Az uniós gazdasági és pénzügyminiszterek december elején fogadták el a listát, amelyre az adóelkerülés ellen nem elég hatékonyan fellépő országok kerültek fel, miután az EU szerint közel egy év párbeszéd után sem voltak hajlandók együttműködésre.
Az EUObserver információi szerint azonban a szakminiszterek jövő heti ülésükön máris el fogják távolítani a feketelistáról:
- Barbadost,
- Dél-Koreát,
- az Egyesült Arab Emírségeket,
- Grenadát,
- Makaót,
- Mongóliát,
- Panamát
- és Tunéziát
Feketéből a szürkelistára
Névtelenséget kérő uniós források szerint ezek az államok új kötelezettségvállalásokat jelentettek be, ezért kerülhet sor a lépésre. A felsorolt nyolc ország így átkerül az EU úgynevezett szürkelistájára, melyen most negyvenhét olyan állam szerepel, amely ígéretet tett rá, hogy összhangba hozza szabályozását az uniós normákkal.
A feketelistán marad
- Amerikai Szamoa,
- Bahrein,
- Guam,
- a Marshall-szigetek,
- Namíbia,
- Palau,
- Saint Lucia,
- Szamoa,
- Trinidad,
- Tobago
Nevetséges lépés
Markus Feber német néppárti európai parlamenti képviselő élesen bírálta, nevetségesnek nevezte a tervezett lépést, kiemelve, hogy Panama hosszú idő óta tudatosan egy adóparadicsom képét alakítja ki magáról, és ennek ellenére most le fog kerülni a szankciókat egyelőre még csak nem is tartalmazó feketelistáról.
Aurore Chardonnet, az Oxfam nemzetközi civil szervezet szakértője szerint az intézkedés aggasztó, amellyel kiüresítik a listát, meggyengítik a hitelességét.
Pierre Moscovici uniós pénzügyi biztos decemberben azt mondta, a lista elfogadását szankcióknak kell követniük, a szürkelistán szereplő országoknak pedig mielőbb hitelt érdemlően eleget kell tenniük a vállalásaiknak, senki nem kaphat szabad utat.
Magyarország az egyik legnagyobb vesztes Nemrég kiszámolták, mekkora pénztől esnek el az EU-tagállamok az offshore-ozás miatt: a hiány 600 milliárd euróra rúg. Magyarország a harmadik legnagyobb vesztes: 23 százalékkal nagyobb bevételre tennénk szert a társasági adóból adóparadicsomok nélkül. Részletek >> |