5p
A katalán regionális választások nem egyértelmű eredménnyel zárultak, így mindenki a maga szempontja szerint hirdet győzelmet. A helyzet így meglehetősen kusza, megnézzük, van-e ebben a helyzetben realitása az újabb európai állam létrejöttének, vagy egy darabig még nyugalom lesz, akárcsak a skót ügyben.

Nem népszavazás

A választás kizárólag a katalán regionális parlament összetételéről szólt, a de függetlenség pártiak úgy tekintettek rá, mint kvázi népszavazásra (hasonló már itthon is előfordult, sőt fülkeforradalom is volt). Jogilag viszont nem volt az, miután egyrészt nem a függetlenségről szólt a konkrét kérdés, másrészt a spanyol alkotmánybíróság megtiltotta az erről való szavazást.

A függetlenséget támogató pártok erre azt mondták, ha nyernek, akkor úgy tekintik, hogy felhatalmazták őket a választók a függetlenség megteremtésére, mondhatni kivívására, miután ez programjuk lényege. Ez persze eleve egy kényes dolog, általában az országok nehezen nyugszanak bele, ha egy részük el akar szakadni.

Így most két komoly kérdés vetődik fel: egyrészt van-e igazi, tényleges többségük a függetlenség pártiaknak, másrészt hogy reális-e az elszakadás, vagy Spanyolország meg tudja ezt akadályozni?

Sokan vannak, de vajon elegen?

Az első kérdés sem egyszerű, miután az eddigi adatok alapján úgy tűnik, hogy a függetlenségpárti erőknek meglesz a parlamentben az abszolút többségük, tehát egy parlamenti szavazás nem okoz gondot nekik, ugyanakkor ezt a szavazatok kevesebb, mint 50 százalékával érték el. Ez igen gyakori dolog, a legtöbb választási rendszer torzít pont azért, hogy létre lehessen hozni kormányzóképes többségeket.

Igen ám, de itt ha nem csak egy kormányalakításról, hanem egy sokkal komolyabb döntésről van szó, akkor sokak szerint az adott kérdésben nem alkalmazható a választási torzítás, hanem ahogy egy normál népszavazáson, a választók tényleges többségének kell valami mellett vagy ellen állást foglalnia. Márpedig, ha ezt burkolt népszavazásnak tekintik, akkor nincs meg az 50 százalék. Ez persze módosulhat annyiban, hogy további erők sorakozhatnak fel a függetlenségpártiak mellé a parlamentben, és akkor összejön ez a kívánt többség.

Kinek mehet, ki nem?

A másik kérdés pedig egy általános, világméretű probléma. Az gyarmati rendszerek felbomlása óta megnőtt az egyes népekben a függetlenségi igény. Önálló országot akartak a csehek és a szlovákok, békésen szét is váltak. Önálló országot akart a Jugoszláviába terelt sok kis nép, végül össze is jött nekik kisebb-nagyobb függetlenségi harcok, majd egymással vívott háborúk után. Az amúgy sem túl nagy országból mára 7 kicsi lett. Önálló országot akartak a csecsenek, őket viszont leverte az orosz anyaország.

"Katalónia nem Spanyolország" - focimeccseket a katalán ultrák rendre kifeszítenek hasonló transzparenseket

Ezek után a katalánok, vagy akár az ukrajnai oroszok arra hivatkoznak, hogy ha jugoszláviai népeknek lehetett, akkor nekik miért nem? Tulajdonképpen igazuk van, miért lenne kettős mérce? Ugyanakkor az is igaz, hogy ha minden országból bármilyen népcsoport bármikor kiválhatna, az teljes káoszhoz vezetne.

Régi nemzet, erős gazdaság

Kétségkívül a katalán egy régi, mondhatni ezer éves nemzet, a spanyoltól érdemben eltérő nyelvvel és nemzettudattal. Ebből a szempontból még nem olyan tragikus a kiválás, mert feltehetően nem követnék más spanyol tartományok, nem kellene az ország teljes szétesésétől félni. Kivételt a baszkok képezhetnének, de miután földjükön már nem alkotnak többséget, sokkal nehézkesebb lenne számukra a kiválás.

Sokan gazdasági érveket emlegetnek: Katalónia kikerülne az EU-ból és az eurózónából. Nos, ez valószínűleg nem komoly probléma, miután erős gazdaságról van szó. Valószínűleg átmenetileg Koszovó és Montenegró mintájára használnák tovább az eurót, de még az is valószínű, hogy az EKB rögtön megegyezne újonnan felállítandó jegybankjukkal, miután gazdaságilag semmi akadálya, hogy zónatagok maradjanak. Politikailag pedig a görög ügy kapcsán láttuk, mennyire nem akarják, hogy valaki kiváljon, pláne nem egy erős gazdaságú régió, így szinte biztos megmaradna a katalán euró.

Attól függ, mennyire elszántak

Az egyetlen tényleges akadály a spanyolokkal való megegyezés hiánya lehet csak. Régebben, ha egy régió ki akart válni, az anyaország fegyveres erővel leverte őket, ha tudta. Ezt még Jugoszlávia is megkísérelte az először kilépő szlovénokkal, bár pár nap után feladta. Oroszország viszont nem volt szégyellős: leverte a csecseneket.

A mai Európában ez a megoldás elég nehezen képzelhető el. Valószínűleg sem a spanyolok nem akarnának belháborút, sem a katalánok nem ragadnának fegyvert, hogy függetlenségi harcot vívjanak. Feltehetően az lesz a döntő momentum, hogy a katalánok mennyire, és főleg milyen arányban akarják ténylegesen a függetlenséget. És itt a két kérdés össze is ér. Ha a túlnyomó többségük nagyon határozottam kinyilvánítja véleményét, nehéz a spanyoloknak megakadályozni őket. Ha viszont csak ilyen bizonytalan többség mutatkozik, mint a mostani választásokon, akkor a folyamat valószínűleg elakad, vagy legalábbis későbbre tolódik.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Vége az áresésnek, nem lesz olcsóbb a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. április 16. 10:20
Csütörtökön ezúttal nem változnak a hazai üzemanyagárak sem a benzin, sem pedig a gázolaj tekintetében.
Makro / Külgazdaság Nőni kezdett a bankok feketelistája
Privátbankár.hu | 2025. április 16. 07:23
Hosszú évek óta tartó rövidülés után márciusban nőni kezdett a KHR-ben nyilvántartott lakossági mulasztások száma.
Makro / Külgazdaság Köszönjük, Trump: Magyarország lehet a vámháború egyik legnagyobb vesztese
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 16:59
Ha az autóipart nézzük. Svédország és Szlovákia mellett. 
Makro / Külgazdaság Varga Mihály kezdeményezi az MNB alapítványainak megszüntetését
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 13:37
Törvényi szinten is módosítanák a jegybank hatáskörét.
Makro / Külgazdaság Kétségbeesetten igyekeznek alkalmazkodni Trump „új világához”
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 10:44
További állami támogatásokat jelentett be a dél-koreai kormány az amerikai gazdaságpolitika cikk- cakkjaira reagálva. Ezúttal a félvezetőgyártás állami hátszelét növelik az autóipar után.
Makro / Külgazdaság Kemény ellenfelet kaptak Trumpék: pert indítottak a Fehér Ház ellen a harvardi professzorok
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 09:09
A Harvard Egyetem nem teljesíti a washingtoni kormány elvárásait annak érdekében, hogy elkerülje állami támogatásának lefaragását. A professzorok egy része pert indít az egyetemi autonómia védelmében.
Makro / Külgazdaság Valóban bóvlit csinálhatnak Magyarországból?
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 08:29
Nagy kérdés, mit lép a másik két hitelminősítő. 
Makro / Külgazdaság Cserbenhagyás Putyin-módra, lecserélték az Ibriseket
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 07:17
Sajátos módon hihetetlennek hangzik, hogy Oroszországnak saját lapostévé-gyártása is van, vagyis inkább csak volt, egy olyan cég személyében, amely korábban világmárkák bérgyártója volt.
Makro / Külgazdaság Rémálomszerű válságot hozhat a vámháború
Király Béla | 2025. április 15. 05:51
Abban a szakértők döntő többsége egyetért, hogy a Donald Trump által elindított vámháború nem jelent megoldást azokra a problémákra, amelyekre az amerikai elnök hivatkozik. Az éles piaci reakciók egyelőre visszakozásra kényszerítették Donald Trumpot, ám többek szerint a tőzsdei reakciónál sokkal nagyobb problémák is lehetnek.
Makro / Külgazdaság Óriási fordulat készül Szíriában: rég látott lépésre szánhatja el magát Szaúd-Arábia?
Privátbankár.hu | 2025. április 14. 17:54
A tartozások kifizetése nagy eredmény lehetne.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG