4p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Trump úgy vette föl négy évtized után Tajvannal a kapcsolatot, hogy arról sem a Fehér Házzal, sem a Külügyminisztériummal nem konzultált. Az amerikai konzervatív sajtó ujjong a híren. Trump körüludvarolta a pakisztáni despota vezetőt, a szívinfarktust hozva Indiára.

A kínai vezetés hivatalos jegyzékben tiltakozott az amerikai kormánynál, amiért Trump múlt pénteken telefonon beszélt Caj Jing-ven tajvani elnökkel, ezzel felélesztve a Tajvan és az USA közötti, 1979 óta befagyasztott diplomáciai kapcsolatokat. Peking arra kérte az amerikaiakat, hogy körültekintéssel kezeljék a tajvani helyzetet, és kerüljék a szükségtelen zavarokat az amerikai-kínai kapcsolatokban. Az Egyesült Államok 1979 óta nem tart fenn diplomáciai kapcsolatot a de facto önálló országként működő Tajvannal, miután Jimmy Carter volt elnök kormánya elismerte a Kínai Népköztársaságot és az "egy Kína" elvét, amely azt hirdeti, hogy a szárazföldi Kína és Tajvan egy ugyanazon ország.

Új Kína-politika a Külügyminisztérium kihagyásával?

Káncz Csaba

Trump telefonhívása egy olyan pillanatban érkezett, amikor az egyre feszültebb kínai-japán viszony és a Dél-kínai-tenger szigetei felett egyre élesedő területi vita közepette amúgy is forrong a térség. Ilyen körülmények közt a Kína és Tajvan közti viszony elmérgesedésének lehetősége az elmúlt évtizedeknél sokkal inkább magában hordozza a regionális eszkaláció veszélyét, hiszen egy Kína és Tajvan közti konfliktust minden környékbeli szereplő a saját hasznára próbálhat fordítani. Márpedig Tajvan júliusban hadihajót is küldött járőrözni a Dél-kínai-tengernek arra a vitatott részére, amit sajátjának tart.

Az amerikai konzervatív sajtó üdvözölte Trump hívását, amellyel szerintük teljesen új alapokra helyezi Washington Kína-politikáját. Trump a telefonhívás alatt „elnöknek” szólította a tajvani vezetőt, amellyel gyakorlatilag önálló állami vezetőként ismerte el. Ráadásul „Tajvannak” nevezte az országot, amitől szintén szívszélhűdést kaptak Pekingben – sőt Ausztráliában is!

Mi több, a beszélgetés előtt Trump nem konzultált sem a Fehér Házzal, sem pedig a Külügyminisztériummal, amelyek bizonyosan megpróbálták volna megállítani őt. Az amerikai konzervazív sajtó szerint ezzel Trump megragadta a kezdeményezést, válságot idézett elő a pekingi vezetők körében – és mindezt több mint egy hónappal hivatalba lépése előtt. Chris Murphy demokrata szenátor szerint viszont Trump mindenfajta átfogó terv nélkül hajtotta végre radikális fordulatát, márpedig a háborúk éppen így szoktak kezdődni.

A fantasztikus emberek fantasztikus országa

Mindenesetre Trump telefonjai a világ vezetői számára valóban azt mutatják, hogy komoly zavar van az Erőben. A hívások során például csodálatát fejezte ki olyan despoták irányába, mint a kazah és a pakisztáni vezetők. Theresa May brit miniszterelnöknek pedig azt mondta, hogy „ha az USÁ-ba utazik, akkor legyen szíves előzetesen tudatnia velem” (sic).

