4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A radikális jobboldali MHP és a török titkosszolgálat új, negatív dinamikát visz az ujgurok támogatásával Peking és Ankara kapcsolatába. Washington pénzügyi szankciók bevezetését ígéri a törökökkel szemben, amennyiben Ankara vásárol orosz S-400 légvédelmi rendszereket. Erdoğan nincsen hozzászokva, hogy bárkivel is kompromisszumot kössön Törökországban, ezért újra előrehozott választásokról suttognak Ankarában.
EPA/SEDAT SUNA

Négy évtizeddel azután, hogy marginális kis pártokként megjelentek Törökországban, az ország militáns iszlamista- és radikális jobboldali politikai szervezetei a június 24-i elnök- és parlamenti választáson átvették az uralmat, miután elnyerték az összes szavazatok 53.6 százalékát, illetve a parlamenti helyek 57 százalékát.  Erdogan elnök a múltban már többször kijelentette, hogy olyan külpolitikai vonalvezetést visz, amely „egybeesik nemzetem igényeivel”, utalva itt a választó-bázisának iszlamista érzékenységére. Az elnök iszlamista AKP pártjának és a szélsőjobboldali MHP-nek a koalíciója azt jelenti, hogy az elnöknek mostantól a nacionalista érzékenységeket is bele kell vonnia számításaiba.

A listára felkerül az ujgur kérdés is

Ez konfrontatívabb vonalvezetést jelent mind regionálisan, mind a távolabbi térségekben. Az Ankarát uraló új ideológia mindenekelőtt gyakorlatilag lehetetlenné teszi, hogy békekötés történjen a kurdokkal. Ez az MHP számára egy olyan vörös vonal, amelyet Erdoğan nem fog átlépni. Az MHP számára csak a katonai megoldás jöhet szóba ebben a kérdésben, tehát Ankara még több konfliktust fog fölvállalni a kurd vitákban Észak-Szíriában és Észak-Irakban.

Káncz Csaba

A neo-ottomán kurzus már eddig is magában foglalta Kelet-Jeruzsálem támogatását - mint a palesztin állam fővárosa -, az ideológiai rokonság hangsúlyozását a Hamásszal, Asszád szír elnök elleni felkelés szítását és a megosztott Ciprus földgázkitermelésnek akadályozását. Erre az ínycsiklandozó listára most felkerül az MHP követelésére az ujgur kérdés is.

Pedig Peking számára már így is igazi rémálmot jelent, hogy az ujgur dzsihadisták napjainkra kiléptek a nemzetközi színtérre és a Turkesztán Iszlamista Pártjuk (TIP) összefogott a globális dzsihadista mozgalmakkal. A párt és aktivistái az autonóm tartományban egy Kelet-Turkesztáni Iszlám Állam megalapításáért küzdenek.

Manapság több, mint 2000 TIP aktivista harcol Szíria északi részén. Kína nem felejtette el Erdoğan kijelentését még 1995-ből, miszerint „Kelet-Turkesztán nem csupán a turk népek otthona, de ráadásul a turk történelem, civilizáció és kultúra bölcsője. Kelet-Turkesztán mártírjai a mi mártírjaink!” Nos, az MHP és a török titkosszolgálat (MIT) most egy új, negatív dinamikát visz az ujgurokkal Peking és Ankara kapcsolatába.

Megint előrehozott választás jöhet?

Tekintve, hogy az MHP még Nyugat-ellenesebb, mint az iszlamista AKP, az ország még közelebb fog sodródni az eurázsiai tengelyhez. Ezzel kapcsolatban izgalmas ütközőpont készülődik Ankara és Washington között. Egy amerikai külügyminiszter-helyettes június 28-án pénzügyi szankciók bevezetését ígérte a törökökkel szemben, amennyiben Ankara kitart korábbi tervei mellett és vásárol orosz S-400 légvédelmi rendszereket. Miután a törökök ötödik generációs amerikai F-35 vadászrepülőket is vásárolni akarnak – amelyet Izrael teljes vállszélességgel ellenez -, így az oroszok akár tesztelhetnék, hogy eszközeik milyen módon alkalmazhatók az amerikai gépek ellen - emiatt érthető módon nő a török-ellenes feszültség Washingtonban. Az amúgy is dollárhiánnyal küszködő Törökország számára negatív hatással lenne bármilyen pénzügyi korlátozás - bár egyelőre még csak fenyegetési szakaszban tart az ügy.

Az önjelölt szultán Erdogan azonban nincsen hozzászokva, hogy bárkivel is kompromisszumot kössön Törökországban. Nem véletlen, hogy már most megjelentek azok a spekulációk Ankarában, miszerint az AKP előrehozná idén októberre vagy novemberre a jövő márciusra tervezett önkormányzati választásokat és ezzel egyidőben akár már ősszel előrehozott általános választásokat rendezne az AKP, próbálva megszabadulni koalíciós partnerétől. A török belpolitika és külpolitika forrongása, valamint az elképesztően törékeny gazdasági helyzet – az infláció 14 éves csúcsra ugrott a napokban – tehát garantálja, hogy tekintetünket a közeljövőben sem vehetjük le erről az országról.

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Orbán Viktor és Nagy Márton is irigykedve nézhet erre az adatra
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 11:24
Kilőtt a lengyel ipar.
Makro / Külgazdaság Padlógázt nyomnak kedden az üzemanyagárak
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 09:58
Emelkedik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi ára is.
Makro / Külgazdaság EKB-kamatdöntés: megszólalt a francia jegybankvezér
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 08:38
Francois Villeroy szerint Trump gazdasági protekcionizmusa inflációt fog gerjeszteni a tengerentúlon.
Makro / Külgazdaság Drasztikusan csökkentették a slágergyógyszer árát, de így is van vele probléma
Buksza blog | 2024. november 24. 18:46
A dán Novo Nordisk gyógyszergyártó súlycsökkentő gyógyszere eddig legendásan drága volt, ám úgy tűnik, hogy a kínai piac megszerzése érdekében tudják sokkal olcsóbban is adni. Azért még így is nehéz rámondani, hogy olcsó.
Makro / Külgazdaság Két választása maradt Trumpnak: mindkettő rosszul néz ki
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 18:16
Ha Donald Trump be akarja vezetni azokat az importvámokat, amelyeket a választási kampányban ígért, akkor kereskedelmi világháborút kell kirobbantania vagy a klímaválságot kell elmélyítenie.
Makro / Külgazdaság Kell két év Donald Trumpnak, hogy kiüsse az amerikai gazdaságot
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 16:01
Miután az infláció leszállópályára került az USA-ban, amire a Fed kamatcsökkentésekkel reagált, időbe telik, mire Donald Trump megválasztott elnök gazdaságpolitikája elérheti nem kívánt hatásait.
Makro / Külgazdaság Példátlan lépés az orosz lakosságtól
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 16:12
Alaposan belehúztak az ivászatba az oroszok, avagy lehet még többet piálni. 
Makro / Külgazdaság Nekünk is fájni fog, ha válságban marad a német gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 14:14
Nagyon nagy baj egyelőre nincs Németországban, de egyes iparágak valóban komoly problémákkal küzdenek, és ez ránk is rossz hatással van.
Makro / Külgazdaság Komoly figyelmeztetést kapott Trump, amit még ő sem hagyhat figyelmen kívül
Buksza blog | 2024. november 23. 09:34
Van valami, ami még Donald Trump megválasztott amerikai elnöknél is nagyobb hatást gyakorolhat a választók hangulatára: az átlagemberek fogyasztásának alakulása. Ezzel pedig gond lehet.
Makro / Külgazdaság Sorra gyűlnek a kérdőjelek Orbán Viktor politikai igazgatója körül
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 08:15
Rácz András Oroszország-szakértő közösségi oldalán tette közzé kételyeit Orbán Balázs disszertációja kapcsán. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG