4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Kreml szerint szombaton végre sor kerülhet a várva várt kapcsolatfelvételre Donald Trump és Vlagyimir Putyin között egy telefonbeszélgetés erejéig. Trump korábbi jelzései alapján békülés várható a két nagyhatalom között, és ez már Gorbacsov ex-szovjet vezető szerint is igen aktuális lenne már.

A szankciók

Az új amerikai elnök mindjárt egy másik telefont is le fog bonyolítani, mégpedig Angela Merkellel, és a Reuters forrása szerint ez a beszélgetés is Oroszországról fog szólni (nem lepődnénk meg, ha a szankciók eltörlése is szóba kerülne). Trump többször elmondta, hogy javuló, sőt baráti kapcsolatokat szeretne Oroszországgal, és felülvizsgálná a 2014-ben, a Krím elfoglalása után hozott szankciókat. Ezt pártjában sokan ellenzik és elvileg a német kancellár is várna valamilyen orosz lépést Ukrajna ügyében, de valójában jól jönne neki a szankciók beszüntetése az idei németországi választások előtt.

Trumpot saját országában bírálatok érik, miszerint orosz segítséggel nyerte meg a választásokat, és ezt szeretné ellentételezni, ami szerintük fenyegetés Amerika biztonságára nézve. Más vélemények szerint viszont jó lenne az enyhülés, hisz mindenekelőtt együtt lehetne működni és előrelépni olyan ügyekben, melyekben Obama alatt komoly súrlódások voltak a két nagyhatalom között, mint Ukrajna és Szíria.

Szót értenek?

Putyin és Trump eddig még sosem találkoztak, és sokan kíváncsian várják, hogy személyiségükből adódóan hogyan fognak majd szót érteni egymással. Trump eredetileg egy ingatlanmágus, aki sokszor ösztönösen és gyorsan dönt, míg Putyin egykori szovjet titkosszolgálati ügynök, aki minden lépését alaposan megtervezi. Mindenesetre mindketten kifejezték már, hogy szeretnék megjavítani az országaik közötti kapcsolatot, és hogy Trump elnöksége alatt erre lehetőséget látnak. Ha megnézzük, milyen gyorsan hozta meg első, a kampány alatt hangoztatott intézkedéseit az amerikai elnök, nem kizárt, hogy az orosz kapcsolat javítását is hamar beindítja.

A nagy előd is hozzászólt

Mintegy az eseményhez időzítve mondott beszédet a Szovjetunió utolsó vezetője, Mihail Gorbacsov Moszkvában. Szerinte az elmúlt 2-3 évben kialakult rossz kapcsolat és főleg a fegyverkezés rendkívül veszélyes irányba vitte el a világot, miközben ő már szembenézett ilyennel hivatali ideje alatt, és akkor nagy lépéseket sikerült tennie a fegyverkezés csökkentésére, a kapcsolatok javítására, sőt, a keleti blokk felszámolásával gyakorlatilag véget is vetett a hidegháborúnak.

Az utóbbi időben sok katonát, tankot és páncélozott csapatszállítót hoztak Európába, és mindkét oldal csapatokait és fegyvereit, melyek eddig messze voltak egymástól, most előretoltak, farkasszemet néznek egymással, mintha bármely pillanatban össze akarnának csapni. Időközben olyan kifinomult fegyvereket fejlesztettek ki, melyek hatása összemérhető a tömegpusztító, nukleáris fegyverekével. Közben a védelmi doktrínák is egyre ijesztőbbek, lényegében támadóak, miután a megelőző csapásra helyezik a hangsúlyt.

Ajánlja magát

Ez utóbbi persze a hidegháborúban is így volt, épp ezért kezdett Gorbacsov a 80-as évek második felében fegyverzetkorlátozási tárgyalásokat Amerikával. A legnagyobb eredmény az lett, hogy erősen lecsökkent az esélye annak, hogy technikai hiba vagy baleset miatt indulhasson meg egy nukleáris háború. 1985-ben Genfben deklarálták is a felek, hogy a nukleáris háború megnyerhetetlen, ezért nem szabad megvívni. Ez a kijelentés annak idején nagy megnyugvást okozott világszerte.

Gorbacsov szerint most újra megjelent a nukleáris fenyegetés, amióta a nagyhatalmak közti viszony drámaian megromlott az ukrajnai események miatt. Szerinte az első lépést az ENSZ Biztonsági Tanácsának kéne megtenni, de miután tudja, hogy ez szépen hangzik, de a gyakorlatban minden a nukleáris fegyverek 90 százalékát birtokló két szuperhatalmon múlik, a gyakorlatban nekik kell egymással dűlőre jutni. A kezdő lépéseket így most Donald Trumpnak és Vlagyimir Putyinnak kell megtennie.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Sorra gyűlnek a kérdőjelek Orbán Viktor politikai igazgatója körül
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 08:15
Rácz András Oroszország-szakértő közösségi oldalán tette közzé kételyeit Orbán Balázs disszertációja kapcsán. 
Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG