Emmanuel Macron francia és Vlagyimir Putyin orosz elnök a Szentpétervári Nemzetközi Gazdasági Fórumon május 25-én. (MTI/AP pool/Dmitrij Loveckij) |
A piacok tegnap nem díjazták az olasz államfő döntését, hogy egy politikailag súlytalan egykori IMF-es szakembernek adta a megbízást egy szakértői kormány létrehozására. A technokrata kormány el fog vérezni a parlamentben és várhatóan ősszel jönnek az előrehozott választások. Ezen a nagy nyertes Matteo Salvini Északi Ligája lehet, amely az utóbbi hetek felfordulásában drámaian növelte támogatottságát és aki nyílt kenyértörésre törekszik Berlinnel és Brüsszellel. Valóban, egyre kevésbé látszik, hogy az eurozóna kényszerzubbonyában hogyan tudna az olasz gazdaság talpra állni.
Macron hajótörése a német pénzügyminiszteren
A múlt századi politikai felállás mára éppen úgy halott Olaszországban, mint Franciaországban. Berlin nagy félelme, hogy Rómához hasonlóan Párizsban is a jobb- vagy baloldali populisták Macron elnököt a terminusa végére éppen úgy szét fogják szedni, ahogy az Renzi kormányával történt Itáliában. Akárki is fogja kormányozni Rómát az elkövetkező időkben, az várhatóan ellen fog állani a német és francia reform-követeléseknek az óriási belföldi politikai ellenállásra hivatkozva, amely aztán olasz kilökődéshez fog vezetni az euróövezetből.
Az euróövezeti tagsággal az a Németország jutott járulékos, versenyképesség fokozó árfolyamelőnyhöz, s lett ezáltal a közös valuta legnagyobb haszonélvezője, amelynek erre a legkevésbé volt szüksége. Mindennek ellenére Merkel kancellár és Olaf Scholz pénzügyminiszter számára az európai integráció elmélyítése már nem elsőrangú feladata a német politikának – ezt mindketten megértették a tavaly őszi választások üzeneteként. A 2018-2021-es német költségvetési pálya 46 milliárd euró többlettel számol, amelynek minden eurócentje belföldi projektekre kerül elköltésre. Nincsen félrerakva több pénz a Brexit-utáni EU költségvetés számára, sem a Macron által szorgalmazott Európai Monetáris Alap részére, sem az eurózóna külön költségvetése számára. A félreértések elkerülése végett Scholz pénzügyminiszter hivatalba lépésének első napján kijelentette, hogy „Egy német pénzügyminiszter az egy német pénzügyminiszter”.
A franciákat beengedik a szibériai LNG projektbe
Káncz Csaba |
Mindezzel párhuzamosan Trump elnök az iráni nukleáris megállapodás egyoldalú felrúgásával közelebb hozta egymáshoz Eurázsia hatalmait. Azzal, hogy a napokban Washington szankció alá vonta az iráni jegybank kormányzóját, további szankciókat készít elő Irán ellen és John Bolton nemzetbiztonsági főtanácsadó 2019-ig rezsimváltást akar látni Teheránban, az európai fővárosok közvetlen külpolitikai konfliktusba kerültek Amerikával. Ennek egyenes következményeként Macron elnök a múlt héten tárgyalt Moszkvában, Merkel pedig előtte pár nappal.
A geopolitikai táncparketten gyorsan változnak a párok. Tavaly júliusban a francia energiaóriás, a Total írt alá egy 4,9 milliárd dolláros szerződést a kínai CNPC óriással a Déli Pars offshore gázmező kitermeléséről, amely részben iráni, részben katari vizeken terül el. Ez most Trump szankciói miatt kútba eshet és a kínai fél már ki is fejezte hajlandóságát a francia rész azonnali kivásárlására. Ez Moszkva figyelmét sem kerülte el és a múlt héten Putyin és Macron jelenlétében aláírtak egy óriási cseppfolyós földgáz szerződést. Ennek keretében a Total 10 százalékos részesedést szerez Észak-Szibériában az Arctic LNG 2 projektben.
Káncz Csaba jegyzete