4p

Tényleg itt a repülőrajt, jön a gazdasági áttörés?
Mi vár a magyar vállalkozásokra? Mit okoz az árrésstop?

Online Klasszis Klub élőben Oszkó Péterrel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. április 8. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Orbán washingtoni meghívása az EP-kampány hevében pofon Brüsszelnek – de Trump részéről az EU megosztása az elnök régóta deklarált célja. A magyar kormány rendkívül jelentős értékű védelmi beszerzésekről folytat tárgyalásokat az Egyesült Államokkal és ennek során a számos sebből vérző, de aranyárban mért F-35-ös vadászgépek beszerzése is felmerült. Káncz Csaba jegyzete.
Donald Trump érkezik a Fehér Házba 2019. április 28-án. EPA/LEIGH VOGEL

Bár az amerikai elnök tavaly a magyar parlamenti választások után csak két hónap elteltével gratulált Orbánnak, most az EP-választások finisében meghívta a Fehér Házba. Nem akármilyen kétoldalú relációról van szó gazdasági téren Washington és Budapest között, hiszen az Egyesült Államok a második legnagyobb beruházó Magyarországon, 1700 amerikai vállalat 105 ezer magyarnak ad munkát.

A bejelentés szerint a tárgyalás napirendjén az energiabiztonság, a védelmi együttműködés, a kétoldalú kapcsolatok és a regionális biztonsági kérdések szerepelnek. Valóban, Orbán meghívása illeszkedhet az USA régiós politikájába is: Andrej Babis cseh miniszterelnök március elején járt a Fehér Házban, Peter Pellegrini szlovák miniszterelnököt pedig ma fogadják ott.

Brüsszel és Moszkva is figyel

Ez a kiemelt diplomáciai gesztus természetesen pofon Brüsszelnek – de Trump részéről az EU megosztása az elnök régóta deklarált célja. Moszkvában is bizonyára feszülten figyelik Orbán megbeszéléseit. Az orosz állami média által megszólaltatott szakértő még januárban azon aggódott, hogy Orbán ellen Venezuelához hasonló felforgató tevékenységet tervezhet Washington.

A tavaly márciusban hivatalba lépett külügyminiszter, Mike Pompeo térségünkkel kapcsolatban mindenesetre sokkal inkább figyel a katonai és geopolitikai, mint a jogállami kérdésekre. Míg Berlint sok esetben a német autóipari cégek érdekei mozgatják, addig Trump és Pompeo alatt Washington – a világ legnagyobb fegyverexportőreként – kimondottan szívén viseli a katonai cégek érdekeit. A Foreign Policy tegnapi cikke szerint a május 13-i Orbán-Trump találkozó abba a stratégiai elképzelésbe illik, amely szerint a Trump-kormány vissza akarja szorítani az egyre növekvő orosz és kínai befolyást a térségben. A cikk által megszólaltatott szakértő szerint a Trump találkozó legitimálja Orbán illiberális demokráciáját, amelynek következtében a magyar kormányfő még inkább nyeregben érzi majd magát az EU-val való háborúskodásában.

Valóban, Pompeo februári budapesti látogatásán már hangsúlyozta: az USA küzdeni fog azért, hogy visszaszerezze befolyását a NATO keleti szárnyában, főként olyan helyeken, mint Magyarország, ahol a kormány csak kétes mérleget tud felmutatni a demokrácia ügyében, és emiatt befagytak a kapcsolatok Washingtonnal.  Emiatt azonban Oroszország és Kína ki tudta terjeszteni befolyását.

Titkos koncepció, leosztás okosban

Káncz Csaba

A Direkt36 értesülései szerint a magyar kormány rendkívül jelentős értékű védelmi beszerzésekről folytat tárgyalásokat az Egyesült Államokkal és ennek során az F-35-ös amerikai vadászgépek beszerzése is felmerült. A világ legdrágább vadászgép típusáról – amelyet Németország kizárt a tenderéről a közelmúltban – alig pár napja írtuk meg lesújtó véleményünket.

A 2001-es Gripen beszerzéshez hasonlóan a mostani döntés is teljesen átláthatatlanul születik. A tavalyi védelmi beszerzéseknél a közvéleményt a Honvédelmi Minisztérium már csak a szerződések aláírásakor tájékoztatta, de ami még durvább, hogy a Honvédelmi Bizottság tagjai is csak az állami televízióban tett bejelentésekből értesültek a száz milliárdos üzletekről. A Zrínyi 2026 kódnévre keresztelt haderőfejlesztési programról mind a mai napig nem lehet tudni, hogy 2026-ra vagy akár a későbbi évekre milyen képességekkel bíró Magyar Honvédséget szeretne építeni a kormány, és ehhez milyen humán-, valamint fegyverzeti fejlesztésekre lesz szüksége.

A Zoom-nak tavaly decemberben ellenzéki képviselők egymástól függetlenül emelték ki Maróth Gáspár nevét, aki a honvédelmi miniszter feje felett kulcsszerepet játszik a több száz milliárdos tenderek „elosztásánál” – ez egybeesik a mi információinkkal is. Orbán tavaly júliusban nevezte ki haderőfejlesztési kormánybiztossá Maróthot, akinek korábbi cége ellen akkor versenyhivatali vizsgálat folyt.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt https://www.facebook.com/kancz.geopolitika/ érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bedurvult a vámháború: duplán visszaszúrt Kína Trumpnak
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 15:46
Kína április 10-től 34 százalékig terjedő vámot vet ki az Egyesült Államokból származó importra és az amerikai vámok ügyében pert indít a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO) – közölte a kínai kereskedelmi minisztérium pénteken.
Makro / Külgazdaság Megvan, miért hagyhatta ki Trump Oroszországot a vámháborúból
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 13:46
Egy elemző szerint azért, mert nem sok hatása lenne.
Makro / Külgazdaság Trump vámjai sérthetik a NATO alapokmányát – állítja a norvég külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 13:02
Az Egyesült Államok új vámtarifái sérthetik a NATO alapokmányát, amely tiltja a gazdasági nyomásgyakorlást a szövetségesek között – közölte Norvégia külügyminisztere, Espen Barth Eide pénteken.
Makro / Külgazdaság Rémisztő lehetőség: tényleg így számolták ki Trumpék a pusztító vámokat?
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 12:48
Honnan szedték az amerikai kormányzatnál a világgazdaságot káoszba taszító vámtételeket? A válasz egészen elképesztő lehet.
Makro / Külgazdaság A világpiaci felfordulás szombaton a hazai benzinkutakhoz is elér
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 11:59
Változnak az árak.
Makro / Külgazdaság Még a gödör alját sem sikerült elérni – elemzők a friss ipari adatról
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 11:36
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) péntek reggeli közlése szerint az ipar teljesítménye 8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A Nemzetgazdasági Minisztérium és az elemzők is reagáltak.
Makro / Külgazdaság Összehangolt kibertámadás: 4,2 ezer millárd dollár volt veszélyben
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 09:44
Azonnali intézkedéseket kellett tenni a megtámadott ausztrál nyugdíjalapoknál.
Makro / Külgazdaság 417 oldalt raktak össze a britek arról, hogyan vágnának vissza az amerikai vámokért
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 08:46
Kilistázták azokat a termékeket, amelyekre megtorlóvámokat vethetnének ki.
Makro / Külgazdaság Tizennégy havi mélypontjára esett vissza a magyar gazdaság húzóágazata
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 08:30
A hazai ipar februári teljesítménye éves szinten 8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól – jelentette péntek reggel a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Makro / Külgazdaság „Jelentős kockázat” a világgazdaság egészére: az IMF-nél sem pezsgőznek Trump vámjai miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 06:39
Konstruktívan kéne dolgozni a feszültségek és a bizonytalanság csökkentésén az IMF vezetője szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG