Fotó: ejassociation.eu |
Az Európai Zsidó Szövetség (EJA) november 6-7-én tartotta konferenciáját Brüsszelben. Az összejövetelen kemény támadást intéztek a brit Munkáspárt vezetője, Jeremy Corbyn ellen, aki szerintük létében fenyegeti a zsidóságot. Valóban, az angolszász világ baloldalának olyan vezéregyéniségei, mint Bernie Sanders, Alexandria Ocasio-Cortez és Jeremy Corbyn sorozatosan lépnek fel a palesztin területek megszállása ellen és ez komoly politikai viharokat vált ki Izraelben és a diaszpórában élők között.
Az új szövetség
A konferencia szónokai felszólították az európai zsidó vezetőket, hogy nyújtsák ki a kezüket a kontinens etno-nacionalista jobboldali pártjai felé és dolgozzanak velük együtt Izrael potenciális szövetségeseiként az iszlám térnyerése ellen. Az EJA vezetői szerint az európai pártpolitikában már lehetetlen megkülönböztetni a bal- és jobboldalt, mert a korábbi felosztás átalakult. Az EJA vezetőinek állásfoglalása harmonikusan illeszkedik Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő politikájához, aki térségünk etno-nacionalista pártjaival sorozatosan köt stratégiai megállapodásokat.
Valóban, Ze’ev Elkin, Izrael jeruzsálemi ügyekért felelős minisztere is részt vett a brüsszeli konferencián. A 10 millió euró éves költségvetésű EJA kiterjedt kapcsolatokat ápol Netanjahu kormányával. Emellett szoros kapcsolatok fűzik a chabadista mozgalomhoz, azon ortodox haszidi szervezethez, amely szerint tilos bármifajta területi engedmény megadása a palesztinoknak.
Daniel Pipes, a Middle East Forum nevű iszlamofóbiás szervezet alapítója az EJA konferencia előestéjén egy cikket közölt, amely szintén összefogásra szólít föl az európai etno-nacionalistákkal, akik „csupán meg akarják védeni európai életmódjukat a korlátlan bevándorlástól és az iszlamizációtól”. Pipes szerint a mai európai jobboldal fel-felbukkanó problémái a zsidósággal eltörpülnek a baloldal elszabadult antiszemitizmusa és anticionizmusa mellett, amely trendet jól jellemzi Jeremy Corbyn áldatlan tevékenysége. Pipes már nyáron a The Washington Times hasábjain állt ki a magyar miniszterelnök mellett, aki szerinte „céljául tűzte ki, hogy megvédje a magyarországi kereszténységet, annak kultúráját háttérbe szorítva, megakadályozva a muszlim térnyerést”.
A hitelesítő pecsét
Netanjahu és Orbán újsütetű stratégiai szövetsége viszont vihart váltott ki a hazai zsidóság meghatározó köreiben. Szerintük a jogállamot gyengítő Fidesz „a legitimitását leginkább a Horthy-rendszer úgy-ahogy vállalható elemeire (leginkább Bethlen István miniszterelnöki éveire) alapozza." Márpedig „pontosan ez az ingatag legitimáció az, amelynek alátámasztására szükség van „a zsidók” hitelesítő pecsétjére." Mint ismeretes, a hazai kormányzat nagyon szoros együttműködést alakított ki a chabadista mozgalom hazai képviselőivel (EMIH), akik exponenciálisan bővülő támogatáshoz jutnak a központi költségvetésből.
Az értelmiségi viták ellenére a magyar és az izraeli kormányzat valóban új szintre helyezte együttműködését, amely a jelek szerint közös titkosszolgálati és diplomáciai akciókat is magában foglal. A múlt hónapban a Parlament Nemzetbiztonsági bizottságának vezetője azt szerette volna megtudni Bayer Zsolt kormánypárti publicistájától, hogy honnan jutott titkosszolgálati információkhoz a 2018-as választási kampány folyamán, ezért behívót küldött számára. Mint korábban napvilágot látott, Bayer az izraeli titkosszolgákat foglalkoztató Black Cube emberének az akcióját dolgozta fel oknyomozó cikksorozatában, amivel a Migration Aid hazai szervezetét kívánta lejáratni. Bayer azonban a füle botját sem mozdította, és mindenfajta következmények nélkül egyszerűen nem jelent meg a bizottság ülésén.
Emellett a nyáron kiszivárgott amerikai hírek szerint Washingtonban az izraeli diplomaták segítik a Fehér Ház és Orbán kapcsolatainak rendezését. Eszerint a háttérben maga Netanjahu dolgozott azon, hogy „megnyíljanak az ajtók” Orbánnak az amerikai fővárosban. Az amerikai-magyar viszony nagyon feszült három ügy (a CEU, Ukrajna és Orbán Putyin-barátsága) miatt, ezért Izrael washingtoni nagykövete, Ron Dermer a Trump-kormány több tagjánál is azért lobbizott, hogy rendezzék a kapcsolatot.
Káncz Csaba jegyzete