Navaz Sarif pakisztáni elnökkel folytatott telefonja komoly aggodalmakat keltett, hiszen Washingtonnak az utóbbi években a terrorizmus támogatása és a nukleáris proliferáció miatt sok fejtörést okoz az ország. Ehhez képest Trump a pakisztáni vezetőt „nagyszerű fickónak” nevezte a telefonban, a pakisztániakat pedig „a világ egyik legintelligensebb népének”. Amikor Sarif meghívta Pakisztánba, Trump azt válaszolta: „alig várja már, hogy meglátogassa a fantasztikus embereknek azt a fantasztikus országát”. Washington legfőbb regionális szövetségesénél, a Pakisztánnal éppen a háború szélén egyensúlyozó Indiában a hír komoly megütközést keltett a politikai vezetésben. Megfigyelők szerint Trump telefonja csak tovább növelte a fegyveres konfliktus esélyét Iszlámábád és Új Delhi között.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Balogh Petya: Trump a vámokkal az Amerika iránti bizalmat is kidobta az ablakon – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 20. 17:12
A startupper, az STRT Holding vezérigazgatója a Klasszis Podcastban elmondta véleményét a vámháborúról, arról, hogy az milyen változásokat idézhet elő, hogyan reagálhat arra Kína, s végül, de nem utolsósorban tényleg profitálhat-e abból Európa, s azon belül Magyarország. Szó esett arról, hogyan éleszthető fel a már egy ideje tetszthalott állapotban lévő hazai kockázatitőke-piac, valamint arról is, hogyan érdemes hozzáállnunk a mesterséges intelligenciához?
Makro / Külgazdaság Már repülőgépek is a vámháború áldozatául estek
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 15:21
Nem vették át, visszatért.
Makro / Külgazdaság Kezdődik a kivégzés? Csak azért, mert kínai, nem feltétlenül gagyi
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 11:33
Az elektronikai kütyükkel és más termékekkel foglalkozó amerikai kisvállalkozásokat tönkremehetnek Trump kereskedelmi háborújában, mert Kínából kell beszerezniük egy csomó mindent. 
Makro / Külgazdaság Újabb fordulat a vámháborúban – fájhat az amerikaiak feje
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 10:59
A DHL egy bizonyosnál drágább küldeményeket nem visz ki.
Makro / Külgazdaság Bokros Lajos: Magyarországon államcsőd nem fenyeget – de a növekedés sem, az infláció viszont igen
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 19. 17:28
Ezt fontosnak tartotta kijelenteni a volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár azon a panelbeszélgetésen, amelyet lapunk annak alkalmából szervezett, hogy idén is átadtuk a hazai alapkezelői szakma legjobb szakembereinek a Privátbankár.hu Klasszis 2025 díjakat. Bokros Lajos a másik két, egyaránt volt jegybankelnök beszélgetőtársával, Bod Péter Ákossal és Simor Andrással a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott vámháború apropóján azt vitatta meg, hogy merre tart a globális gazdaság és a tőkepiacok.
Makro / Külgazdaság Németországban pezsgőt bontanak Trump húzásai miatt?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 13:43
Nagyon olcsón vehet fel hitelt az állam, és ez jó lesz a cégeknek és a lakosságnak is?
Makro / Külgazdaság Telefonon próbáltak Trump lelkére beszélni
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 12:26
A brit miniszterelnök reménykedik egy jó megállapodásban, de a szabadkereskedelem melletti elkötelezettségét is hangoztatta a Trumppal folytatott telefonbeszélgetés során.
Makro / Külgazdaság Kapott egy komoly vállveregetést Görögország, az indoklás is érdekes
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:51
Felminősítést kaptak húsvétra a görögök, a következő időszakra is államháztartási többletre számítanak.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor azt ígéri, hat hónap múlva lesz eredmény: „Az, hogy közben mi történik, az nem érdekes”
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:16
Fél év múlvára lehet érzékelhető a tárgyalások eredménye a miniszterelnök szerint.
Makro / Külgazdaság Hiába a barátság, marad a kettős adóztatás az Egyesült Államokkal?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 09:26
„Nem aktuális a kérdés” az amerikaiak szerint, pedig a héten fontos gesztust kapott a magyar kormány.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG