Áremelkedés? Talán majd ősszel
Az Erste vezető elemzője, Ürmössy Gergely azt írta az adatközlés után: a februári infláció alacsonyabb lett várakozásuknál (0 helyett -0,2 százalék). Figyelemre méltó mértékben lassult az élelmiszerek, illetve a szolgáltatások drágulásának üteme.
A szakember szerint áprilisban is a negatív tartományban ragadhat az inflációs ráta és legkorábban szeptember lehet újra pozitív az infláció Magyarországon. Éves átlagban 0,2% körül alakult az infláció idén, jövőre pedig átlagosan 2,4% körül lehet. Várhatóan nem éri el a 3%-os szintet az infláció 2018 második fele előtt.
Át kell írni a számokat?
A Takarékbank is meglepetésnek nevezte az árcsökkenést; az infláció visszaesése részben bázishatás eredménye is, azonban a meglepetést az élelmiszer és alkohol-, valamint dohányárak vártnál kisebb drágulása okozták. Amennyiben az olajárak tartósan a jelenlegi szinten maradnak, az idei infláció akár 0,4-0,5 százalékponttal lehet alacsonyabb a jelenlegi várakozásunknál - írta Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője.
A 3%-os célt várhatóan nem éri el az infláció 2018-ig, ami lehetővé tesz további kamatcsökkentéseket, valamint nem-konvencionális monetáris politikai intézkedéseket.
1 százalék alá fogják vágni az alapkamatot
Az Erste szakembereinek véleménye szerint a nyomott inflációs dinamika segítheti a Magyar Nemzeti Bankot abban, hogy folytassa a kamatcsökkentési ciklusát a következő hónapokban. Úgy gondolják, hogy áprilisban újra 15 bázisponttal csökkentheti az irányadó rátát a Monetáris Tanács, így április végén már 1,05%, június végén pedig 0,75% lehet az alapkamat - írja az Erste közleménye.
Az alapkamat alakulása |