3p
Tovább eszkalálódik a görög-török viszony a ciprusi gázmezők kitermelése miatt. Izrael kulcspozícióba navigálta magát és az euró-atlanti pozíció ellenére hajlik a kooperációra Ankarával. A török-görög fél közötti konfliktus élesbe fordulása valós lehetőség, a kétoldalú viszony már így is pattanásig feszült.
MTI Fotó: Balázs Attila

Július közepén Törökország két hadihajót és egy tengeralattjárót vezényelt Ciprus vizeire, a földgázkitermelési jogok körüli feszültség újabb eszkalációjaként. Az ankarai külügyminisztérium július 13-i kemény hangú közleménye kiemeli, hogy országa meg fogja védeni érdekeit a kontinetális alapzaton és továbbra is támogatásáról biztosítja a ciprusi török közösséget.

A török hadihajók egyelőre figyelemmel kísérik azt a West Capella nevű kitermelőhajót, amelyet a francia Total és az olasz ENI energiaóriások szerzódtettek a görög ciprusi kormány felhatalmazásával.  A görög-ciprusi kormányzat egyben lezárta a tengeri közelekedés számára a kérdéses helyszín (Block 11) körüli vizeket nyolc kilométeres körben. Ankara ezt provokációnak tartja, mivel álláspontja szerint a sziget természeti javai mind a görög, mind a török közösséget megilletik.

Izrael násztánca

Az elmérgesedő viszály pár nappal azután robbant ki, hogy összeomlott az ENSZ égisze alatt évek óta folytatott, ciprusi újraegyesítést célzó tárgyalás-sorozat. Ankara szerint a ciprusi görögök azért indították el a földgáz-kitermelést, hogy ezzel is provokálják a török felet. A Ciprus környéki gázmezők korábban mézesmadzagnak számítottak az egyesülési tárgyalásokon, de napjainkra inkább a megosztottság növekedéséhez járul hozzá.

Káncz Csaba

Eleddig a ciprusi gázkitermelés közvetlenül kötődött a Izrael offshore gáz projektjeihez.

Júniusban Görögország, Ciprus és Izrael egy olyan tervet vitattak meg, amely víz alatti csövön juttatná el az izraeli és ciprusi tartalékokat az európai piacokra.

A vezeték (EastMed) a tervek szerint 2000 kilométer hosszan húzódna és mintegy hat milliárd dollárba kerülne.

Ez a stratégiai integráció azonban most veszélybe került, hiszen Juval Steinitz izraeli energiaügyi miniszter a múlt héten Ankarában a két ország közötti tenger-alatti vezetékről egyeztetett.

A hírek szerint Berat Albajrak török energiaügyi miniszter még az év vége előtt Izraelbe látogat, hogy aláírja a megállapodást.

Pattanásig feszült viszony

Izrael pálfordulása miatt a görög-ciprusi megállapodás összeomolhat, mivel ez utóbbiak hevesen ellenzik Ankara bevonását az együttműködésbe. Márpedig Izrael gázmezője (’Leviathan’) lenne a legnagyobb szállító, a maga 613 milliárd köbméteres gázkészletével. Ha Izrael tényleg a törökök mellett dönt, akkor azzal szembe menne Washington és az Európai Bizottság álláspontjával, amelyek már támogatásukról biztosították a ciprusi felet.

A török-görög fél közötti konfliktus további éleződése valós lehetőség, holott a kétoldalú viszony már így is pattanásig feszült. Az elmúlt hónapban Ankara rendszeresen megsértette a görög légteret, és hadihajók is behatoltak görög felségvizekre. Görögország és Ciprus 1993-ban közös védelmi doktrínát írt alá, amely szerint a két ország közösen reagál a másikat ért agresszió esetén.

A Kelet-Mediterráneum tengeri vizein növekvő biztonságpolitikai feszültség Izraelt is lépésekre kényszerítette. Védelmi minisztériuma a napokban jelentette be, hogy 420 millió dollár értékben erősítik haditengerészetüket az ország tengeri gázmezőinek és útvonalainak védelme érdekében.

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Vészvillogó: gyengélkedik a magyar ipar
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:00
A beszerzési index júniusban 48,9 pontra csökkent, ismét zsugorodást jelezve a magyar feldolgozóiparban.
Makro / Külgazdaság Rossz hírt közölt a KSH: romlott az egyenleg
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:50
Májusban 739 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet; a kivitel volumene 3,2 százalékkal, a behozatalé 5,4 százalékkal bővült az előző év azonos időszakihoz képest.
Makro / Külgazdaság Többet adóztunk: kisebb lett a kormányzati szektor hiánya
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:30
Az előzetes adatok szerint 824 milliárd forint, a GDP 3,9 százaléka volt a kormányzati szektor 2025. I. negyedéves hiánya. Az egyenleg az előző év azonos időszakához képest 234 milliárd forinttal, GDP-arányosan 1,4 százalékponttal lett kedvezőbb. 
Makro / Külgazdaság Nem jött be az elemzők várakozása: mi a baj a németekkel?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 13:38
Gyengébb adat érkezett a vártnál.
Makro / Külgazdaság Óriási változás jön a benzinkutakon júliustól
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:43
A nyár második hónapja jelentős üzemanyagár-csökkenéssel indul.
Makro / Külgazdaság A lengyelek is bevették a keserű magyar pirulát
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:31
Azután, hogy nálunk májusban az előző havinál magasabb lett az infláció, most a lengyelek jelentették ugyanezt, csak már júniusról.
Makro / Külgazdaság Eddig jó, mondják a britek, de mi lesz azután?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:08
Gyorsult a brit gazdaság növekedési üteme az első negyedévben, a kilátások azonban nem biztatóak.
Makro / Külgazdaság Ön TikTokozik? Akkor most reménykedhet
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 10:17
Donald Trump amerikai elnök a Fox Newsnak adott interjúban közölte, hogy egy „nagyon gazdag emberekből” álló csoport készen áll megvásárolni a TikTokot.
Makro / Külgazdaság Fontos gesztust tett Kína Japánnak
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 08:50
Hszi Csin-pingék újra megnyitja a piacaikat a japán tengeri termékek előtt.
Makro / Külgazdaság Ettől még jobban kiverhet minket a víz
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 08:30
Áprilishoz képest ugyan májusban az ipari termelői árak csökkentek, ám az előző év azonos időszakához képest közel 7 százalékkal nőttek, alapvetően az élelmiszeripar átlagnál nagyobb drágulása miatt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG