Tudjuk, zudjuk, csak nem csináljuk
Visszaküzdötte magát a 2011-es kiinduló értékre, 36 pontra az OTP Bank öngondoskodási indexének értéke. Mint azt, Nyitrai Győző, az OTP Bank Megtakarítási Szolgáltatások Főosztályának igazgatója Portfolio.hu Öngondoskodási konferenciáján elmondta, a statisztikában folyamatosan emelkedik azok aránya, akik megérezték az öngondoskodás fontosságát, a mostani felmérés szerint már a megkérdezettek 40 százaléka érdeklődik a téma iránt.
Ugyanakkor szemel láthatóan nő a szakadék az érdeklődés és a tényleges tett között: a 2011-es első felmérés óta közel 20 százalékkal csökkent azok aránya, akik rendelkeznek bármiféle öngondoskodási termékkel – most már csak 51 százalék azok aránya, akik rendelkeznek olyan megtakarítással, amelyre az öngondoskodási cél ráfogható – ide sorolva a váratlan helyzet kivédését célzó tartalékot is. (A termékek között továbbra is ott van a lekötött betét, az életbiztosítás, az értékpapír és lakás-takarékpénztári megtakarítás.) A bankkapcsolattal rendelkező felnőtt lakosság 30 százalékának, több, mint 1 millió embernek nincs semmiféle megtakarítása.
Akinek telne rá, az sem tesz félre?
Az nem meglepő, hogy az iskolázottabb körben nő az öngondoskodási hajlam – vélhetően ők inkább a megtakarítási képesség terén is jobban állnak. Az ugyanakkor furcsa, hogy a felmérés szerint az anyagilag „jobban elengedett” fővárosban csökkent az öngondoskodás iránti igény.
Az kedvező, hogy az öngondoskodás kapcsán a gondolatok már a megelőzés terén is megfogalmazódnak: a válaszadók nagy többsége (80%) kiemelkedőnek, elég fontosnak érzi az orvosi szűrővizsgálatokat.
Fogalmunk sincs, mekkora az infláció
A felmérés szerint a válaszadók 22 százaléka még mindig otthon őrzi a megtakarítását, s az is beszédes a kockázatkerülésre, hogy még a jelenlegi hozamkörnyezetben is mindössze a megkérdezettek 11 százaléka vállalna magasabb kockázatot a magasabb hozamért.
Persze, az emberek nem igazán vannak tisztában az aktuális pénzügyi helyzettel: mind az infláció, mind a forintbetétek átlagos éves kamatszintjét 4,5 százalékban határozták meg. (Bár ha belegondolunk, a maginfláció, amit az ember leginkább akkor érez, amikor a boltban vásárol csak az utóbbi hónapokban csúszott 3 százalék alá...)