5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A második világháború utáni nemzetközi felépítmény megrendülésével párhuzamosan mára a világ három legnagyobb demokráciáját – USA, India, Brazília – etnonacionalista, tekintélyelvű vezetők irányítják. Az értékpapírpiacok megingása és a kiéleződő amerikai-kínai feszültségek az aranyat a jövő év sztárbefektetésévé tehetik.
ranyrúd a Magyar Nemzeti Bank (MNB) sajtótájékoztatóján a jegybank székházában 2018. október 16-án. Az MNB tízszeresére növelte Magyarország aranytartalékát, a döntéssel 2018 októberében a jegybank nemesfém állománya a korábbi 3,1 tonnáról 31,5 tonnára emelkedett, melynek értéke mintegy 1,24 milliárd dollár. MTI Fotó: Illyés Tibor

A 2008-as pénzügyi megrendülés óta meredeken emelkedő adósságok, a táguló jövedelemkülönbségek, a középosztály frusztrációja és az elitek hitelvesztése garanciát jelentenek arra, hogy 2019-ben is folytatódnak a (geo)politikai viharok a világban. Figyelmeztető jelzés, hogy a második világháború utáni nemzetközi felépítmény megrendülésével párhuzamosan mára a világ három legnagyobb demokráciáját – USA, India, Brazília – etnonacionalista, tekintélyelvű vezetők irányítják. A nemzeti szuverenitás előtérbe kerül, holott napjainkban három olyan komoly kihívás is van, amit kizárólag átfogó nemzetközi együttműködéssel lehet kezelni: a nukleáris fegyverek kérdésköre, az ökológiai válság / klímaváltozás és a negyedik ipari forradalom.

Jövőre lesz a berlini fal leomlásának és a soproni Páneurópai pikniknek a 30 éves évfordulója, így még hangsúlyosabbá válik a kérdés: hova jutottunk egy bő emberöltő múltán? Nos, térségünkben Bulgáriában, Romániában és hazánkban az átmentett kommunista állambiztonsági hálózat visszavette a hatalmat és ezen országok mélyen gyökerező félfeudális hagyományaival összeolvadva maffiaszerűen működő államot és cseléd-társadalmat hoz létre. Oroszországban és Törökországban eközben a birodalmi nosztalgia mozgatja még belátható ideig a geopolitikai lépéseket. Putyin, Erdogan és Orbán is azt ígéri híveinek, hogy visszaállítja a megsértett nemzet egykori nagyságát, miközben központi kampány zajlik az ellenséges külső erők és a nemzetellenes belső felbujtók ellen.

Az amerikai fejreállás

A Nyugat emberemlékezet óta nem volt ennyire megosztott és vezetési válságtól sújtott. Fontos kiemelni, hogy az amerikai politikai felfordulást nem Trump idézte elő, ő csupán kirívó tünete annak. Márpedig ahogyan három évtizede Moszkva megrendülése kellett a szovjet érdekszféra széteséséhez, úgy most a washingtoni politikai fejreállás idézhet elő visszafordíthatatlan folyamatokat a nyugati világban.

Mattis védelmi miniszter lemondása pedig már előrevetíti, hogy az elnök és nemzetbiztonsági tanácsadója jövőre is rendületlenül folytatja visszavonulását nemzetközi szerződésekből és elkötelezettségekből (America First). Sőt a szövetségeseknél még aktívan támogatják is a dezintegrációs folyamatokat, lásd Trump nyilvános kiállását a kemény Brexit és az eurószkeptikus politikai erők mellett.

Az elnök zárja le a frontokat Szíriában és Afganisztánban, miközben az amerikai háborús gépezetet ráfordítja Kínára, hogy kereskedelmi céljaira rákényszerítse. A Tajvani-szorosnál és a Dél-kínai-tenger térségében ezért jövőre is pattanásig feszültek maradnak a biztonságpolitikai viszonyok. A geopolitikai feszültségek a közel-keleti és ukrán proxi-háborúkból vámtarifa háborúkká mutálódnak.

Európai Unió

Kontinensünk politikai stabilitása és kohéziója 1930-as évek óta nem szembesült olyan szintű kihívásokkal, mint napjainkban. Az észak leválik a délről, a keletiek másodrendű állampolgárnak érzik magukat, a külső hatalmak pedig az „oszd meg és uralkodj” módszerét próbálják bevetni - ahol az orosz játszmában Orbán rendszeresen kollaborál Putyinnal. A dél-európai országoknak veszélyes fejlemény, hogy négy év után kifut az EKB mennyiségi könnyítési programja, éppen akkor, amikor inflációs nyomásnak vannak kitéve az érintett országok és lassul a világgazdaság növekedése.

A tradicionális pártok tekintélyvesztésével, valamint Macron és Merkel megrendülésével a liberális európai modell megkérdőjeleződött, a következő globális pénzügyi válság pedig akár beviheti a kegyelemdöfést. Orbán, Salvini és Le Pen már így is azt szeretné, hogy a jövő májusi EP választás vízválasztó legyen kontinensünkön és a politika irányítása visszakerüljön a nemzetállamokhoz. Orbán arra számít, hogy az eurószkeptikus erők vezéreként már jövőre kikerülhet a nemzetközi porondra.

Felfénylő arany

Azon Párizs és Berlin közötti informális megállapodás, miszerint Macron megreformálja a francia gazdaságot, a németek pedig bőkezűbbek lesznek az európai reformok betámogatásánál, elúszni látszik a Sárga Mellényesek miatt tett francia költségvetési engedmények miatt. Ráadásul egyes hírek szerint a Bundeswehr az elöregedett Tornado vadászgépeit amerikai F-35-ös gépekkel akarja lecserélni, nem pedig egy európai típussal. Ez pedig adott esetben rögtön a végét is jelentené a francia-német közös vadászgép-fejlesztési projektnek.

Káncz Csaba

Az amerikai jegybank jelenlegi vezetője (Powell) eközben leveszi a piacokat elődei (Greenspan, Bernanke, Yellen) nulla-kamatlábas ópium-adagolásáról, így kamatemelései a giga-buborékokra brutális megrázkódtatásokat jelentenek – nem véletlen, hogy 1931 óta nem volt akkora decemberi vérengzés az amerikai részvénypiacokon, mint idén. A világ jegybankjainak aranytartaléka jelenleg 33 757 tonnát tesz ki, amely a jelenlegi árakon 1 357 ezermilliárd dollárt ér – a globális papírpénz mennyisége eközben 90 ezermilliárd dollárt tesz ki, azaz 66-szor több. Az értékpapírpiacok megingása és a kiéleződő amerikai-kínai feszültségek az aranyat a jövő év sztárbefektetésévé tehetik.

Káncz Csaba jegyzete

Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el >>

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Brüsszel megszorongathatja Trumpot
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 09:09
Amióta Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke kirobbantotta vámháborúját, azt találgatják a szakértők, mely ágazatok bukhatják a legnagyobbat rajtuk. Amerikának van egy gyenge pontja.
Makro / Külgazdaság Hiába az eredeti terv: Trump és Putyin egyelőre nem áll kézen fogva a fotósok elé
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 08:31
Vlagyimir Putyin kihagyja az Oroszország és Ukrajna közti tűzszüneti tárgyalásokat, amivel egyben Donald Trump amerikai elnök is elvesztette az esélyt, hogy találkozzon vele. 
Makro / Külgazdaság Új intézkedésre készül Putyin
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 07:07
Orosz sajtóértesülések szerint a moszkvai kormány arra készül, hogy visszahozza a szovjet idők egyik jellegzetes intézkedését, az import korlátozását, ami persze nem lehet ugyanolyan, mint régen.
Makro / Külgazdaság Fordulat az építőiparban? Megmagyarázzuk a számokat!
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 18:56
Bár éves szinten még visszaesés látható, havi alapon már bővült az építőipar teljesítménye – óvatos kilábalás jelei mutatkoznak az ágazatban.
Makro / Külgazdaság Donald Trump megkötötte az évszázad üzletét
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 17:41
Katar megállapodást írt alá a Boeing amerikai repülőgépgyártó vállalattal utasszállítók beszerzésére a Qatar Airways légitársaság számára Donald Trump amerikai elnök szerdai látogatása során.
Makro / Külgazdaság Hullámvasútra ült az ipar márciusban
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:45
Megjelent az ipari adatok második becslése.
Makro / Külgazdaság Nem hozott jó hírt a KSH, itt vannak a számok
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:30
Megjelentek az építőipar márciusi számai.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor újabb furcsa döntést hozhat
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:10
Még az év elején került szóba az egyik Kormányinfón, hogy az Egyesült Államok – és Argentína – példáját követve Magyarország is kiléphet-e az Egészségügyi Világszervezetből (WHO). Ahogy akkor Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter felvetette ennek lehetőségét, úgy most Rétvári Bence államtitkár sem cáfolta meg ennek gondolatát. A lapunk által megkérdezett egészségügyi szakértők szerint Magyarország nagy hibát követne el, ha ezt meglépné.
Makro / Külgazdaság Évek óta nem látott hír érkezett az inflációról
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 06:51
Rég láttunk hasonlót.
Makro / Külgazdaság Putyin élete függ attól, hogy mi történik Ukrajnában – véli Szalay-Berzeviczy Attila
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 14. 05:48
A volt tőzsdeelnök, egyetemi szakközgazdász a Klasszis Podcastban elmondta a véleményét arról, miért robbantotta ki Trump a vámháborút, mi lehet annak végkimenetele, mi várható az orosz-ukrán háborúban, mi történhet annak lezárása után Ukrajnával és az orosz elnökkel. De szó esett arról is, lehet-e egyszerre jóban lenni az egymással nem egy platformon lévő nagyhatalmakkal, amint azt most Magyarország teszi, s végül arról is, hogyan jöhet ki Európa a mostani nagy geopolitikai, társadalmi változásokból.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG