4p
A Brexit súlyos sokkot okozott a balkáni országokban, ahol amúgy is fortyognak az indulatok. A magára maradt térségben már aktívan mozog Moszkva és az EU egyes populista pártjai is. Ha a Nyugat beszorítja az oroszokat Ukrajna kapcsán, akkor a Kreml komoly regionális válságot indíthat el a térségben azzal, hogy zöld lámpát ad a boszniai szerbeknek.

A Brexit döbbenetet okozott szerte a Balkánon és a ködös messzeségbe lökte a térségbeli országok EU-csatlakozási reményeit. London volt a térség EU-integrációjának egyik legvehemensebb támogatója és Belgrád éppen a június 23-i referendumot követő hétfőn várt támogatást a britektől belépési tárgyalásai következő szakaszának megkezdéséhez - mindhiába. Oroszország, Törökország és Szaúd-Arábia eközben egyre erősíti befolyásolását a térségben.

Területi viták, ambíciótlan EU

Szerbia és Albánia esetében ráadásul a fellobbanó etnikai konfliktusok és a területi viták is akadályozhatják az EU-hoz való közeledést. A Balkán pedig fortyog: két hete egy ellenzéki koszovói parlamenti képviselő kérdőjelezte meg a demarkációs vonalat Montenegróval, a szlovén külügyminiszter pedig a Horvátországgal fennálló területi viták miatt mondott le. A térség politikai törékenységére jellemző, hogy június 16-án, alig 5 hónapos kormányzás után megbukott a horvát kormány.

A Brexit egyik fő kiváltó oka a kelet-európai, főként lengyel, bevándorlás volt – ez nagyon rossz üzenet a Balkán felé – és a brit kiválás után Brüsszel és Berlin a szervezet konszolidációjával van elfoglalva. A francia politikusok, beleértve Manuel Valls miniszterelnököt, az elmúlt napokban nyíltan kijelentették, hogy az EU elmúlt két évtizedben bekövetkezett gyors bővítése túlterhelte a szervezetet. A francia konzervatív elnökjelöltek pedig hivatalos nyilatkozatot követelnek, miszerint nem szabad megengedni az EU újabb bővítési hullámát.

Káncz Csaba

A szerb nemzeti sérelmek

A térség tehát magára maradt és így bármikor kiújulhatnak a régi hatalmi játszmák. Bosznia-Hercegovina akár fel is bomolhat, mivel a Milorad Dodik vezette Republika Srpska (a boszniai szerb entitás) az önállóságért, vagy a Szerbiával való egyesülésért küzd és 2018-ban erről népszavazást tervez. Az EU újpopulistái vérszagra gyűlnek: a részben Moszkva pénzügyi támogatását élvező francia Nemzeti Front már jó viszonyt ápol Dodikkal, Bécsben pedig a populista jobboldali FPÖ támogatja Republika Srpska jogát az önrendelkezéshez.

De merre fordulna a bosnyák muszlim lakosság? Érzékelve a muszlim-ellenesség erősödését Európában és látva a szerb nacionalizmus menetelését Boszniában, az egyetlen esély lehet számukra, hogy Ankara és Rijád segítségét kérjék. Kicsi az esélye, hogy ez a hatalmi átrendeződés békésen fog lezajlani.

Koszovóban sem megnyugtatóbb a helyzet. Az államocskát a világ országainak a fele el sem ismeri és egy korrupt elit igazgatja. Az elkeseredett szerb kisebbség nemrégen területi autonómiát harcolt ki magának az EU-tól, de ez belobbantotta az albán többség nacionalizmusát, akik megtámadták a parlamentet és erőszakos utcai összecsapásokat provokáltak ki. Az iszlám szélsőségesség is gyorsan nyer teret: az elmúlt két évben 314 koszovói csatlakozott az Iszlám Államhoz – pedig Európa legfiatalabb országának kevesebb, mint 2 millió lakója van. Bár az elmúlt öt évben a Szaúd-Arábiától kapott segélyek összege csökkent – évi 100 ezer euróra –, Kuvaittól, Katartól és az Emirátusoktól az ország évi 1-1 millió eurónyi segélyt kap.

