4p

Tényleg itt a repülőrajt, jön a gazdasági áttörés?
Mi vár a magyar vállalkozásokra? Mit okoz az árrésstop?

Online Klasszis Klub élőben Oszkó Péterrel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. április 8. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az orosz elnök régiónkban egyre inkább a 32 éves osztrák kancellárra teszi a tétjeit, őt ismerve el olyan vezetőnek, aki Nyugaton is elfogadott és egyben az orosz politika támogatását is kiérdemli. Az esti Merkel-Putyin találkozó egyik legfőbb – de nem deklarált - kérdésköre lesz a viharos amerikai külpolitika kihatása Európára és a Közel-Keletre.

Szerdán Merkel kancellár és Erdogan elnök beszélt egymással telefonon, egy pénzügyminisztériumi találkozót készítve elő. A Bloomberg német forrása szerint pénzügyi segélyről nem volt szó, de Merkel nem akarja, hogy Törökország gazdasági káoszba süllyedjen, ez a német gazdasági és egyben politikai érdek is. Szeptember 28-án Erdogan hivatalos állami látogatásra érkezik Berlinbe, ami előre láthatóan komoly német belpolitikai hullámokat kelt majd.

Az esküvői vendég

Merkel holnap este fogadja Putyint a Berlin melletti Meseberg kastélyban, de az orosz elnök útban Németország felé még beugrik Karin Kneissl osztrák külügyminiszter esküvőjére is. A külügyminisztert az a Szabadságpárt delegálta a kormányba, amely párt rendszeresen provokálja Boszniát, Moszkva szoros szövetségesének, az ottani szerbeknek egyoldalú politikai támogatásával. Márpedig az a térség továbbra is egy lőporos hordó, elég csak arra utani, hogy a boszniai szerbek éppen a héten utasították el az 1995-ben elkövetett srebrenicai népirtásról szóló nemzetközi dokumentumot. Az esküvőn jelen lesz az osztrák kancellár is, márpedig információnk szerint Sebastian Kurz tavalyi kancellárrá választása óta Putyin élénk figyelemmel követi a bécsi politikus európai mozgását és régiónkban a 32 éves kancellárt látja olyan vezetőnek, aki Nyugaton is elfogadott és egyben az orosz politika támogatását is kiérdemli.

Az esti Merkel-Putyin találkozón aztán a két vezető megtárgyalja az amerikai szankciók nyomán kialakult szituációt, a szíriai és az ukrajnai helyzetet, valamit a kétoldalú gazdasági együttműködés, így az Északi Áramlat-2 gázvezeték megépítésének kérdéseit. Természetesen az egyik legfőbb – de nem deklarált - kérdéskör lesz a viharos amerikai külpolitika kihatása Európára és a Közel-Keletre.

Az amerikai szankciók árnyékában

A két vezető legutóbb Szocsiban tárgyalt idén májusban, ahol mindkét fél védelmébe vette az Északi Áramlat 2 nevű földgázvezeték projektjét. Merkel akkor hangsúlyozta: stratégiai jelentősége van annak, hogy Ukrajna az Északi Áramlat 2 után is megőrizze tranzitország szerepét, amit Németország támogatni fog. Washington azonban azóta is szankciókon gondolkodik, amelyek az Északi Áramlat 2 projektjét érintenék. Trump a legutóbbi NATO-csúcson robbantott azzal a kijelentésével, hogy „Németország Oroszország zsebében van” és szerinte orosz csővezetékre elfogadhatatlan dollárokat költeni.

Káncz Csaba

A Kreml szerint viszont a Fehér Ház csupán piacot akar nyerni és az amerikai cseppfolyósított földgáz (LNG) 25-30 százalékkal kerülne többe Európának, mint a csővezetéken érkező orosz energiahordozó, ráadásul az új csővezeték nemcsak Németországnak, hanem más európai országoknak is az érdeke, a csökkenő brit és norvég kitermelés miatt.

A német-orosz megaprojekt mindenesetre Berlinben is politikai ellentéteket szült. Míg a német nagytőke és a hagyományosan Moszkva-barát szociáldemokrata SPD teljes vállszélességgel támogatja, addig a konzervatívok soraiban befolyásos ellenzők akadnak, így Norbert Röttgen, a Bundestag külügyi bizottságának vezetője és Manfred Weber, aki a néppárti csoportot vezeti az Európai Parlamentben.

Az orosz-német különalkuval épülő vezeték rendkívül vitatott egész Európában is, Dánia törvényhozása például tavaly novemberben fogadta el azt a törvényt, amely megtiltja, hogy a gázvezeték áthaladjon dán felségvizeken. Hét közép-európai uniós tagállam, köztük Magyarország levélben kérte az ügy napirendre tűzését az uniós állam- és kormányfők 2015 decemberi csúcstalálkozóján. A dokumentumban többek között azzal érveltek, hogy az új vezetékeknek az EU energiastratégiájával is összhangban kellene lennie, amely előírja a források diverzifikálását (magyarán ne ugyanúgy orosz gáz jöjjön rajta). Azokra a külügyminiszteri végkövetkeztetésekre is felhívták a figyelmet, amelyek kimondták: meg kellene őrizni az ukrán tranzitútvonalat, és az Északi Áramlat 2 ronthatja az ország gazdasági és politikai stabilitását.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Van fény az alagút végén – alulértékelt a forint, beindulhatnak a befektetések is?
Privátbankár.hu | 2025. április 5. 15:38
Jöhetnek pozitív fordulatok is idén a hazai gazdaságban? Az OTP elemzői szerint igen, de a kockázatokat sem hallgatják el.
Makro / Külgazdaság Erre költené Donald Trump a vám-dollármilliárdokat? Átcsúszott a szenátuson a javaslata
Privátbankár.hu | 2025. április 5. 14:41
Adók helyett vámok és kiadácsökkentés sok-sok ezermilliárd dolláros értékben. Hiába szavaztak republikánusok is a javaslat ellen, az most a kongresszus elé kerülhet.
Makro / Külgazdaság Két matematikai osztás kellett csak a világ káoszba taszításához
Buksza blog | 2025. április 5. 13:33
Kína a kiszámítható gazdasági partner szerepét veheti fel, Tajvanon megerősödhetnek a Kínához csatlakozást támogató politikai erők, az EU tárgyalna. Jönnek a reakciók Trump vámcunamijára.
Makro / Külgazdaság Valamit nagyon csúnyán elszámoltak Donald Trumpék
Privátbankár.hu | 2025. április 5. 12:23
Utánaszámoltak a bejelentett vámtarifáknak, és sehogy sem jön ki a matek.
Makro / Külgazdaság Tagadja az Európai Bizottság Szijjártó Péter vádjait, neki is tudnia kellene az igazságról
Privátbankár.hu | 2025. április 5. 10:08
Éppenséggel a magyar kormánnyal is jó előre egyeztettek a lehetséges válaszlépésekről.
Makro / Külgazdaság Hiába a baráti tarifa, Londonban is vérengzés volt a papírok között
Privátbankár.hu | 2025. április 5. 09:54
London csak a szelét kapta a Trump-tornádónak, de így is brutális, ami a londoni tőzsdén történt.
Makro / Külgazdaság Az ENSZ-főtitkár a kiszolgáltatott országok miatt aggódik
Privátbankár.hu | 2025. április 5. 09:29
Kritikus szakaszba lépett a világkereskedelmi helyzet a világszervezet szerint.
Makro / Külgazdaság Ebben nagyon türelmes Donald Trump, kitolt egy fontos határidőt
Privátbankár.hu | 2025. április 5. 08:43
Úgy tűnik, nagyon szeretné az amerikai elnök, ha amerikai kézbe kerülne a TikTok. Vajon kire gondolhat tulajdonosként?
Makro / Külgazdaság Bedurvult a vámháború: duplán visszaszúrt Kína Trumpnak
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 15:46
Kína április 10-től 34 százalékig terjedő vámot vet ki az Egyesült Államokból származó importra és az amerikai vámok ügyében pert indít a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO) – közölte a kínai kereskedelmi minisztérium pénteken.
Makro / Külgazdaság Megvan, miért hagyhatta ki Trump Oroszországot a vámháborúból
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 13:46
Egy elemző szerint azért, mert nem sok hatása lenne.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG