Szakemberhiánnyal küzd Németország |
Az iskolás gyerekek egyharmada bevándorló hátterű
"Olyan kedves emberek ezek a bevándorlási hivatalnokok" - mondta a Reuters hírügynökségnek Ata Ucertas, 25 éves török orvos, miután két hónap alatt megkapta tartózkodási engedélyét, és német nyelvtanfolyamra is beíratták. Igaz, Németország orvoshiánnyal küzd.
Németország lakóinak egyötöde és az iskolás gyerekeknek már az egyharmada bevándorló hátterű. Ennek a választási propagandára is hatása van. Tíz éve, amikor a munkanélküliség nagy volt, a bevándorlási szabályok pedig szigorúak, Angela Merkel pártjából egyesek "Kinder statt Inder" ("Inkább gyerekeket, ne indiaiakat!) jelszóval kampányoltak. Most a szeptemberi választások előtt a kormánypárt "vendégszerető kultúrát" sürget a bevándorlók iránt.
Kedvező kilátások |
Kell az ember
"Németország erőteljesen támogatja a bevándorlást, mert olyan súlyos a népesedési helyzete, amilyenre talán egyetlen más OECD-országban sincs példa" - mondta a hírügynökségnek a nemzetközi Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) szakértője, Thomas Liebig. "A vendégszerető kultúráról folyó vita része annak a folyamatnak, amelyben Németország a bevándorlást normálisnak tartó országgá válik" - tette hozzá.
Jelenleg a munkanélküliség majdnem a legalacsonyabb az 1990-es német újraegyesítés óta, viszont 2025-ig 5,4 millió szakember hiányára lehet számítani, a nők és az idősebbek mozgósítására tett kormányzati kísérletek dacára. Az OECD utolsó statisztikája szerint 2011-ben kis híján 300 ezer külföldi érkezett Németországba hosszú távra - azaz dolgozni és megtelepedni -, 30 százalékkal több, mint 2010-ben. A többség az Európai Unió tagországaiból, azok közül is főleg a keleti országokból, mindenekelőtt Lengyelországból jött.
Láthatatlan forradalom
Németország rohamléptekkel szabadítja fel a bevándorlást: csak ebben a hónapban 40 százalékkal ritkították meg a különféle korlátozó szabályokat - írta a Reuters. Csökkentik a kialkudható legkisebb munkabért, és a magasan képzett szakemberek után most már az egyszerűbb szakmunkásokat is szeretettel várják mindenütt, ahol krónikus munkaerőhiány van, köztük mozdonyvezetőket, villanyszerelőket.
"Ez a kis forradalom szinte észrevétlenül zajlik, olyannyira, hogy ma már a német szabályozás az egyik legbarátságosabb a magas képzettségűek számára az egész OECD-ben" - mondta a szakértő.
Végállomás? |
A német kormány külföldi nyelvtanfolyamokat indít a lehetséges bevándorlók számára, a hivatalok gyorsan intézik a bizonyítványok honosítását, hogy orvosoknak ne kelljen taxizásból élniük, hallgatókat toboroznak a német egyetemekre és szakiskolákba, elsősorban a dél-európai országokból, ahol az átlaghoz képest is óriási a munkanélküliség a fiatalok körében.
Még sokáig fog tartani, amíg minden németet le lehet beszélni az idegenellenességről, de a gazdasági kényszer ebben mindenképp fontos segítő.