4p
Sorsdöntő szavazás következik holnap a brit parlamentben, hacsak le nem fújja a miniszterelnök, mint múlt hónapban. A képviselők dönthetnek úgy, hogy elfogadják Theresa May megállapodását az EU-val, vagy más megoldást keresnek, mindössze két hónap alatt. May szerint ha nem szavazzák meg az előterjesztést, az ország bennmaradhat az unióban. Ennek mi örülnénk.

A Brexitnek nevezett folyamat, melynek során Nagy Britannia kilépne az Európai Unióból, immár két és fél éves bizonytalankodássá fajult, mivel a 2016 júniusi népszavazás óta nem sikerült megoldani, hogy az ország anélkül lépjen ki, hogy közben ne menjen gazdaságilag tönkre. Azt ugyanis szép lassan felismerik a britek - a nép és a politikusok egyaránt -, hogy ha megállapodás nélkül történik a kilépés, annak hatása súlyosabb lehet, mint egy gazdasági válságé. A brit gazdaság mélyen integrálódott az európai gazdaságba, ezért a kapcsolatok hirtelen megszakítása beláthatatlan kárt okozna.

Fenyegetés meggyőzésként

Leginkább ezzel érvel most Theresa May brit miniszterelnök, amikor arról győzködi a képviselőket - kormánypártit és ellenzékit egyaránt -, hogy szavazzák meg a megállapodását, mert ezt tekinthetik úgy is, mint a kisebbik rossz. Ugyanakkor azzal fenyeget, hogy ha nem szavazzák meg, akkor a megállapodás nélküli kilépés mellett az is szóba jöhet - és ezt tartják ma már a valószínűbb forgatókönyvnek -, hogy elmarad maga a kilépés. Kérdés, hogy ez valóban ijesztő perspektíva-e a briteknek, hisz 48 százalékuk mégiscsak erre szavazott.

Kimenetelek

Nézzük ezek után a lehetséges forgatókönyveket. A legegyszerűbb eset, ha May javaslatát elfogadják, amihez vélhetően az az ellenzéki Munkáspárt szavazatainak egy részére  is szükség van. Ha ez nem jön össze, akkor győznek a nemek, ami egyrészt a miniszterelnök számára politikai karrierje szempontjából is végzetes lehet (bár eddig sok mindent túlélt, legutóbb saját pártja bizalmatlansági indítványát), másrészt vészhelyzet áll elő, amelyre gyorsan megoldást kell találni.

Legutóbb a parlament kötelezte a miniszterelnököt, hogy ha leszavazzák, három napon belül álljon elő új ötlettel. Két megoldás képzelhető el: az egyik, hogy gyorsan népszavazásra bocsátja a kérdést, a másik, hogy miniszterelnöki jogkörénél élve lefújja a kilépést, még mielőtt az érvénybe lépne. Esetleg csak halasztást kérne, de azt meg kellene még szavaznia a 27 tagállamnak is.

Ha kiveszik a kezéből

Persze lehet, hogy újabb szavazásokkal fog próbálkozni, kisebb módosításokkal, és akkor tovább húzódhat a bizonytalanság elvileg akár az utolsó napig. Jóllehet a parlamenti képviselők egyre nagyobb csoportja hangoztatja, hogy ebben az esetben egyszerűen visszaveszik a miniszterelnöktől a rá ruházott hatalmat (legalábbis ebben a kérdésben) és a parlament maga próbál majd dönteni. Az EU-val való újratárgyalásra azonban már nincs idő, ráadásul az unió nem is óhajtja még egyszer elkezdeni a folyamatot. Így a parlament opciói ugyanazok lennének, mint a miniszterelnöké: újabb népszavazás, vagy a Brexit lefújása, esetleg elhalasztása.

Gazdasági hatások

Gazdasági szempontból igen kedvező lenne May holnapi parlamenti győzelme: ezzel jó időre megoldódna minden problémás kérdés. Ugyancsak kedvező lenne a Brexit lefújása is vagy egy olyan népszavazás, melynek eredménye nem a megegyezés nélküli kilépés lenne. Ha viszont tovább húzódik a bizonytalanság, az utolsó két hónapban feltehetően drámai romlásnak indulna a helyzet, hisz megkezdődne a felkészülés a legrosszabbra.

Azt azonban, hogy sor kerüljön végül a megegyezés nélküli kilépésre, valószínűtlennek tartjuk: ahogy a görögök sem tették tönkre magukat 2015 nyarán, és az olaszok is belementek a költségvetés csökkentésébe, a mindkettőnél jóval fejlettebb Nagy Britannia sem valószínű, hogy megkockáztatna egy gazdasági összeomlást.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Felpörgött az euróövezet inflációja júniusban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 14:39
Azonban az áremelkedés megfelelt az elemzők által vártnak az Eurostat kedden közzétett előzetes adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Újabb óriási áresésre kerülhet sor a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:09
Amennyiben a kiskereskedők egy az egyben érvényesítik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi árának 7-7 forintos csökkenését. 
Makro / Külgazdaság A kínai autókereskedők a „túl olcsó” autókra panaszkodnak
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:02
Kína egyik legtehetősebb térsége, a Jangce-delta autókereskedői „súlyos kihívásokra” figyelmeztetnek, és az autógyártókhoz fordulnak, hogy azok vizsgálják felül értékesítési stratégiáikat a fokozódó pénzügyi nyomás és a felhalmozódó készletek miatt – újabb bizonyítékául a világ legnagyobb autópiacán zajló árháború következményeinek.
Makro / Külgazdaság Mire készülhet a kormány? Ezt is kérdezzük Győrffy Dórától a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 10:55
A közgazdász, egyetemi tanár, az MTA doktora július 9-én szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Újabb mutatóban lettünk tökutolsók az Európai Unió 27 tagországa között
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:58
Az Eurostat legújabb adatai szerint a magyar vásárlók kosarában van a legkevesebb áru és szolgáltatás az egész EU-ban – mutat rá a GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése.
Makro / Külgazdaság Vészvillogó: gyengélkedik a magyar ipar
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:00
A beszerzési index júniusban 48,9 pontra csökkent, ismét zsugorodást jelezve a magyar feldolgozóiparban.
Makro / Külgazdaság Rossz hírt közölt a KSH: romlott az egyenleg
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:50
Májusban 739 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet; a kivitel volumene 3,2 százalékkal, a behozatalé 5,4 százalékkal bővült az előző év azonos időszakihoz képest.
Makro / Külgazdaság Többet adóztunk: kisebb lett a kormányzati szektor hiánya
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:30
Az előzetes adatok szerint 824 milliárd forint, a GDP 3,9 százaléka volt a kormányzati szektor 2025. I. negyedéves hiánya. Az egyenleg az előző év azonos időszakához képest 234 milliárd forinttal, GDP-arányosan 1,4 százalékponttal lett kedvezőbb. 
Makro / Külgazdaság Nem jött be az elemzők várakozása: mi a baj a németekkel?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 13:38
Gyengébb adat érkezett a vártnál.
Makro / Külgazdaság Óriási változás jön a benzinkutakon júliustól
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:43
A nyár második hónapja jelentős üzemanyagár-csökkenéssel indul.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG