3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Brexit népszavazás, Trump győzelme és a nacionalista erők európai felemelkedése óta az Unió gyakorlatilag egy béna kacsa és kérdések hosszú sorában lett reménytelenül megosztott. Merkel és Hollande attól tart, hogy Trump átnyúl a fejük felett és kiegyezik Putyinnal. Mindez Berlin és Párizs félelmei szerint akár az EU, sőt a NATO széteséséhez is vezethet.
Kép forrása: EPA/Valda Kalnina

Megállapodás született az Oroszország ellen - a korábbi indoklás szerint Ukrajna destabilizálása miatt - elrendelt uniós gazdasági szankciók hat hónappal történő meghosszabbításáról a tagállami vezetők múlt csütörtöki brüsszeli csúcsértekezletén.  A döntés nem volt meglepő, hiszen azt Jens Stoltenberg NATO-főtitkár is követelte a NATO külügyminisztereinek brüsszeli találkozóján a hó elején, mindezt azzal indokolva,  hogy „fenntartsuk az Oroszországra nehezedő nyomást”.  Az EU szankciói januárban értek volna véget.

Európai és amerikai belharcok Moszkváról

Számos jel mutat viszont arra, hogy Alekszej Puskov orosz törvényhozónak igaza lesz és 2017 nyarán már nem lesznek meghosszabbítva a szankciók.  Azt már mi tesszük hozzá, hogy ennek az egyik legfőbb oka az EU mély válsága. A Brexit népszavazás, Trump győzelme és a nacionalista erők európai felemelkedése óta az Unió gyakorlatilag egy béna kacsa lett.  A tagállamok reménytelenül megosztottak olyan kérdésekben, mint a menekült-elosztási kvóták, a Törökországhoz fűződő viszony, a Brüsszel által követelt gazdasági megszorítások, az európai közös hadsereg létrehozása, Trump elnökségének megítélése és az Oroszországgal kapcsolatos álláspont.

A Trump enigma

Mialatt az Egyesült Államok uralkodó körei súlyos belharcokba süllyedtek a Moszkvához fűződő kapcsolatok miatt, az EU jelenlegi magországai azokkal az amerikai erőkkel szövetkeznek, amelyek a konfrontációt részesítik előnyben.  Merkel és Hollande attól tart, hogy Trump átnyúl a fejük felett és kiegyezik Putyinnal.  Mindez Berlin és Párizs félelmei szerint akár az EU, sőt a NATO széteséséhez is vezethet.

A Financial Times szerkesztőségi állásfoglalása szerint az európai diplomatáknak jelenleg fogalmuk sincs, hogyan készüljenek föl a Trump bejövő kormányzatára.  Az amerikai kéznyújtás Moszkva felé felborítaná az egyensúlyt az EU héjái és galambjai között.  Azt már politikai megfigyelők teszik hozzá, hogy az Exxon-vezér Tillerson jelölése amerikai külügyminiszternek is újabb előjele annak, hogy az amerikai-orosz viszony enyhülni fog a következő időszakban, mivel a külügyminiszter-jelöltről közismert, hogy oroszországi üzleti kapcsolatai mellett "összeköttetésben áll" a fő politikai döntéshozókkal, köztük Putyinnal is.

Párizs faképnél hagyhatja Berlint

Káncz Csaba

Az Economist szerint az, hogy Franciaországban Fillon lesz a mérsékelt jobboldal elnökjelöltje, azt támasztja alá, hogy Európában töredezik az oroszellenes front és ez nem sok jót ígér a szankciók szempontjából.  Az egyik oldalon vannak a héják, vagyis a baltiak és a lengyelek, a másik oldalon pedig a galambok, mint a magyarok és az olaszok. Idáig Merkel valahogy tartotta az egyensúlyt, de nagy megrázkódtatás lesz, ha a franciák magára hagyják.

A londoni hetilap szerint a közelmúlt merényletei miatt Párizs hajlandó együttműködni az orosz elnökkel Szíriában, ha kell, az aggódó kelet-európaiak feje fölött is. Ugyanakkor a német kancellár feladata szinte reménytelennek tűnik, ha Trump csendben visszavonatja a megtorló intézkedéseket Moszkva ellen.  Fillon ugyan nem veszélyezteti az EU egységét, de miatta nehezebb lesz kezelni Putyin külpolitikai beavatkozásait.

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Sorra gyűlnek a kérdőjelek Orbán Viktor politikai igazgatója körül
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 08:15
Rácz András Oroszország-szakértő közösségi oldalán tette közzé kételyeit Orbán Balázs disszertációja kapcsán. 
Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG