(Fotó: Wikipedia) |
Amerika nyilvánvalóan még nem diktatúra, jól működik a fékek és ellensúlyok rendszere, az elnök nem adhat utasításba bármit rendeletével. Ezt jelzi, hogy egy szövetségi bíró az egész országra szóló hatállyal elutasította azt a rendeletet, amely hét, muszlim többségű ország polgárainak tiltotta meg ideiglenesen a beutazást.
A Seattle városában kiadott bírói végzést Washington állam ügyészsége is az egész országra vonatkozóan elismerte, és azonnali hatállyal életbe lépett, mindaddig, amíg a bírósági eljárás le nem zárul. Mivel azonban több másik beadvány van folyamatban különböző bíróságokon, a Fehér Ház is kifogást emelt, a jogi helyzet bármikor nagyon gyorsan megváltozhat – írta a német Die Welt és más lapok.
A Fehér Ház szóvivője szerint az elnöki dekrétum jogszerű volt, és amilyen gyorsan csak lehet, el szeretnének járni a bírói végzés ellen. Az első közleményben felháborítónak vagy botrányosnak („outrageous”) nevezték a bírói döntést, majd ezt nemsokára korrigálták, kihagyva ezt a szót. A német lap ironikusan megjegyzi, hogy a jelek szerint rájöttek: nem feltétlenül szükséges a bíró munkáját kritizálniuk a jogi beadványuk sikere érdekében, és az USA-ban nagy hangsúlyt fektetnek arra, hogy senki, még az elnök sem állhat a törvényen kívül.
Az USA határőrizeti szervei a hírek szerint máris értesítették a légitársaságokat, hogy az érintett országokból származó, érvényes vízummal rendelkező személyeket felengedhetik a repülőgépek fedélzetére. Úgy járhatnak el, mint az ominózus elnöki dekrétum előtt.
A lapok szerint Washington és Minnesota államok nyújtottak be elsőként panaszt a rendelet ellen, az állampolgároknak okozott kárra és diszkriminációra hivatkozva. A bíróság szerint joguk van az elnöki rendelet ellen tiltakozni. Az elnöki hivatal szerint viszont az elnöknek joga van a nemzetbiztonság érdekében rendeleteket hozni. Egyes értelmezések szerint az amerikai alkotmány győzött, az elnök sem állhat a törvények felett.
Emlékeztetnek arra, hogy múlt héten New Yorkban már született egy hasonló bírói döntés. Az elnöki rendelet ellen Kalifornia, Virginia és Hawai is panaszt nyújtottak be.
A Frankfurter Allgemeine Zeitung szerint a rendelet kibocsátása óta egyes források szerint már 60 ezer, mások szerint 100 ezer beutazási vízumot helyeztek ideiglenesen hatályon kívül a hatóságok.
Eközben lehet, hogy az egész rendelet felesleges. Erre utal, hogy az eheti párizsi bozótvágó-késes támadó olyan országokból érkezett turistavízummal, amelyek nincsenek is az ominózus listán.