Különös ellentmondás van az év végi ipari termelési adatokban, a nyers adatok szerint a termelés volumene 0,5 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól – ugyanakkor a naptárhatástól megtisztított adatok alapján 4,5 százalékkal növekedett éves alapon. Ennyit számít, hogy tavalyhoz képest két munkanappal kevesebb volt idén decemberben.
Éves összevetésben 2017-ben 4,8 százalékkal volt nagyobb a termelés volumene, mint az azt megelőző évben. A szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás decemberben az előző hónaphoz képest 1,2 százalékkal nőtt.
Csak a munkaerő szabhat határt
A Takarékbank elemzője szerint az ipari termelés a tavalyi negyedik negyedévben összességében csak szerényen járulhatott hozzá a GDP növekedéséhez, amelyet leginkább a piaci szolgáltatások dinamikus növekedése és az építőipar húzhatott. A szakember elmondta: idén jelentősen élénkülhet az ipari termelés, ami az euró-övezet gyorsuló ütemű növekedését mutatja. Erre utalnak az évtizedes és történelmi csúcsokat döntögető hazai, német és európai ipari bizalmi és beszerzési menedzser indexek is – tette hozzá.
Suppan Gergely szerint idén összességében 7,5 százalékra gyorsulhat az ipari termelés növekedése a tavalyi 4,8 százalék után – de konjunktúramutatók alapján akár ennél is gyorsabb lehet a növekedés. A termelés gyorsulását az év során üzembe lépő új feldolgozóipari kapacitások - különösen új járműgyártási is – támogathatják. Az ipar erőteljesebb növekedését a munkaerőhiány akadályozhatja, így előtérbe kerülhetnek, egyes területeken elkerülhetetlenek a technológiai és gépesítési beruházások. 2010 óta az ipari termelés közel 30 százalékkal bővült – tette hozzá az elemző.
Az Erste Bank szenior makrogazdasági elemzője az ellentétes adatokról elmondta: kedvező, hogy a rövid bázisú teljesítmény korrigálni tudott, hiszen havi szinten 1,2 százalékkal nőtt az ipari kibocsátás decemberben a novemberi váratlan, 2,1 százalékos visszaesés után. Mindenesetre a havi statisztikák erős volatilitása miatt érdemes lehet inkább a negyedéves tendenciákra koncentrálni.
Nyeste Orsolya szerint a decemberi adatok megerősítették az előzetes várakozásokat, miszerint - a novemberi látványosabb lassulás ellenére - az ipar vélhetően a negyedik negyedévben is pozitívan járult hozzá a gazdaság teljesítményéhez, így a hozzájárulás mértéke a harmadik negyedévihez hasonlóan alakulhatott. Hozzátette: az idei évben enyhén gyorsulhat a kibocsátás növekedésének üteme, az év egészére 5-5,5 százalékos ipari termelés-bővülést jelzünk előre.
Rejtélyek a magyar iparban: miért kellett már megint csalódnunk? Minden előrejelzés, előzetes várakozás, biztató külső körülmény ellenére ismét csalódást keltő adat érkezett a magyar iparból. Jobb híján ismét egyszeri hatásokkal magyarázzák a szakértők, hogy az autóipar ismét alulmúlta magát - a tavalyi stagnáláshoz képest azért így is fel tud mutatni némi növekedést az ipari szektor, de a 4 százalékos éves GDP-növekedés már kérdésessé vált. További részletek >>> |