: támogatják az argentin kormány intézkedéseit.

Az argentin peso értékének 40 százalékát elvesztette idén a dollárral szemben, az infláció pedig az egekben van.

Mindent máshogy csinálnak, mint a törökök, mégis ugyanoda jutnak?

A háttérben a magas fizetésimérleg-hiány, a jelentős külső adósság, a gyenge kormányzat és a magas infláció áll - ezek az összetevők vezethették Törökországot is az összeomlás szélére, és ez az út várhat Argentínára is. A különbség a törökök és az argentinok között az, hogy utóbbi országban nem tekintenek ördögtől valónak a kamatamelésre (ami egy ország nemzeti valutájának elértéktelenedése ellen a hagyományos közgazdaságtan szerint a legjobb út) - Argentína ezért már egy ideje világrekorder, jelenleg 45 százalékos alapkamattal próbálja bevonzani illetve megtartani a befektetőket.

Szintén különbség a két ország között, hogy míg Erdoganék kizárták, hogy az IMF segítségét kérjék, Argentína szorosan együttműködik a Valutaalappal a válság megoldása érdekében. Úgy tűnik azonban, hogy ez kevés a befektetők megnyugtatásához: a peso továbbra is gyengül, az infláció a legmagasabb a G20-ak között.

Hiába próbálnak ugyanis tankönyvi válaszokat adni a válságra, a törökországi események miatt jó ideje komoly nyomás van azokon a feltörekvő gazdaságokon, ahol a befektetők analógiát látnak a török összeomláshoz vezető körülményekkel. Így az egyébként valóban nehéz helyzetben lévő Argentínát most egy külső sokk terhelte meg újra (a feltörekvőkkel szembeni általános bizalomvesztés a törökök miatt), a lényegen ezen azonban nem változtat: a csőd szélére sodródott a dél-amerikai ország.

Már megint az IMF? Mindenki attól fél, újra lakatot tesznek a bankszámlákra

Macri elnök épp azzal az ígérettel került hatalomra, hogy gatyába rázza a gazdaságot - ebben azonban nem sok eredményt sikerült eddig elérnie. Az élet egyre drágább az országban, az IMF-nek ígért reformok bevezetése nem igazán halad. Ezek a reformok egyébként természetesen megszorításokat jelentenek, az állami költések erőteljes visszafogását - ez az inflációs spirállal kombinálva azzal jár, hogy a bérek emelkedése elmarad az árak emelkedésének ütemétől, magyarán egyre szegényebbek lesznek az emberek.

Az IMF egyébként sem valami népszerű intézmény Argentínában, az ország 2001-es gazdasági összeomlásában meglehetősen nagy szerepe volt ugyanis a Valutaalapnak is. Ekkor az ország csődbe ment, nem tudta fizetni adósságait, a bankrendszer megbénult. Az argentin polgárok rengeteg pénzt veszítettek - most attól félnek, hogy a kormány ezúttal is a 2001-eshez hasonló tőkekorlátozásokat vezet be annak érdekében, hogy a lakosság ne rohamozza meg a bankokat, bedöntve a bankrendszert. Akkor egy éven át korlátozták a bankszámlákról kivehető pénz mennyiségét.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Újabb óriási áresésre kerülhet sor a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:09
Amennyiben a kiskereskedők egy az egyben érvényesítik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi árának 7-7 forintos csökkenését. 
Makro / Külgazdaság A kínai autókereskedők a „túl olcsó” autókra panaszkodnak
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:02
Kína egyik legtehetősebb térsége, a Jangce-delta autókereskedői „súlyos kihívásokra” figyelmeztetnek, és az autógyártókhoz fordulnak, hogy azok vizsgálják felül értékesítési stratégiáikat a fokozódó pénzügyi nyomás és a felhalmozódó készletek miatt – újabb bizonyítékául a világ legnagyobb autópiacán zajló árháború következményeinek.
Makro / Külgazdaság Mire készülhet a kormány? Ezt is kérdezzük Győrffy Dórától a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 10:55
A közgazdász, egyetemi tanár, az MTA doktora július 9-én szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Újabb mutatóban lettünk tökutolsók az Európai Unió 27 tagországa között
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:58
Az Eurostat legújabb adatai szerint a magyar vásárlók kosarában van a legkevesebb áru és szolgáltatás az egész EU-ban – mutat rá a GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése.
Makro / Külgazdaság Vészvillogó: gyengélkedik a magyar ipar
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:00
A beszerzési index júniusban 48,9 pontra csökkent, ismét zsugorodást jelezve a magyar feldolgozóiparban.
Makro / Külgazdaság Rossz hírt közölt a KSH: romlott az egyenleg
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:50
Májusban 739 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet; a kivitel volumene 3,2 százalékkal, a behozatalé 5,4 százalékkal bővült az előző év azonos időszakihoz képest.
Makro / Külgazdaság Többet adóztunk: kisebb lett a kormányzati szektor hiánya
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:30
Az előzetes adatok szerint 824 milliárd forint, a GDP 3,9 százaléka volt a kormányzati szektor 2025. I. negyedéves hiánya. Az egyenleg az előző év azonos időszakához képest 234 milliárd forinttal, GDP-arányosan 1,4 százalékponttal lett kedvezőbb. 
Makro / Külgazdaság Nem jött be az elemzők várakozása: mi a baj a németekkel?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 13:38
Gyengébb adat érkezett a vártnál.
Makro / Külgazdaság Óriási változás jön a benzinkutakon júliustól
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:43
A nyár második hónapja jelentős üzemanyagár-csökkenéssel indul.
Makro / Külgazdaság A lengyelek is bevették a keserű magyar pirulát
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:31
Azután, hogy nálunk májusban az előző havinál magasabb lett az infláció, most a lengyelek jelentették ugyanezt, csak már júniusról.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG