Mindezt ráadásul idejekorán, egy nappal az egyhetes határidő lejárta előtt kezdték meg a kiutasított 23 diplomata és hozzátartozóik hazaköltöztetését. Ahogy arról már korában írtunk, a Szkripal-ügy kapcsán kirobbant konfliktus miatt előbb Nagy-Britannia, majd Oroszország utasított ki diplomatákat, válaszlépésként az egymást ért vádakra. London emellett felfüggesztett minden tervezett magas szintű kétoldalú diplomáciai érintkezést Oroszországgal, és ennek jegyében visszavonta Szergej Lavrov orosz külügyminiszter londoni látogatásra szóló meghívását.
Az orosz kormány erre válaszul szintén 23 brit diplomatát utasított ki, emellett visszavonta a szentpétervári brit főkonzulátus működési engedélyét, és leállíttatta Oroszország területén a világ több mint száz országában kulturális és oktatási tevékenységet folytató British Council tevékenységét.
Elharapództak az indulatok
Theresa May brit miniszterelnök a kiutasítási döntésről és annak előzményeiről adott múlt heti parlamenti tájékoztatójában közölte, hogy a brit szakértői vizsgálat megállapítása szerint a novicsok nevű, orosz fejlesztésű, fegyverekben is használható minőségű idegmérget használták Szergej Szkripal egykori orosz katonai hírszerzőtiszt, a brit külső hírszerzés (MI6) volt ügynöke és lánya, Julija Szkripal megmérgezéséhez.
A brit kormány hivatalos álláspontja szerint "nagyon valószínű", hogy a mérgezéses támadásért az orosz államot terheli a felelősség, Oroszország ugyanakkor tagadja ezt, mondván, hogy „nem fűződne érdekük egy ilyen gyilkossági kísérlethez”.