Moszkva kezében az adu ász

Nyugat-Európa csökkenő befolyása egyben felhívás keringőre Moszkva számára is, különösen az ukrajnai Nyugat-Kelet szembenállás óta. A Kreml ma már komoly befolyást épített ki az ortodox keresztény Szerbiában, Montenegróban Macedóniában, Bulgáriában és Görögországban. De a legjelentősebb és potenciálisan legvészjóslóbb a boszniai befolyása.

Ha a Nyugat beszorítja az oroszokat Ukrajna kapcsán, akkor Moszkva komoly regionális válságot indíthat el a térségben egyszerűen azzal, hogy zöld lámpát ad a boszniai szerbeknek. Ez dominóhatást indukálna: a koszovói szerbek teljes elszakadást követelnének és a macedóniai albánok is elszakadnának szláv honfitársaiktól, egy Nagy-Albánia létrehozásának reményében. A boszniai horvátok a területüket Horvátországhoz csatolnák, sokan Montenegróban pedig közelebbi kapcsolatot követelnének a kibővült szerb állammal.

Amint tehát az EU elveszíti dominanciáját a Balkánon, a régió megoldatlan nemzetiségi kérdései felszínre törnek. Ahogyan már többször bizonyította a történelemben, a Balkánnak megvan a képessége, hogy destabilizálja Európát egy regionális válság eredményeképpen. Ez nem biztos, hogy holnap történik meg, de ha az EU nem tudja rendezni a sorait, akkor a válság hamarabb beüthet, mint gondolnánk.

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Oligarchaiskola: ilyet még nem látott a világ
Privátbankár.hu | 2024. december 26. 10:48
Elon Musk az X közösségi információs platform birtokában egy a technológia túlhatalmával foglalkozó tudós szerint információs oligarchává vált. Ilyet nem láttak az emberek, mióta világ a világ.
Makro / Külgazdaság Megszólalt a Világbank Kínáról
Privátbankár.hu | 2024. december 26. 09:35
Óvatosak.
Makro / Külgazdaság A nyugdíjak befagyasztásához vezethet az elbaltázott költségvetés a szomszédban
Privátbankár.hu | 2024. december 25. 13:24
Romániában a nyugdíjak és a közalkalmazotti bérek befagyasztását fontolgatják az új kormány programjának kidolgozása során, mert másként aligha lehet befagyasztani a büdzsén tátongó lyukat.
Makro / Külgazdaság Mégis kell az orosz gáz Európának?
Privátbankár.hu | 2024. december 25. 10:24
A tavalyi, nagyon alacsony bázishoz képest kilőtt az oroszok LNG-exportja.
Makro / Külgazdaság Bejöhet Orbán Viktor all-inja?
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 15:57
A Trend FM hétfő reggeli adásában lapunk főszerkesztője, Csabai Károly sorra vette azokat az érveket, amelyek segíthetik a kormány által a jövő évre kitűzött 3,4 százalékos gazdasági növekedés – amelyhez még közelítőt sem várnak sem az elemzők, sem a gazdaságkutatók, sem a nemzetközi szervezetek – elérését. valamint azokat, amelyek meggátolhatják azt.
Makro / Külgazdaság Fontos üzenetet kaptunk Frankfurtból
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 10:58
Christine Lagarde szerint az EKB közel áll inflációs céljának eléréséhez.
Makro / Külgazdaság Most szembesültünk azzal, hogy kozmetikázott az állam hivatala
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 08:30
A KSH hétfő reggeli közlése szerint az októberi külkereskedelmi többlet magasabb lett a korábban nyilvánosságra hozottnál. 
Makro / Külgazdaság Valaki megmagyarázná, mi történik a forinttal?
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 07:39
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Makro / Külgazdaság Autópályás rekord született Romániában
Privátbankár.hu | 2024. december 22. 15:33
Romániában megdőlt az autópálya-építés 11 éves rekordja. A hálózat 2024-ben jelentősen bővült. 
Makro / Külgazdaság Íme Trump legújabb fenyegetése
Privátbankár.hu | 2024. december 22. 14:02
Trump visszavenné a Panama-csatornát a magas használati díjak miatt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG